JIHLAVA: Talentovaný mladý klavírista Pavel Vondráček představí v úterý 24. května 2022 od 19 hodin program svého debutového koncertního turné. V Gotické síni jihlavské radnice zazní skladby z umělcova nejnovějšího alba, ale také oblíbené skladby vážné i moderní klasické hudby. Po úspěšném křtu alba v rodných Poděbradech a Praze se mladý umělec v roce 2020 vydal na velké turné, které poznamenala pandemie a nyní po dvou letech jej uzavírá právě jihlavským koncertem.
Během turné zazní skladby z Vondráčkova nejnovějšího alba „Love Stories“. Jak již název napovídá, hudba byla inspirována první láskou a podává čistý, nezkreslený pohled náctiletého skladatele a pianisty. Žánrově je album pestré, mnohdy připomíná moderní klasickou hudbu, kterou ztělesňují umělci jako Yiruma, Nils Frahm nebo Ludovico Einaudi, jindy se blíží populární hudbě, ale často také čerpá z čisté vážné hudby. „Publikum se může těšit na zhruba hodinu a půl dlouhý koncert klavírní hudby. Společně s hostujícími klavíristy představíme vybrané skladby z mých dvou alb, hudbu Yirumy, Einaudiho, Chopina a dalších. Oproti tradičním recitálům klasické hudby je prostředí koncertu úplně jiné,“ popisuje klavírista Pavel Vondráček připravované koncerty.
Koncert v Gotické síni jihlavské radnice je oficiálním závěrem celé klavírní tour, a to po téměř dvou letech od jeho zahájení v tepelském klášteře nedaleko Mariánských Lázní. Právě formát populárního turné je pro klavíristy velmi vzdálený – často vystupují s velmi konzervativním programem. „Formát populárního turné mi dovoluje soustředit se na to, jakým způsobem k publiku hudba promlouvá a s každým dalším koncertem se proměňuje a dozrává. Poplulární formát mi dává prostor hrát občas jednodušší, snad repetitivní skladby, které ale díky osvětlení, svíčkám a dalším efektům dostávají úplně jiný náboj. Koncerty na turné nejsou tradiční klasické recitály, do těch mají svým způsobem daleko. Na druhou stranu nejsou ani úplným vymezením vůči klasice, stále se pevně držím základů, které mi klasická průprava dala, a přibližuji starší i novější klasickou hudbu dnešnímu posluchači,“ dodává Vondráček, který turné usilovně připravoval téměř rok před jeho zahájením.
Místa, kde se koncerty z turné konají, nebyla zvolena čistě náhodně. „Tepelský klášter nás jako premiéra turné zaujal díky svému kouzlu. Modrý sál je nádherné místo, které vás zaujme již na první pohled. Mnohdy tu ani nepotřebujete hudbu, abyste si pobyt v něm užili. Pro celou tour jsme se snažili volit stavby a sály, které nabízejí silnou atmosféru samy o sobě. Tu podpoříme světly, svíčkami a dalšími prvky, které jen podtrhnou kouzlo každého ze sálů. Gotická síň je tak logickým vyústěním a rozloučením s turné v dalším okouzlujícím sále,“ popisuje Vondráček své důvody pro volbu Gotické síně.
Vstupné bylo zvoleno dobrovolné. Klavírista Pavel Vondráček popisuje: „Nežijeme v příjemné době a po pandemii koronaviru tu máme další světový problém. Doufám, že právě klavírní hudba umožní lidem na chvíli zapomenout na vše vážné. Turné tak ukončíme stejně jako jsme jej začali, koncertem v krásném prostředí a s dobrovolným vstupným.“
O Pavlu Vondráčkovi
Pavel Vondráček je český klavírista pocházející z Poděbrad. Na klavír začal hrát ve svých 3 letech
a velkou část dětství věnoval hodinám klasické hudby. Ve 13 letech objevil svou vášeň pro skladbu a klavírní improvizaci. Inspirací je mu například sopranistka Sarah Brightman či zpěvačky a skladatelky Enya a Dido. Jeho obdiv však mají také klasičtí skladatelé jako Chopin, Beethoven i mnozí pozapomenutí skladatelé. Své debutové album s názvem Lost in the Wind vydal Pavel Vondráček v roce 2015. Druhé album Love Stories pak spatřilo světlo světa v prosinci 2019 a oproti předchozímu albu je čistě autorské. Kromě Vysoké školy ekonomické Vondráček aktuálně studuje na hudební akademii Berklee College of Music v americkém Bostonu.
Informace o koncertu:
Termín: 24. 5. 2022 od 19 hodin
Místo konání: Gotická síň radnice, Masarykovo náměstí, Jihlava
Vstupné: dobrovolné
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.