HRADEC KRÁLOVÉ: Experimentální koncertní večer Konektiv Night (9. 12.) při svém pátém ročníku zavítá i do Hradce Králové. Na studiové scéně Divadla Drak představí tři nová hudební uskupení, která oslavují hudební rozmanitost a spolupráci umělců rozličných kultur. Konektiv je večer nečekaných hudebních spojení. Operní zpěv podpořený dronemetalovou kytarou nebo harfa v hávu modulovaných zvukových smyček.
Na letošním ročníku společně poprvé vystoupí oceňovaná harfistka Mariana Jouzová, spolupracovnice řady předních českých symfonických orchestrů, v tandemu s audiovizuálním umělcem a experimentálním hudebníkem Omarem El Sadekem alias QOW, jehož poslední album Dawafer vyšlo na renomovaném labelu Genot Centre. Hlas operní pěvkyně Aleny Boada Rodriguez se bude proplétat vrstvami hutných dronových ploch tvořených kytaristou Sweepsem 04, který nedávno předskakoval legendárnímu zvukovému maximalistovi Bena Frostovi. Propojení osobitých přístupů k obrazotvorné hudbě přinese vystoupení éterický vokalistky a flétnistky Koruth spolu s elektroakustickým hudebníkem, skladatelem a zvukovým umělcem Barry Wannem.
„Projekt Konektiv Nights vznikl jako reakce na rostoucí xenofobní a antiimigrantské tendence v české společnosti. Vytvářením prostoru pro vznik nových hudebních spoluprací, ve kterých se poprvé setkají čeští hudebníci s hudebníky z řad přistěhovalců a národnostních menšin s důrazem na žánrovou různorodost a prolínání tradičních a inovativních tvůrčích přístupů, chceme ukázat pozitivní přínosy mezikulturní spolupráce v českém prostoru,“ říkají pořadatelé.
Kompletní informace o tomto večeru naleznete na webu www.menumusic.cz
Akce se koná za podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hlavního města Prahy, městské části Praha 7, Nadace Život umělce a statutárního města Hradec Králové.
_______________________________________________________________________________
předprodej https://www.goforboom.com/cs/events/konektiv-on-tour
FB event https://fb.me/e/35TpjfVmJ
pořádá: MENU z.s.
informace: www.menumusic.cz
Profily interpretů:
Mariana Jouzová je absolventkou konzervatoře a HAMU, je součástí harfového kvarteta Prah-a-harP, vstupuje společně s hobojistkou Karolinou Vocelovou a s renomovanými symfonickými orchestry jakými jsou FOK, ČNSO, PKF, Plzeňská filharmonie, Filmová Filharmonie a další. V roce 2017 získala interpretační ocenění na soutěži konzervatoří Pražská harfa. Hudebně se podílí na představení Krev na krku kočky v divadle DISK v režii Kláry Vosecké.
QOW, vlastním jménem Omar El Sadek, je audiovizuální umělec, producent elektronické hudby, tvůrce animaci a malíř, který aktuálně působí v Praze. Jeho umělecká tvorba se zaměřuje na dokumentaci křehké přírody svého okolí i jeho samotného. K uvedenému tématu zaujímá vizuální přístup spočívající v poetických nedokonalostech a nečekané intimnosti. Tento princip rozvíjí v četných kolaboracích s umělci, kterými jsou kupříkladu MSYLMA & Ismael, ZULI či Drew McDowall. Aktuálně patří mezi umělce zapojené do projektu Shape platform, příčemz v minulosti již vystupoval na prestižních audiovizuálních přehlídkách, jakými jsou Unsound, Lunchmeat či Rewire Festival.
Alena Boada Rodrigez byla sólistkou v moskevském Theater Helikon Opera, kde získala četné zkušenosti rozmanitých pěveckých stylů a způsobů interpretace. Svoje bohaté zkušenosti předává dál od roku 2009 v Praze, kde založila pěveckou školu a působí zde jako pedagog a korepetitorka. Svoje studenty nejen že připravuje pro nejrozličnější příležitosti a projekty, ale často sej jich i účastní. Zapojení od projektu je tak přirozeným pokračováním uvedených kreativních aktivit.
Václav Dobiáš alias Sweeps 04 pracuje se sadou klasických kytarových efektů a svůj hudební set tvoří s pomocí smyček, kterými vrství zvukové plochy vytvářející postupnou hlukovou izolaci, která nutí zastavit se, zpomalit mysl a (ne)vnímat okolí. Skrze vlny nízkých frekvencí vtahuje posluchače do sofistikovaného světa hrubého drone metalu. Sweepsův set má zpravidla jasný, snad až melodický vývoj. Provedení suverénní, postupy rovněž, atmosféra bývá zpravidla uhrančivá. Ne nadarmo nedávno předskakoval Benu Fostovi.
Autorkou projektu Koruth je Anna Ruth. Ač vzešla z výtvarné scény AVU, v poslední době se stále více věnuje hudbě. Jednoduché, přehledné zdrojové zvuky přitom manipuluje s často magickými výsledky. Bezeslovný zpěv a flétnu ve smyčkách vrství a deformuje. Přímočará krása se abstrahuje do pozoruhodnějšího výrazu oproštěného od běžných neduhů ambientu.
Barry Yuk Bun Wan je činorodý hudebník, skladatel, zvukový umělec a kytarista z Hong Kongu. Jeho tvorba zazněla v mnoha zemích světa, od USA, Mexika, Brazílie, až po Švédsko, Bělorusko, Itálii či Japonsko. Vystupoval a získal ocenění na mnoha mezinárodních festivalech a soutěžích jakými jsou FORO v Mexico City, SIME v Lille a v roce 2018 obdržel první cenu na festivalu Musica Nova. V současné době vyučuje a dokončuje doktorát na UJEP v Ústí nad Labem.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.