<p>PRAHA: Veřejné knihovny neztratily na počátku 21. století žádnou ze svých tradičních funkcí, kromě toho ale musí hledat další cesty a možnosti, jak oslovit veřejnost.</p> <p>Městská knihovna v Praze uspořádala v minulých dnech k této problematice odborný seminář „Knihovna a její město“. Zaměřen byl na komunitní funkci knihoven a podporu čtenářství.</p> <p>Úvodní slovo semináře přednesl pražský radní pro oblast kultury Ondřej Pecha, z jehož příspěvku vybíráme několik zajímavých údajů:<br /> Městská knihovna v Praze funguje od roku 1891 a dnes se jedná o největší příspěvkovou organizaci města v oblasti kultury. Zřizovatel každoročně vynakládá na její provozní služby více jak 200 milionů korun.<br /> Ve spojení s projektem „Vracení všude“, který přináší čtenářům možnost vracet vypůjčené tituly v jakékoliv pobočce, se příspěvk ještě zvýšil. </p> <p>V roce 2009, kdy získala titul ministerstva kultury Knihovna roku v kategorii Významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb, zaznamenala knihovna 5,8 milionu návštěvníků a 6,8 milionů svazků bylo zapůjčeno absenčně.</p> <p>Seminář, který se konal 8. a 9. března 2010 představil různé podoby podpory komunitního života a projekty realizované v knihovnách ČR. </p> <p>Podrobný přehled naleznete v příloze.</p>
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.