čtvrtek
7. listopadu 2024
svátek slaví Saskie
Jak se rodil orchestr FOK
© Petr Chodura



Kniha Jiřího Hannsmanna Jak se rodil orchestr FOK

PRAHA: Na Narozeninových koncertech 23. a 24. října v Radiopaláci Pražští symfonikové pokřtili knihu Jiřího Hannsmanna s názvem Jak se rodil orchestr FOK, která rekonstruuje vznik Orchestru F.O.K. a jeho sezóny až do konce druhé světové války. Knihu lze nyní zakoupit v pokladně FOK v Obecním domě.

Autor článku: 
FOK

„Za pět let bádání jsem zjistil mnoho zajímavých souvislostí a nejhodnotnějším nálezem byla informace, že první veřejný koncert Orchestru F.O.K, dnešního Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, se konal už 24. října 1934 v Radiopaláci. Donedávna se první koncert odhadoval na rok 1936,“ řekl Jiří Hannsmann. Křest knihy proběhl přesně o devadesát let později v rukou Ondřeje Havelky na pódiu Radiopaláce, kmotrem knihy se stal sólista Ivan Ženatý.

Jiří Hannsmann působí nyní jako basista v Pražském filharmonickém sboru. V době, kdy pracoval jako vedoucí orchestrální kanceláře FOK, bylo mimo jiné jeho úkolem provádět žáky základních a středních škol v rámci oblíbeného edukačního pořadu Orchestr bez fraku po zákulisí a zázemí orchestru a při tom jim podat výklad o jeho historii. Právě tak začalo jeho hledání ztracených pramenů. Všiml si, že výroční almanachy orchestru si v některých datech protiřečí a že v nich chybí zmínky o úplných začátcích. Nebylo snadné se přesných informací dopátrat, neboť na konci druhé světové války vyhořely oba – pečlivě vedené – archivy tělesa, jeden v bytě hobojisty Josefa Shejbala při náletu 14. února 1945, a druhý v Nobileho křídle Staroměstské radnice, kde vypukl požár při Pražském povstání. Navíc zakladatel orchestru Rudolf Pekárek přišel o veškeré své písemné materiály po deportaci do židovského ghetta v Lodži v roce 1941.

Vědělo se, že těleso vzniklo v roce 1934, ale nebyly známy přesnější data ani okolnosti. Po odchodu z FOK se Jiří Hannsmann naplno ponořil do mnoha jiných archivů, aby historii objasnil. Pátral například v německojazyčném dobovém tisku či v deníkových zápiscích dirigenta Václava Smetáčka, které zapůjčila jeho dcera Václava Smetáčková. Podařilo se mu upřesnit založení orchestru na rozmezí 19. 6. – 14. 7. 1934. Se senzačním nálezem anonce a recenze prvního veřejného koncertu přišel právě včas, když probíhalo plánování jubilejní 90. sezóny FOK. Tak vznikla myšlenka Narozeninového koncertu jako částečné repliky prvního veřejného koncertu v Radiopaláci a především myšlenka vyjít se všemi objevy na světlo světa v knižní podobě.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Třinácté vydání katalogu Nejlepší knihy dětem opět přináší výběr nových pozoruhodných knih pro děti a mládež ze současné české knižní produkce. Katalog, který vychází 1. listopadu v tištěné i online podobě, představuje 36 rozmanitých titulů, které vyšly v letech 2023 a 2024. A pomáhá tím rodičům, učitelům, knihovníkům, knihkupcům i samotným mladým čtenářům zorientovat se v bohaté nabídce dětské literatury. Aktuální vydání zohledňuje diverzitu – mezi knihami najdeme například bilingvní romské leporelo Tade jandre / Vařená vejce nebo inspirativní knihy z oblasti poezie, komiksu či naučné literatury. Součástí katalogu jsou také QR kódy umožňující přímý přístup k ukázkám z knih pro podrobnější představu o každém z titulů.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
06.11.2024

ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Památky
Co se děje
05.11.2024

ČR: Vyšla kniha, která je hodně potřebná, ale nečte se snadno. Jmenuje se Zažila jsem nebe a peklo a najdete v ní celkem 14 příběhů žen, které se staly oběťmi psychického násilí v partnerském vztahu. " Kdo to nezažil na vlastní kůži, těžko pochopí, jak devastující účinek může psychické násilí mít," myslí si autorka knihy Zuzana Satori. Přesto se tomuto často skrytému druhu domácího násilí stále ještě nevěnuje dost pozornosti, velmi těžko se dokazuje a nezřídka se i bagatelizuje. "Česká republika je unikátní v tom, jak jsme vůči psychickému násilí tolerantní," říká Zuzana Satori. "Ponižování, sprostá slova, nadávky, to všechno se děje v rodinách docela často, nemluvě o technikách, jimiž mohou manipulátoři dostat ženy do vážných depresivních  stavů." Z podcastu se dozvíte, jak se manipulativní partner ke své oběti chová, jakými technikami se ji snaží ovládnout a zdeptat a jak manipulativní chování rozpoznat, dokud je čas. 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Články a komentáře
06.11.2024

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
30.10.2024