PRAHA: Tři skvělí moderátoři se stanou průvodci květnové konference MÁME VYBRÁNO. Nese název Obnovené dědictví. Přijďte se inspirovat a načerpat energii do dominikánského kláštera v Praze i pro své projekty. Volná místa ještě jsou.
Hvězdný tým už studuje projekty, které se představí na letošní konferenci. Ta je rozdělena do tří bloků, přičemž každá sekce bude mít svého průvodce. Blokem Fénix provede známý památkář Ondřej Šefců – hovořit bude se zástupci Mederova domu v Žatci, cihlového mostu u Mikulova a obnovené jídelny Libušín.
Druhou sérii rozhovorů povede Karolína Vránková, jedna z nejrespektovanějších moderátorek v oblasti architektury a památkové péče. Spolupracovnice radia Wave a týdeníku Respekt představí tři unikátní proměny: příběh bývalé keramické továrny Kocanda v Kravsku na Znojemsku, konverzi provozovny bývalého železářství Koula a syn v Praze na vinotéku a obnovení synagogy v Polici u Jemnice.
Moderátorskou trojici uzavírá herec a architekt David Vávra. Jeho čas přijde po polední přestávce, kdy svým hlasem doprovodí blok Odvaha. V něm dostanou prostor investoři, kteří zachránili augustiniánský klášter ze 13. století v Mělníku a proměnili ho v moderní domov pro seniory, ale také Leon Jakimič, který pro svou firmu LASVIT nechal vytvořit skleněný dům. Hostem bude i Libor Honzárek, zástupce Havlíčkova Brodu – historického města roku 2020.
Konference je letos výjimečná také samotným pojetím – osobnosti nepřicházejí s připraveným referátem, budou vybaveni fotografiemi, především však vlastní zkušeností, o níž budou diskutovat s moderátory. Prostor pro otázky dostanou i hosté přítomní v sále – mohou tak získat informace užitečné pro vlastní projekty. Konference MÁME VYBRÁNO bude památkářskou burzou nápadů a zkušeností.
Místa ještě jsou, využijte včasné registrace. Při zakoupení vstupenky do 10. května platí akční cena 1 200 Kč.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.