BRUSEL: Stálá kancelář Jihočeského kraje v Bruselu společně s Vydavatelstvím MCU pořádá na závěr českého předsednictví v Radě Evropské unie výstavu fotografií „Klenoty České republiky“. Venkovní expozice bude umístěna na esplanádě před sídlem Evropské komise, budovou BERLAYMONT, tedy přímo v srdci evropské čtvrti Bruselu na známém Schumanově náměstí.
Svou záštitou akci podpořili velvyslankyně České republiky při Evropských společenstvích Milena Vicenová, komisař Vladimír Špidla a hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. Tato bruselská výstava zároveň zahajuje výstavní turné, které v roce 2010 navštíví 10 významných evropských destinací. Projekt je realizován za podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Sídlo Evropské komise budou Klenoty České republiky zdobit od 27. června do 31. července. Výstava je kompozicí zhruba osmdesáti velkoformátových fotografií, prezentujících architektonické a přírodní bohatství České republiky fotografa Libora Sváčka. Fotograf Libor Sváček, je rovněž autorem řady obrazových publikací o České republice (Český Krumlov, Praha, Jižní Čechy, Česká republika, Liberec a nyní připravuje nové publikace Brno, Jižní Morava a Vltava).
„Esplanáda před Evropskou komisí je velmi exkluzivním místem. Jsem proto rád, že se nám díky podpoře kabinetu komisaře Vladimíra Špidly podařilo uvést výstavu Klenoty České republiky právě zde,“ pochlubil se Petr Šebek, ředitel Stálé kanceláře jihočeského kraje v Bruselu. „Výstava bude hezkou tečkou za českým předsednictvím a třeba v letním čase inspiruje své diváky k návštěvě nejen jižních Čech ale i celé České republiky. Důležité pro mne také je, že za tímto nápadem a celou realizací stojí českobudějovické Vydavatelství MCU. Jedním z cílů našich bruselských aktivit je mimo jiné také podporovat regionální podnikatele," zdůvodnil svou podporu hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.
Vydavatelství MCU
Společnost byla založena v Českých Budějovicích v lednu roku 1990 pod původním názvem Hák a spol. Její činnost byla pouliční prodej novin, časopisů a knih. O rok později se firma stěhuje do svého prvního obchodu, v menze Jihočeské university a otevírá tam knihkupectví se zaměřením na odbornou a krásnou literaturu. Na konci roku se firma transformuje do společnosti s ručením omezeným UNIOS CB, spol. s r.o. (Universitní obchodní společnost).
Další rozvoj firmy je již plně směřován k cestovnímu ruchu. Firma postupně otevírá síť turistických obchodů na jihočeských hradech a zámcích (Český Krumlov, Hluboká, Rožmberk, Třeboň a Jindřichův Hradec) a přesouvá své sídlo do Českého Krumlova a zároveň vydává pro své potřeby první průvodce, pohlednice a kalendáře. V roce 1996 otevírá Zámecké informační centrum Český Krumlov na prvním zámeckém nádvoří a v roce 2003 Infocentrum v Hluboké nad Vltavou.
Od roku 1998 začala společnost Unios CB postupně zakládat své dceřiné firmy a fakticky oddělovat svou činnost do samostatných obchodních společností. Velkoobchod se přesídlil do Prahy - MCU Praha s.r.o. a vydavatelství do Českých Budějovic - Vydavatelství MCU s.r.o.
Dnes má vydavatelství sídlo v ofsetové tiskárně Typodesign České Budějovice, kde vzniká většina její produkce.
Vydavatelství zaměstnává 14 stálých zaměstnanců a řadu externistů, své zastoupení má společnost rovněž v Praze. Hlavním výrobním programem firmy jsou výrobky a produkty cestovního ruchu, které propagují Českou republiku: vícejazyčné průvodce, knihy, mapy, atlasy, pohlednice, kalendáře, leporela, turistické magnety apod., dále pak výstavba a správa turistických informačních systémů a propagační tiskoviny pro jiné společnosti a organizace.
Mezi nejnovější aktivity společnosti patří tvorba a správa turistických portálů VisitBohemia.cz a projekt Klenoty České republiky, který si klade za cíl prezentaci České republiky v zahraničí prostřednictvím kolekce unikátních fotografií, ať již formou výstav či v exkluzivní podobě knižního kompletu.
V roce 2009 slaví společnosti 20 let působení na trhu.
Zdroj: www.mcumedia.cz
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.