HRADEC KRÁLOVÉ: Experimentální koncertní večer Konektiv Night (9. 12.) při svém pátém ročníku zavítá i do Hradce Králové. Na studiové scéně Divadla Drak představí tři nová hudební uskupení, která oslavují hudební rozmanitost a spolupráci umělců rozličných kultur. Konektiv je večer nečekaných hudebních spojení. Operní zpěv podpořený dronemetalovou kytarou nebo harfa v hávu modulovaných zvukových smyček.
Na letošním ročníku společně poprvé vystoupí oceňovaná harfistka Mariana Jouzová, spolupracovnice řady předních českých symfonických orchestrů, v tandemu s audiovizuálním umělcem a experimentálním hudebníkem Omarem El Sadekem alias QOW, jehož poslední album Dawafer vyšlo na renomovaném labelu Genot Centre. Hlas operní pěvkyně Aleny Boada Rodriguez se bude proplétat vrstvami hutných dronových ploch tvořených kytaristou Sweepsem 04, který nedávno předskakoval legendárnímu zvukovému maximalistovi Bena Frostovi. Propojení osobitých přístupů k obrazotvorné hudbě přinese vystoupení éterický vokalistky a flétnistky Koruth spolu s elektroakustickým hudebníkem, skladatelem a zvukovým umělcem Barry Wannem.
„Projekt Konektiv Nights vznikl jako reakce na rostoucí xenofobní a antiimigrantské tendence v české společnosti. Vytvářením prostoru pro vznik nových hudebních spoluprací, ve kterých se poprvé setkají čeští hudebníci s hudebníky z řad přistěhovalců a národnostních menšin s důrazem na žánrovou různorodost a prolínání tradičních a inovativních tvůrčích přístupů, chceme ukázat pozitivní přínosy mezikulturní spolupráce v českém prostoru,“ říkají pořadatelé.
Kompletní informace o tomto večeru naleznete na webu www.menumusic.cz
Akce se koná za podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hlavního města Prahy, městské části Praha 7, Nadace Život umělce a statutárního města Hradec Králové.
_______________________________________________________________________________
předprodej https://www.goforboom.com/cs/events/konektiv-on-tour
FB event https://fb.me/e/35TpjfVmJ
pořádá: MENU z.s.
informace: www.menumusic.cz
Profily interpretů:
Mariana Jouzová je absolventkou konzervatoře a HAMU, je součástí harfového kvarteta Prah-a-harP, vstupuje společně s hobojistkou Karolinou Vocelovou a s renomovanými symfonickými orchestry jakými jsou FOK, ČNSO, PKF, Plzeňská filharmonie, Filmová Filharmonie a další. V roce 2017 získala interpretační ocenění na soutěži konzervatoří Pražská harfa. Hudebně se podílí na představení Krev na krku kočky v divadle DISK v režii Kláry Vosecké.
QOW, vlastním jménem Omar El Sadek, je audiovizuální umělec, producent elektronické hudby, tvůrce animaci a malíř, který aktuálně působí v Praze. Jeho umělecká tvorba se zaměřuje na dokumentaci křehké přírody svého okolí i jeho samotného. K uvedenému tématu zaujímá vizuální přístup spočívající v poetických nedokonalostech a nečekané intimnosti. Tento princip rozvíjí v četných kolaboracích s umělci, kterými jsou kupříkladu MSYLMA & Ismael, ZULI či Drew McDowall. Aktuálně patří mezi umělce zapojené do projektu Shape platform, příčemz v minulosti již vystupoval na prestižních audiovizuálních přehlídkách, jakými jsou Unsound, Lunchmeat či Rewire Festival.
Alena Boada Rodrigez byla sólistkou v moskevském Theater Helikon Opera, kde získala četné zkušenosti rozmanitých pěveckých stylů a způsobů interpretace. Svoje bohaté zkušenosti předává dál od roku 2009 v Praze, kde založila pěveckou školu a působí zde jako pedagog a korepetitorka. Svoje studenty nejen že připravuje pro nejrozličnější příležitosti a projekty, ale často sej jich i účastní. Zapojení od projektu je tak přirozeným pokračováním uvedených kreativních aktivit.
Václav Dobiáš alias Sweeps 04 pracuje se sadou klasických kytarových efektů a svůj hudební set tvoří s pomocí smyček, kterými vrství zvukové plochy vytvářející postupnou hlukovou izolaci, která nutí zastavit se, zpomalit mysl a (ne)vnímat okolí. Skrze vlny nízkých frekvencí vtahuje posluchače do sofistikovaného světa hrubého drone metalu. Sweepsův set má zpravidla jasný, snad až melodický vývoj. Provedení suverénní, postupy rovněž, atmosféra bývá zpravidla uhrančivá. Ne nadarmo nedávno předskakoval Benu Fostovi.
Autorkou projektu Koruth je Anna Ruth. Ač vzešla z výtvarné scény AVU, v poslední době se stále více věnuje hudbě. Jednoduché, přehledné zdrojové zvuky přitom manipuluje s často magickými výsledky. Bezeslovný zpěv a flétnu ve smyčkách vrství a deformuje. Přímočará krása se abstrahuje do pozoruhodnějšího výrazu oproštěného od běžných neduhů ambientu.
Barry Yuk Bun Wan je činorodý hudebník, skladatel, zvukový umělec a kytarista z Hong Kongu. Jeho tvorba zazněla v mnoha zemích světa, od USA, Mexika, Brazílie, až po Švédsko, Bělorusko, Itálii či Japonsko. Vystupoval a získal ocenění na mnoha mezinárodních festivalech a soutěžích jakými jsou FORO v Mexico City, SIME v Lille a v roce 2018 obdržel první cenu na festivalu Musica Nova. V současné době vyučuje a dokončuje doktorát na UJEP v Ústí nad Labem.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.