<p>Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) zorganizoval již jedenáctý ročník BIBLIOWEBu, soutěže o nejlepší webovou prezentaci knihovny.</p> <p>V průběhu března zhodnotila porota 42 webových stránek veřejných a odborných knihoven, které se přihlásily do letošního ročníku soutěže. Všímala si kvality obsahu stránek, jejich designu, možností komunikace s uživatelem, použití technologií Web 2.0, písemné koncepce a jejich přístupnosti pro handicapované.</p> <p>Do soutěže se zapojila řada obcí, v nichž žije méně než 5000 obyvatel, proto pro ně byla vytvořena speciální kategorie. Kvalita jejich stránek často stále pokulhává za většími knihovnami. </p> <p>Hodnocení jednotlivých knihoven a další informace naleznete na stránkách SKIP v odkazu zde
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.