ČR: Celkem desítka pořadů a projektů České televize proměnila na konci září své nominace na festivalech Heart of Europe a Finále Plzeň. Ze západočeské metropole si svého Zlatého ledňáčka odnesl seriál Volha nebo psychologické drama Brutální vedro. Dalších pět projektů ČT pak v Plzni získalo cenu od odborné a studentské poroty. Na mezinárodním festivalu Heart of Europe ve Varšavě zaujal porotu dokument Váleční reportéři, dětská série Tajemství pana M., hra webu Déčka Jak bylo ve škole, ale také již oceněná Volha, která si odnesla první místo v kategorii celovečerní film a seriál.
Z šestatřicátého ročníku festivalu Finále Plzeň si Česká televize odváží celkem sedm cen. Mezinárodní porota ocenila Zlatým ledňáčkem za nejlepší hraný nebo animovaný film koprodukční snímek Brutální vedro. Dalšího Zlatého ledňáčka, tentokrát v kategorii nejlepší seriálové tvorby, si odnesl třetí díl dobového seriálu Volha. „Standa Pekárek, hlavní postava naší minisérie Volha, by na festivalové ocenění pravděpodobně reagoval svým charakteristickým: Třesu šéfe, třesu! Za sebe děkuji porotě i organizátorům přehlídky české filmové, televizní a internetové audiovizuální tvorby,“ uvádí k ocenění kreativní producent seriálu Volha Josef Viewegh. Série při svém vysílání na začátku roku zasáhla více než 3 a půl milionu diváků ve skupině 15+.
Zvláštní uznání mezinárodní poroty si z Plzně odvezla komedie Bezva zuby na zásnuby nebo krátkometrážní drama Atestace. Cenu studentské poroty získalo drama Přišla v noci, dokument o době koronaviru Velké nic nebo také série Pět let, která byla původně uvedena jako web-only seriál. „Moc mě těší, že právě mladí porotci ocenili seriál s tak křehkým a důležitým tématem, jakým je sexuální konsent, neboť pro ně byl určen především. O jeho kvalitě a aktuálnosti svědčí velký divácký zájem nejen v iVysílání ČT, ale i při televizním uvedení,“ říká kreativní a výkonný producent ČT Matěj Stehlík k úspěchu seriálu Pět let, který si v iVysílání dosud spustilo 1,6 milionu diváků a stal se tak nejsledovanější ze všech web-only projektů od spuštění nového iVysílání v prosinci 2021.
Další čtyři ceny z Varšavy
Ocenění za svou tvorbu získala Česká televize také na třetím ročníku mezinárodního festivalu Heart of Europe, který představuje tu nejlepší tvorbu veřejnoprávních stanic ze střední a východní Evropy. V konkurenci osmi desítek přihlášených pořadů uspělo prvním místem v kategorii televizních filmů či seriálů drama Volha. Snímek Váleční reportéři o práci novinářů na frontové linii získal druhé místo v dokumentární kategorii a své ocenění si odnesl i dětský program České televize, který za sérii Tajemství pana M. získal druhé místo v sekci tvorby pro děti a mládež. Úspěch zaznamenala i hra webu Déčka Jak bylo ve škole, oceněná prvním místem v kategorii digital.
Oceněná seriálová tvorba České televize je k dispozici v iVysílání.
Přehled ocenění
Finále Plzeň
Soutěž celovečerních hraných nebo animovaných filmů / Zlatý ledňáček
Brutální vedro
Soutěž TV a internetových projektů v kategorii seriálová tvorba / Zlatý ledňáček
Volha, 3. díl
Soutěž TV a internetových projektů v kategorii film a minisérie / Zvláštní uznání mezinárodní poroty
Bezva zuby na zásnuby
Soutěž studentských krátkometrážních filmů / Zvláštní uznání mezinárodní poroty
Atestace
Soutěž celovečerních hraných nebo animovaných filmů / Cena studentské poroty ZČU
Přišla v noci
Soutěž dokumentárních filmů / Cena studentské poroty ZČU
Velké nic
Soutěž TV a internetových projektů v kategorii seriálová tvorba / Cena studentské poroty ZČU
Pět let, 1. díl
Heart of Europe
Celovečerní film a seriál / 1. místo
Volha
Dokument / 2. místo
Váleční reportéři
Tvorba pro děti a mládež / 2. místo
Tajemství pana M.
Digitální tvorba / 1. místo
Jak bylo ve škole
Tiskové oddělení České televize
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.