středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Titulní strana knihy
© Archiv nakladatele



Kniha o staré Praze - tip na vánoční dárek

ČR-PRAHA: Kde roste nejstarší pražský strom? Jak se střílelo pražské poledne? Kam se ztratil originál zakládací listiny Karlovy univerzity? Kdo byl pivní král? A devadesát dalších příběhů z historie staré Prahy přináší kniha oblíbená u čtenářů i průvodců po Praze. Vydává Dokořán a Jaroslava Jiskrová – Máj.

Autor článku: 
TZ/jal

Nakladatelství Dokořán a Jaroslava Jiskrová – Máj vydávají v této podobě už počtvrté Knihu o staré Praze. Napsal ji Jiří Horák a půvabně ilustroval Michal Brix. Autor v ní čerpá z dnes už zapomenutých příběhů ze života staré Prahy, kterým vdechl nového ducha. Příběhy nejen převypravuje, ale doplňuje je historickými fakty a souvislostmi a jejich stopy sleduje často až do současnosti. Kniha čerpající z období 13. až 20. století je tak zajímavá nejen pro širokou čtenářskou obec, ale rovněž pro historiky. I když jsou příběhy nabité událostmi, letopočty a jmény, kniha se velmi dobře čte, recenzenti i čtenáři o ní mluví jako o literární lahůdce.

Vydejme se tedy za osudy nejstaršího pražského platanu či první sochy na Karlově mostě, sledujme příběh Pražského Jezulátka, staňme se svědky vpádu pasovských žoldnéřů, bitvy na Bílé hoře, staroměstské exekuce nebo boje se Švédy. Poznejme prvního pražského kavárníka, první lékárníky či posledního pražského kata… Seznamme se rovněž s reáliemi života středověkého města, s koloritem barokní, rokokové, biedermeierovské i současné Prahy, s historií pražské veřejné dopravy, vodovodu a kanalizace, s technickými problémy petřínské lanovky či staroměstského orloje, s příběhem Langweilova modelu Prahy, Maroldova panoramatu bitvy u Lipan anebo nejstaršího úhoře ve střední Evropě, kterého bylo možno ještě začátkem sedmdesátých let minulého století obdivovat ve dvoraně České pojišťovny ve Spálené ulici… a mnoha dalšími zajímavostmi historické Prahy…

 

Jiří Horák: Kniha o staré Praze (anotace)

Snad každý milovník české historie, a zvláště historie Prahy, cítí uhrančivého ducha tohoto města, v němž se kypící přítomnost snoubí s echem minulých věků. Na historii zde naráží takřka na každém kroku: ve slohově pestré kulise pražských ulic a náměstí, paláců, domů, kostelů, věží a mostů se mimoděčně setkává s odeznělými, a přece dosud přítomnými epochami, které se podílely na tvářnosti i dějinných osudech české metropole. A pokud se někdy dokáže na chvíli zastavit a ohlédnout, možná zatouží projít se po Praze před dvěma, třemi či pěti sty lety, být svědkem té či oné historické události nebo účastníkem obyčejného všedního dne někdejších Pražanů. Na takovou procházku napříč pražskými dějinami se vypravila i naše kniha. V řadě historických obrázků, zahrnujících období od třináctého do dvacátého století, zachycuje pestrou mozaiku málo známých příběhů z minulosti Prahy, ale též průhledů do každodenního života města v různých dobách. Přináší poučné i poutavé čtení, při němž poodhalíme dějinné proměny města a nahlédneme do mnoha velkých i malých osudů, triumfů a pádů, zapsaných v análech i kamenné tváři města nad Vltavou.

 

O autorovi

Jiří Horák (1940–2004) vystudoval dramaturgii a scenáristiku na FAMU, věnoval se dramatické a literární tvorbě. Z jeho díla vyšlo: Kniha o staré Praze (1989, přepracované, doplněné vydání 1998, 2005, 2008), Oheň na sněhu /Mýty sibiřských lovců/ (1998), Kniha o nové fyzice. Základy teorie kvantové gravitace (2004, 2006), Modrý sen (román z leteckého učiliště v 50. letech 20. století, 2006), Říjen v Carlsbadu (rozhlasové hry o historických osobnostech – Jeroným Pražský, Karel Havlíček Borovský, Jarmila Horáková, Thomas Mann, K. H. Frank, Jan Kupecký, Galileo Galilei, Milada Horáková ad., 2007), Krásní dnové koločavští (původní literární scénář o natáčení filmu Marijka nevěrnice a volné adaptace podle R. Těsnohlídka, V. Neffa, I. Babela, F. Stavinohy, 2007). https://sites.google.com/site/knihaostarepraze/o-knize

 

Vydala nakladatelství Dokořán a Jaroslava Jiskrová – Máj, 2020

4. vydání v této podobě (opravené, doplněné, ilustrované), 5. vydání celkem

376 stran, MOC 399 Kč

www.dokoran.cz

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024