ČR: Kniha Bratříček je první tištěnou knihou, která byla vydána pod stejnojmenným nakladatelstvím. Nakladatelství Bratříček bylo založeno za účelem podpory talentovaných spisovatelů a je součástí projektů Databáze talentů a Kulturní klub ČR, které spravuje kulturní web HnilDy TV Marka Hnily. Projekt HnilDy TV chce ukázat a nalézat nové a neznámé talenty, především v Olomouckém kraji.
Marek Hnila je člověk, jež se již od útlého věku snaží vytvořit projekt, kterým by nějakým způsobem prospěl společnosti a zaujal veřejnost. Jeho pokusy byly rozmanité a často měly podobu hledání sebe sama, všechny měly však jedno společné- obrovskou kreativitu a hlavně schopnost být činný a využít všechny možnosti, které se nabízí ke zužitkování konkrétního projektu. Při psaní písňových textů, realizaci vtipných flashmobů, několika akcí pro veřejnost, při vydání prozatím dvou knih si Marek vyzkoušel, že není vždy lehké propagovat svou myšlenku či projekt sám. U talentovaných lidí z okolí se zase přesvědčil, že mnohdy mohou krkolomné podmínky od vlastní propagace úplně odradit. Proto založil tuto stránku HnilDyTV.cz, jež by měla právě s tímto důležitým aspektem při jakékoli tvorbě pomoci. Protože jeho nejsilnější stránkou je právě nesedět na zadku a být činný, nenechat se odradit nepříznivými okolnostmi a dovést svou myšlenku či projekt do zdárného cíle.
Co vše lze zde naleznout? Tak, HnilDy TV je především kulturní web. Můžete zde najít hudbu, literaturu, zábavu i umění. Ale pozor! HnilDy TV nezveřejňuje na svém webu talenty, které dobře znáte. Hlavním směrem je ukázat a nalézat talenty zcela nové a neznámé.
O knize:
Kniha Bratříček, která nedávno vyšla, se zdála být zprvu normálním titulem. Po několika dnech na trhu se však ukázala jako překvapivá novinka. Umně propracovaný příběh s prvky psychologie má právě ještě jednu exkluzivitu - existuje ve dvou vizuálně stejných verzích, které se od sebe vzájemně liší pouze poslední kapitolou, tedy zakončením celého příběhu.
Příběh s názvem Bratříček je koncipován jako vyprávění malého chlapce, který se musí vyrovnat s těžkými životními situacemi. Musí se postarat o svého mladšího bratra, který je velmi odlišný od ostatních dětí. Pod vlivem těchto událostí je nucen rychle dospět a jeho názory přestávají být dětsky naivní. Zjišťuje, že svět není přátelským místem plným her a fantazií, a proto se snaží svého sourozence především chránit. Jejich krásný sourozenecký vztah však paradoxně naruší něco, co jej do té doby spojovalo, a to je oběma společná bujná fantazie, která se však u jednoho z nich projeví více, než je obecně přijatelné.
Jak jsme psali výše, kniha má dvě verze - obě jsou právě v prodeji a autorovým záměrem bylo, aby čtenář dopředu nemohl odhadnout, kterou si odnese s sebou domů. „Asi hned od začátku jsem si myslel, že takový příběh si dva konce zaslouží. Nechci ani říct, že jeden skončí dobře a druhý špatně, to ať si rozhodne každý čtenář sám. Je to prostě život. Chtěl jsem jen poukázat na to jaká síla je v lidském rozhodnutí. A jak toto rozhodnutí může změnit život ostatním. A jak málo stačí. Mně na to stačila poslední kapitola. Víc už, ale neprozradím,“ sdělil nám autor knihy Marek Hnila.
Kniha Bratříček je první tištěnou knihou, která byla vydána pod stejnojmenným nakladatelstvím. Nakladatelství Bratříček bylo založeno za účelem podpory talentovaných spisovatelů a je součástí projektů, které vznikly v Olomouckém kraji - Databáze talentů a Kulturní klub ČR. Více informací o těchto projektech najdete na oficiálních stránkách zde: http://hnildytv.cz/
Momentálně autor knihy pracuje na dalším titulu a chystá se vydávat každým rokem.
Kniha Bratříček (Marek Hnila) je právě v prodeji.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?