<p>POLSKO: Letošní nabité léto, plné koncertování a účinkování v evropských zemích – ve Francii a Německu, zakončil prachatický klarinetový soubor ve složení Jan Hovorka, Petr Chalupský, Tomáš Janoušek a Jaroslav Masáček prestižním oceněním</p> <p>Na polském mezinárodním hudebním festivalu Cultur Caravan Dosáhl na nejvyšší cenu Grand Prix festivalu Cultur Caravan a tuto nádhernou cenu si přivezl do Prachatic.</p> <p>Soutěž a dva koncerty se konaly v polských městech Štětín, Wolin a Golzsewo, kde soubor strávil tři dny nabité soutěžením a koncerty. „Již během soutěžního vystoupení porota i publikum projevovala nadšení a závěrečný Montiho čardáš si vyžádala zopakovat. Odměna byla v podobě velkých ovací. Domníváme se, že Prachatice a Česká republika se v této oblasti měst Polska dobře zapsali.“<br />
Koncert ve Wolinské katedrále se nesl v duchu klasických skladeb a byl společným s moskevským sborem. Závěrečný galakoncert ve štětínském zámku byl složen ze známých filmových a muzikálových melodií a byl společným se všemi účinkujícími festivalu z Evropy a ruskojazyčných zemí. Zlaté ocenění je již osmé v pořadí po úspěších v Belgii, Maďarsku, Rakousku, Slovensku a České republice. //"Nejvyšší ocenění Grand Prix nás tentokráte velice potěšila, a dává nám spoustu energie a plánů do další práce. Ještě než Klarinetový soubor Prachatice odjel do Polska stihl odehrát svůj koncert v německém Sebnitz, v rámci nadnárodního festivalu Mitte Europa, který zastřešuje mladé umělce ve střední Evropě. Začátek letošních prázdnin strávil v blízkosti francouzského města Saint Tropez, kde během týdne zahrál na několika místech v turistické oblasti Port Grimaud a Cogolin.</p> <p>ZDROJ
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.