pondělí
21. října 2024
svátek slaví Brigita
© Logo kraje



Kraj Vysočina získal evropské prostředky na nové expozice Hradu Roštejn

KRAJ VYSOČINA: Přes 60 milionů korun získal kraj na tvorbu nových expozic a související stavební obnovu Hradu Roštejn v lesích nedaleko Telče. Úspěšně vypracoval projekt do Integrovaného regionálního operačního programu a na modernizaci své památky investuje vlastních bezmála 11,5 milionů korun. Kompletně hotovo má být v roce 2021. Za tu dobu vzniknou na hradě mimo jiné nové expozice, které budou zajímavě prezentovat a zpřístupňovat sbírky Muzea Vysočiny Jihlava.

Autor článku: 
luk

Například bude možné projít zvětšeným modelem mraveniště nebo si za pomoci videomapingu prohlédnout dobovou loveckou hostinu.

„Tradiční muzejní prostředky a formy doplníme o soudobé modernější technologie, které představují například videoprojekce, audioprojekce nebo videomaping. Návštěvník by se měl stát součástí prostoru a uživatelem expozice,“ prozradila náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová s tím, že návštěvníci nejnavštěvovanější krajské památky si zaslouží kvalitnější prezentaci.

Nově by na Roštejně měly fungovat dvě prohlídkové trasy. První, klasická hradní, s audiovizuálními prvky bude připomínat historii místa. Trasa B bude přístupná bez průvodce a bude řešena převážně jako muzejní instalace, která expresivní formou přiblíží téma lesa a lovectví. Návštěvník nebude pouhým pozorovatelem, ale aktivně se zapojí do expozice pomocí interaktivních prvků. Součástí prohlídky bude procházka zvětšeným modelem mraveniště i interaktivní výstavní místnost s mechanickými hracími prvky sloužícími pro ověření získaných vědomostí.

V prosinci zahájí výběrové řízení na veřejnou zakázku na stavební práce. Jakmile bude možné uzavřít smlouvu s dodavatelem, předpoklad je březen 2017, odstartují práce. „V roce 2017 začnou stavbaři na expoziční trase B a včetně úprav věže mají skončit v roce 2018. Dodavatele, který bude realizovat samotnou úpravu expozic, bude kraj hledat v průběhu roku 2017, a ten pak v roce 2018 promění výstavní prostory na trase B a ve věži, a v roce 2019 zatraktivní expozice na trase A,“ vysvětluje vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Ladislav Seidl s tím, že terénní úpravy a opravy fasád proběhnou v roce 2019 a 2020 a restaurátorské práce na sbírkových předmětech připadají na časový úsek roků 2017 až 2019. „Projekt počítá s restaurováním olejomaleb, dřevěných sakrálních polychromovaných plastik i s obnovou nábytku,“ doplnil Ladislav Seidl.

Pozdně gotický hrad nechal v 16. století přestavět Zachariáš z Hradce na lovecký hrádek s rozlehlou oborou v okolí. Před 100 lety Roštejn vyhořel, větší opravy tam začaly až v roce 1958. Část hradu byla pro veřejnost otevřena v roce 1969 a ostatní interiéry na dnešní prohlídkové trase v roce 1982. Vystaveny tam jsou sbírky z fondu krajského Muzea Vysočiny v Jihlavě.

 

Mohlo by vás také zajímat...

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
15.10.2024

ČR: Optikou proslulých kameramanů nahlíží na vývoj českého filmu dokumentární cyklus České televize Vidět filmem. V Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize natáčel režisér Petr Smělík. Šest dílů vysílá od 8. října program ČT art vždy v úterý ve 21:10.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.10.2024

ŽATEC: Spolek A dál? letos uspořádal sedm komentovaných procházek po Žatci, které přitáhly širokou veřejnost. Většina procházek byla plně obsazená a konala se za příznivého počasí. Účastníci tak mohli objevovat krásu vilových předměstí, specifický stavební styl Heimatstil nebo majestátní budovy žateckých škol. Poslednímu tématu se věnovala zářijová procházka, která proběhla v rámci festivalu Den architektury, dorazilo na ni 42 posluchačů. Jednoznačně největší ohlas měly dvě exkurze do bývalého Dreherova pivovaru, kam se podívalo přes sto lidí.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky
Co se děje
17.10.2024

ČR: V těchto dnech vyšlo nové album Vteřiny, měsíce a roky, které je výsledkem třetí spolupráce Vladimíra Mišíka s producentem Petrem Ostrouchovem, po předchozích úspěšných albech Jednou tě potkám (2019) a Noční obraz (2021), která získala dohromady sedm cen Anděl. Vladimír Mišík na novém albu přináší patnáct nových písní se čtyřmi texty Michaela Žantovského, šesti vlastními texty, dále již tradičně zhudebněné básně oblíbených autorů – Jiřího Dědečka, Jana Skácela, Josefa Kainara a Františka Gellnera, a také jeden text Tomáše Belka, Ostrouchovova někdejšího souputníka z kapely Sto zvířat. Autorem hudby dvou písní je Vladimír Mišík, ostatní texty zhudebnil Petr Ostrouchov.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
18.10.2024