ZLÍN: V těchto dnech je to dvacet let, co vznikl Klub přátel divadla ve Zlíně. Ustavující schůze se konala 23. ledna 1989. Hlavní náplní spolku od jeho založení po celých dvacet let byla klubová setkávání. Ta se uskutečňovala na různých místech, v posledních deseti letech se však členové scházejí v Divadélku v klubu nebo ve Studiu Z – v prostorách Městského divadla Zlín.
„V lednu 1989 se sešel přípravný výbor, aby jednal o možnostech zřízení a o budoucí činnosti nové kulturní organizace – Klubu přátel divadla, což tehdy bylo možné jen pod dohledem Okresního kulturního střediska, které zastupoval Rudolf Vavrečka, a pod záštitou Divadla pracujících v Gottwaldově, kde jeho zastupováním byl pověřen herec František Houdek" přiblížila počátky organizace jeho současná předsedkyně Helena Pšenčíková.
Jediným zdrojem příjmu pro činnost tohoto zájmového neziskového sdružení občanů jsou členské příspěvky. „Klub měl při svém založení sto členů, s přibývajícími léty však tento počet vzrůstal, v roce 1995 dokonce až na 213! V posledních letech se pohybuje od 130 do 160," vypočítává pí Pšenčíková.
Od založení klubu v lednu 1989 do konce roku 2008 se uskutečnilo celkem 195 klubových besed, 116 kulturních zájezdů, z toho například jen do Prahy jich bylo 32. Členové společně zhlédli 80 různých představení v českých, moravských i slovenských divadlech.
Mezi hosty klubu patřili například Luděk Munzar, Radovan Lukavský, Lubor Tokoš, František Řehák, Pavel Zedníček, Miroslav Částek, Květa Fialová, Marie Viková, Věra Nováková či Eva Matalová.
V průběhu dvaceti let se podařilo pozvat a poznat téměř všechny členy hereckého souboru zlínského divadla. Své profese nám přiblížili i další pracovníci divadla, jako například umělečtí šéfové, dramaturgové, kmenoví i hostující režiséři, vlásenkářka, maskérka, garderobiér, fotograf, inspicient, nápovědka, rekvizitářka či výtvarníci.
Za zmínku stojí také skutečnost, že Klub přátel divadla byl iniciátorem vyhlašování ankety zlínského divadla „O cenu diváka“, a to již za sezonu 1989/90, a pak i za sezony další až do 1994/95. Předsedkyni H. Pšenčíkovu těší, že se s nástupem pana ředitele Antonína Sobka ujalo anketu vedení divadla a povýšilo ji na událost vysoké společenské úrovně.
„Neznám v celé české divadelní společnosti, že by existoval v takové podobě jiný Klub přátel divadla než právě ten zlínský. Spolupráce MDZ s Klubem přátel divadla dokládá kvalitu vzájemné komunikace a vyjadřuje oboustrannou schopnost sobě naslouchat. Tento vztah divadelníků a diváků – opravdových přátel divadla – je příkladný a těší nás,“ vyjádřil se ke Klubu přátel divadla Antonín Sobek.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.