BROUMOV: Komorním recitálem Malý princ bude v pátek 26. 7. pokračovat v Broumově festival Za poklady Broumovska. Na vystoupení naváže sobotní koncert varhanice Daniely Hřebíčkové v broumovském kostele sv. Petra a Pavla.
Malý princ Daniela Hřebíčková
Festival Za poklady Broumovska přinese koncem července svým posluchačům magický a nevšední zážitek ve formě komorního recitálu Malý princ. Herec Jan Cina, obklopen zvukem smyčcového kvarteta a piana, se na celý večer promění v Malého prince a zazpívá společně s Kateřinou Bohatovou původní písně hudebního skladatele a textaře Kryštofa Marka. Cina s Bohatovou také improvizačně propojí hudbu mluveným slovem, a to nejen z nejznámějšího pohádkového příběhu Antoina de Saint-Exupéryho. Recitál se uskuteční v pátek 26. 7. od 18 hodin v zahradě broumovského kláštera a je přístupný pro všechny věkové kategorie, doporučený věk je od 5 let. Doporučujeme vlastní deky s sebou – sezení není číslované a sedí se volně na trávě. Kapacita on-line prodeje je již vyprodaná, vstupenky v ceně 290 korun bude možné zakoupit na místě před koncertem.
V sobotu pak bude festival pokračovat koncertem v kostele sv. Petra a Pavla v Broumově, kde od 18 hodin vystoupí laureátka Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka Brno 2022, koncertní a chrámová varhanice Daniela Hřebíčková, která prověří nedávno rekonstruované varhany díly především světových autorů. Z domácí tvorby a v Roce české hudby zazní díla Petra Ebena a rezidenční skladatelky Sylvie Bodorové. Festival Za poklady Broumovska spolupracuje kromě brněnské soutěže také se soutěží Broumovská klávesa nebo Mezinárodní hudební soutěží Pražské jaro a podporuje tak mladou, nastupující generaci umělců. Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek putuje na opravu kostelů na Broumovsku.
Program koncertu:
Johann Ernst Eberlin: Toccata a fuga g moll
Wolfgang Amadeus Mozart: Adagio a fuga c moll K 546
Franz Schmidt: Preludium a fuga D dur (Halelujah)
Anton Heiller: Partita "Freu dich sehr, o meine Seele"
Johann Sebastian Bach: chorální předehry: Gott, durch deine Güte BWV 600, Vater unser im Himmelreich BWV 636, In dir ist Freude BWV 615
Petr Eben: Touha smrti (z cyklu Job)
Domenico Zipoli: Canzona d moll
Sylvie Bodorová: Musica per organo
Ohlédnutí za koncertem Má vlast: Ivo Kahánek, Miroslav Sekera / 20. 7. 2024
Program sobotního koncertu (20. 7. 2024) v raně gotickém kostele Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují přilákal velké množství posluchačů a kapacita kostela byla zcela zaplněná. Dva výjimeční čeští klavíristé Ivo Kahánek a Miroslav Sekera provedli kompletní cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má Vlast. Dlouhý závěrečný aplaus ve stoje byl důkazem strhujícího výkonu obou špičkových interpretů. Na koncert navázala prohlídka kostela, která je v programu letošního festivalu novinkou. Další prohlídka čeká posluchače v Božanově.
Fotografie Sáry Valáškové najdete v archivu koncertů ZDE.
19. ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka.
Festival se v roce 2024 koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, Státního fondu kultury ČR a města Broumov. Generálním partnerem je společnost RSJ. Významnými partnery jsou Alukov, Hobra-Školník, Kasper, Wikov, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Z-Trade a Svíčky.cz. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 19. ročníku festivalu jsou Český rozhlas Hradec Králové, Classic Praha, KlasikaPlus.cz, Opera+, časopis Harmonie, Naše Broumovsko, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Katolický týdeník a Místní kultura.
Festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány unikátní skupiny broumovských kostelů, které rozeznívá podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Genius loci broumovského regionu, benediktinská historie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu, který se prostřednictvím špičkové hudby dostává do srdcí hudbymilovných posluchačů. Festival udržuje dlouhodobé cíle v podobě podpory mladé nastupující generace umělců, upozorňování na kritický stav kostelů a popularizace klasické hudby ve všech jejích podobách široké veřejnosti. Vstupné na vybrané koncerty je dobrovolné a přispívá k péči na záchranu kostelů broumovské skupiny.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.