pondělí
21. října 2024
svátek slaví Brigita
Medaile
© NPÚ



Kostel a tvrz zabojují v soutěži Národního památkového ústavu

KRAJ VYSOČINA: Kompletní obnova klášterního kostela Narození Panny Marie v Želivi a obnova tvrze s hospodářským dvorem v Sudkově Dole u Pacova budou reprezentovat Kraj Vysočina ve třetím ročníku Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro Futuro. Oba objekty jsou nominovány v kategorii obnova památky a restaurování. Cenu vyhlašuje Národní památkový ústav letos třetím rokem.

Jejím smyslem je upozornit na pozitivní příklady a příběhy v oblasti památkové péče, ukázat, co se povedlo, a ocenit ty, kteří se o to zasloužili. Na webových stránkách Národního památkového ústavu naleznete všech pětadvacet uchazečů ze čtyř kategorií. Pokud vás některý z nominovaných počinů zaujme, budete mu moci dát svůj hlas do 31. srpna v on-line hlasování a zvýšit tak jeho šance na to, že letos získá ocenění veřejnosti Památky děkují.

Současná podoba kostela Narození Panny Marie v areálu národní kulturní památky želivského kláštera je dílem Jana Blažeje Santiniho-Eichela z roku 1714. Patří k výjimečným stavbám tohoto architekta na území kraje. Také jeho mobiliář, převážně z doby vrcholného baroka, dosahuje vysoké uměleckořemeslné a umělecké úrovně. Dokončená komplexní obnova kostela zahrnující stavební prvky i mobiliář, patří k nejvýznamnějším v Kraji Vysočina v roce 2015. Především zásluhou vysoce kvalitní restaurátorské a odborně řemeslné práce a schopnosti vlastníka získat a čerpat prostředky z veřejných zdrojů, patří tato obnova k příkladným.

Tvrz a hospodářský dvůr v Sudkově Dole u Pacova je unikátním zachovalým souborem budov a archeologických nálezů, které představují typický vývoj sídla nižší šlechty u nás od středověku až po 20. století. Celý areál sestává z tvrze z přelomu 15. a 16. století, obytného objektu a hospodářských budov. Nejhodnotnější stavbou je právě pozdně gotická věžová tvrz postavená na místě staršího objektu, která od úpravy na sýpku neprošla žádnou zásadnější stavební úpravou. Objekt se tak řadí mezi nejautentičtější v Čechách.

Obnovu tvrze lze vnímat jako příkladný způsob spolupráce mezi vlastníkem, zhotovitelem, výkonnou i odbornou složkou státní památkové péče a dalšími specialisty či akademickými pracovníky. Velké ocenění patří majitelům objektu za úsilí a vlastní snahu, které do obnovy tvrze neustále vkládají. Především díky jejich vstřícnosti zůstává starobylá tvrz celoročně volně a zdarma přístupná všem zájemcům.

 

 

Více k ceně NPÚ v příloza a na: https://www.npu.cz/cs/npu-a-pamatkova-pece/npu-jako-instituce/cinnosti/patrimonium-pro-futuro

 

lona Ampapová
Kancelář ředitele, Prezentace a práce s veřejností
Hradecká 6
588 56 Telč

tel.: 567 213 116, 724 663 511
datová schránka: 2cy8h6t
e-mail:ampapova.ilona@npu.cz
http://www.npu.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
15.10.2024

ČR: Optikou proslulých kameramanů nahlíží na vývoj českého filmu dokumentární cyklus České televize Vidět filmem. V Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize natáčel režisér Petr Smělík. Šest dílů vysílá od 8. října program ČT art vždy v úterý ve 21:10.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.10.2024

ŽATEC: Spolek A dál? letos uspořádal sedm komentovaných procházek po Žatci, které přitáhly širokou veřejnost. Většina procházek byla plně obsazená a konala se za příznivého počasí. Účastníci tak mohli objevovat krásu vilových předměstí, specifický stavební styl Heimatstil nebo majestátní budovy žateckých škol. Poslednímu tématu se věnovala zářijová procházka, která proběhla v rámci festivalu Den architektury, dorazilo na ni 42 posluchačů. Jednoznačně největší ohlas měly dvě exkurze do bývalého Dreherova pivovaru, kam se podívalo přes sto lidí.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky
Co se děje
17.10.2024

ČR: V těchto dnech vyšlo nové album Vteřiny, měsíce a roky, které je výsledkem třetí spolupráce Vladimíra Mišíka s producentem Petrem Ostrouchovem, po předchozích úspěšných albech Jednou tě potkám (2019) a Noční obraz (2021), která získala dohromady sedm cen Anděl. Vladimír Mišík na novém albu přináší patnáct nových písní se čtyřmi texty Michaela Žantovského, šesti vlastními texty, dále již tradičně zhudebněné básně oblíbených autorů – Jiřího Dědečka, Jana Skácela, Josefa Kainara a Františka Gellnera, a také jeden text Tomáše Belka, Ostrouchovova někdejšího souputníka z kapely Sto zvířat. Autorem hudby dvou písní je Vladimír Mišík, ostatní texty zhudebnil Petr Ostrouchov.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
18.10.2024