sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
Logo
© Archiv pořadatele



Koncem července přinese festival Za poklady Broumovska Malého prince i koncert varhanice Daniely Hřebíčkové

BROUMOV: Komorním recitálem Malý princ bude v pátek 26. 7. pokračovat v Broumově festival Za poklady Broumovska. Na vystoupení naváže sobotní koncert varhanice Daniely Hřebíčkové v broumovském kostele sv. Petra a Pavla.

26.07.2024
Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Malý princ  Daniela Hřebíčková

Festival Za poklady Broumovska přinese koncem července svým posluchačům magický a nevšední zážitek ve formě komorního recitálu Malý princ. Herec Jan Cina, obklopen zvukem smyčcového kvarteta a piana, se na celý večer promění v Malého prince a zazpívá společně s Kateřinou Bohatovou původní písně hudebního skladatele a textaře Kryštofa Marka. Cina s Bohatovou také improvizačně propojí hudbu mluveným slovem, a to nejen z nejznámějšího pohádkového příběhu Antoina de Saint-Exupéryho. Recitál se uskuteční v pátek 26. 7. od 18 hodin v zahradě broumovského kláštera a je přístupný pro všechny věkové kategorie, doporučený věk je od 5 let. Doporučujeme vlastní deky s sebou – sezení není číslované a sedí se volně na trávě. Kapacita on-line prodeje je již vyprodaná, vstupenky v ceně 290 korun bude možné zakoupit na místě před koncertem.  

V sobotu pak bude festival pokračovat koncertem v kostele sv. Petra a Pavla v Broumově, kde od 18 hodin vystoupí laureátka Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka Brno 2022, koncertní a chrámová varhanice Daniela Hřebíčková, která prověří nedávno rekonstruované varhany díly především světových autorů. Z domácí tvorby a v Roce české hudby zazní díla Petra Ebena a rezidenční skladatelky Sylvie Bodorové. Festival Za poklady Broumovska spolupracuje kromě brněnské soutěže také se soutěží Broumovská klávesa nebo Mezinárodní hudební soutěží Pražské jaro a podporuje tak mladou, nastupující generaci umělců. Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek putuje na opravu kostelů na Broumovsku.

 

Program koncertu:

Johann Ernst Eberlin: Toccata a fuga g moll

Wolfgang Amadeus Mozart: Adagio a fuga c moll K 546

Franz Schmidt: Preludium a fuga D dur (Halelujah)

Anton Heiller: Partita "Freu dich sehr, o meine Seele"

Johann Sebastian Bach: chorální předehry: Gott, durch deine Güte BWV 600, Vater unser im Himmelreich BWV 636, In dir ist Freude BWV 615

Petr Eben: Touha smrti (z cyklu Job)

Domenico Zipoli: Canzona d moll

Sylvie Bodorová: Musica per organo

 

Ohlédnutí za koncertem Má vlast: Ivo Kahánek, Miroslav Sekera / 20. 7. 2024

Program sobotního koncertu (20. 7. 2024) v raně gotickém kostele Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují přilákal velké množství posluchačů a kapacita kostela byla zcela zaplněná. Dva výjimeční čeští klavíristé Ivo Kahánek a Miroslav Sekera provedli kompletní cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má Vlast. Dlouhý závěrečný aplaus ve stoje byl důkazem strhujícího výkonu obou špičkových interpretů. Na koncert navázala prohlídka kostela, která je v programu letošního festivalu novinkou. Další prohlídka čeká posluchače v Božanově.

Fotografie Sáry Valáškové najdete v archivu koncertů ZDE.  

19. ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. 

 

Festival se v roce 2024 koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, Státního fondu kultury ČR a města Broumov. Generálním partnerem je společnost RSJ. Významnými partnery jsou Alukov, Hobra-Školník, Kasper, Wikov, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Z-Trade a Svíčky.cz. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 19. ročníku festivalu jsou Český rozhlas Hradec Králové, Classic Praha, KlasikaPlus.cz, Opera+, časopis Harmonie, Naše Broumovsko, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Katolický týdeník a Místní kultura.

Festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány unikátní skupiny broumov­ských kostelů, které rozeznívá podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Genius loci broumovského regionu, benediktinská his­torie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu, který se prostřednictvím špičkové hudby dostává do srdcí hudbymilovných posluchačů. Festival udržuje dlouhodobé cíle v podobě podpory mladé nastupující generace umělců, upozorňování na kritický stav kostelů a popularizace klasické hudby ve všech jejích podobách široké veřejnosti. Vstupné na vybrané koncerty je dobrovolné a přispívá k péči na záchranu kostelů broumovské skupiny.

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024