TŘINEC: V listopadu uplyne 33 let od Sametové revoluce a při této příležitosti připravila Knihovna Třinec na pátek 11. a sobotu 12. listopadu Festival svobody. Hlavním tématem bude dezinformační válka, válka na Ukrajině a energetická krize. Na platformě tak zvané „Živé knihovny“ vystoupí řada zajímavých hostů.
V několika málo minulých měsících čekalo demokracii v České republice několik zatěžkávacích zkoušek, které nepolevují. Nejpalčivěji se jedná o epidemii covidu, válku na Ukrajině a z ní vyplývající energetickou krizi, vlnu zdražování či lavinu dezinformací všeho druhu. Právě proto vznikla myšlenka pořádat v Třinci festival, který by demokracii přímo podpořil. „Knihovna patří k pilířům fungování demokratické společnosti a je symbolem svobodného myšlení. Síť knihoven představuje tisíce míst v celé České republice, která slouží přímému naplňování principů demokracie poskytováním rovného přístupu k informacím i prostoru pro diskuse a setkávání,“ řekla ke vzniku Festivalu ředitelka třinecké knihovny Martina Wolna.
Pozvání knihovny přijaly ve svých oborech respektované osobnosti. Jako „Živé knihy“ vystoupí například náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn, prof. Vladimír Baar z Ostravské univerzity, novinář a komentátor ruského původu Alexandr Mitrofanov, ukrajinská hudebnice a moderátorka Elizabeta Mys, knihkupec Jan Becher, spisovatelka Ewa Szczerbowa, finanční poradkyně Šárka Pindorová či slamer a sociální pracovník ukrajinského původu Tim Postovit.
Formát Živé knihovny bude následující: na jeden den se vybraná osobnost stane „živou knihou“, která bude posluchačům vyprávět svůj příběh. Povídání bude probíhat ve čtyřicetiminutových intervalech rozdělených na 20 minut povídání, 10 minut diskuse s návštěvníky a 10 minut bude vyhrazeno na přestávku. Pozvaní hosté zůstanou na svých místech a návštěvníci si budou přecházet od jedné živé knihy k další.
Po skončení Živé knihovny bude následovat panelová diskuse s některými „Živými knihami.“
„Podporovat demokracii je potřeba, i když naší ambicí v tomto případě není přesvědčovat padlé frustráty, ale být podporou pro ty, kteří ji stále ctí jako hodnotu. Chceme jasně a nahlas říct, kde je svoboda, ale také kde končí. Zdůraznit její principy a vymezit se vůči tomu, co ji ohrožuje,“ řekl k Festivalu svobody Martin Čadra, organizátor a vedoucí oddělení pro dospělé Knihovny Třinec. Dle jeho slov je festival určen pro všechny, kteří vnímají hrozby Ruska, hybridní války i populismu. „Je to příležitost k setkání s podobně smýšlejícími lidmi. Díky hostům, kteří přijali naše pozvání, dostanou návštěvníci jak odpovědi na své otázky, tak i energii. Setkají se s osobnostmi, které třeba sledují a mohou se jich zeptat více do hloubky na něco, co je zajímá. Bude to smysluplně strávený den,“ dodal Martin Čadra.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.