středa
7. srpna 2024
svátek slaví Lada
Pohled do interiéru Památníku Tomáše Bati
© Archiv pořadatele



Komentovaná prohlídka výstavy „Památník Tomáše Bati 1933-2023“ s L. Horňákovou

ZLÍN: Znáte celý příběh Památníku Tomáše Bati? Vydejte se po stopách jeho proměn - od původního účelu k Domu umění a zase zpátky s historičkou architektury Ladislavou Horňákovou.

25.10.2023
17:00 - 18:00
Autor článku: 
Zuzana Bílá

V prostoru Památníku T. Bati je do konce letošního roku k vidění výstava „Památník Tomáše Bati 1933-2023“ připravená k příležitosti kulatého výročí otevření zlínského klenotu. Nenechejte si ujít jedinečnou příležitost absolvovat speciální komentovanou prohlídku k této expozici s její autorkou, historičkou architektury L. Horňákovou, a to ve středu 25. 10. 2023 v 17:00.

Kapacita prohlídkové skupiny je omezena. Rezervace a prodej vstupenek na www.pamatnikbata.eu a v Infopointu Památníku (nám. T. G. Masaryka 2734, Zlín).

Výstava skrze 70 srovnávacích snímků připomíná historii Památníku v průběhu 90 let. Kurátorka výstavy L. Horňáková z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně návštěvníkům přiblíží prostřednictvím komentářů k jednotlivým fotografiím složitý příběh této architektonicky i historicky významné památky v širších dějinných souvislostech. Seznámí posluchače s důvody často radikálních změn exteriéru i interiéru Památníku.

První část komentované prohlídky bude věnována etapě od otevření budovy 12. 7. 1933 do roku 1944. Následující část připomene období 1944–1948. Na sklonku 2. světové války byl Památník při bombardování Zlína silně poškozen a od roku 1945 začala s ohledem na politickou situaci ve Zlíně intenzivní snaha o odstranění všeho, co bylo spojeno s firmou Baťa. Památník byl upraven a slavnostně otevřen v červnu 1948 jako Dům umění.  Poslední část historického exkurzu bude věnována letům 1948–2019 a představí postupné přestavby na sídlo filharmonie a galerie, rekonstrukci a návrat do původní podoby Památníku Tomáše Bati.

Z důvodu omezené kapacity je preferována rezervace nebo online vstupenka předem: Komentovaná prohlídka L. Horňáková

Více informací: www.pamatnikbata.eu

Mohlo by vás také zajímat...

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024

ČR: Znáte kreslené vtipy Miroslava Kemela? Někdy trefně komentují aktuální dění, přičemž nešetří žádné politické veličiny, jindy se zasmějete vcelku nevinným anekdotám se zvířátky. Autor jich nakreslil stovky a tisíce, protože se touhle tvorbou profesionálně zabývá už od 90. let. Potěšením a relaxací je mu muzika, skládání písniček a vystupování s vlastní kapelou, ke které se občas přidává i zpěvák a herec Vladimír Javorský.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Články a komentáře
07.08.2024

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
05.08.2024