BROUMOV: Na prohlídkovém okruhu broumovského kláštera bude od 1. července vystavena kopie největší rukopisné knihy světa – Codexu Gigas, neboli Ďáblovy bible. Návštěvníci si ji budou moci prohlédnout během speciálních prohlídek nebo krátce při návštěvě prohlídkového okruhu.
Ďáblova bible byla sepsána počátkem 13. století v podlažickém klášteře a v letech 1477–1593 byla uložena v broumovském klášteře. O rok později byla převezena do Prahy, odkud byla ukořistěna švédskými vojsky během třicetileté války. Od té doby se rukopis nachází v Královské knihovně ve Stockholmu. Objemný svazek váží 75 kilogramů, na výšku měří téměř jeden metr a pojí se s ním mnoho legend.
Kopii Ďáblovy bible bude možné spatřit během speciálně vyhrazených prohlídek, které se budou konat v červenci a srpnu, každý den v 10:00, 13:00 a 16:00. Vstupné na tyto pětadvacetiminutové prohlídky bude 80 Kč, pro seniory a děti snížené za 50 Kč. Knihu bude také možné spatřit krátce při prohlídce klasického okruhu broumovského kláštera.
Na tajemství Ďáblovy bible se zaměří také oblíbené kostýmované Noční hrané prohlídky, které se v klášteře budou konat během července a srpna – vždy v pátek a v sobotu (poslední se uskuteční v pátek 2. a v sobotu 3. září). Noční hrané prohlídky začínají vždy ve 21 hodin, trvají zhruba hodinu a půl a je nutné je rezervovat předem na pokladně prohlídkového okruhu na telefonním čísle +420 733 739 726 nebo na prohlidky@klasterbroumov.cz. Vstupné je 250 korun pro dospělého a 210 korun pro děti.
Vedle nočních hraných prohlídek je také možné zavítat na Noční prohlídky, které jsou tematicky zaměřené na momenty života v klášteře a zavádějí návštěvníky do nejkrásnějších historických interiérů kláštera – do vzácně dochované klášterní knihovny se 17 tisíci svazky knih, do refektáře s unikátní kopií Turínského plátna a do bohatě zdobeného klášterního kostela sv. Vojtěcha. Termíny prohlídek: každou prázdninovou středu ve 20:00 a 21:30 , vstupné: 220 Kč / 180 Kč (děti), rezervace: prohlidky@klasterbroumov.cz.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.