středa
4. října 2023
svátek slaví František
Vojtěch Říha (vpravo) a Jakub Štefanec
© Archiv autora“Kempiči” jsou biblí pro všechny milovníky kempinku

ČR: Teprve před pár dny vyšla nová kniha Kempiči, která aspiruje na povinnou výbavou pro všechny návštěvníky tuzemských rekreačních zařízení. Knížka, jejímž autorem je herec Vojtěch Říha, nese podtitul (NE)POSTRADATELNÝ RÁDCE PRO MILOVNÍKY KEMPINKU, a kromě spousty tipů a triků pro kempovací nadšence, nabízí i moře zábavy a těžko uvěřitelných historek.

Autor článku: 
Ilona Mach

“Nikdy jsem neměl ambici napsat knížku, ale když se mi ozvali z nakladatelství, někde v hlavě mi to furt šrotovalo”, vysvětluje Vojtěch Říha, pro kterého je kniha Kempiči prvotinou. “Mým cílem bylo napsat knížku, kterou si může každý cestovatel zabalit do batůžku a vytáhnout jí na nafukovacím lehátku uprostřed rybníka nebo na palandě svého karavanu. Chtěl bych, aby se moje knížka stala takovou biblí pro kempovací nadšence”, dodává.

Při psaní knížky čerpal novopečený autor zejména ze svých vlastních zkušeností, které zažil během natáčení stejnojmenného pořadu, který začala o prázdninách roku 2020 vysílat internetová televize Stream. Seriál z prostředí českých kempů se stal hned od svého počátku nejsledovanějším pořadem daného léta.
Dvojice tvůrců – Vojtěch Říha a Jakub Štefanec – objížděla ty nejzajímavější české kempy a následně je také specifickým způsobem hodnotila. Díky ojedinělému formátu pořadu a spoustě humorných situací, které moderátoři během inspekce kempů zažívali, se stal pořad Kempiči populární stálicí českého internetu.

A na co se tedy můžete při čtení knihy Kempiči nejvíce těšit? Dozvíte se například, jak má vypadat správně ugrilovaná klobása, nebo na jaké typy umývárkových sprchomatů můžete v kempu narazit. Kempiči vám také poradí, jak si správně vybrat karimatku a na závěr nesmí chybět manuál pro naturistické začátečníky.
Druhá linka knížky pak vypráví o radostech a strastech mladých tvůrců, kteří se rozhodli, že si chtějí natočit svůj vlastní internetový pořad.

Knihu “Kempiči” vydalo nakladatelství Grada Publishing, a. s.

 

Vojtěch Říha se narodil 4. 7. 1990 a celé své dětství prožil v Poděbradech. Po maturitě na místním EKO Gymnáziu byl přijat na JAMU v Brně, kde roku 2014 absolvoval v oboru činoherní herectví. Během studia čtvrtého ročníku hostoval v ostravském divadle Petra Bezruče, kam se od další sezóny přesunul do stálého angažmá. Po pěti letech a několika významných hereckých příležitostí opouští Ostravu a nastupuje do Klicperova divadla v Hradci Králové. Vojtěch Říha účinkoval v několika českých seriálech a stojí za vznikem populárního internetového pořadu Kempiči, který každé prázdniny vysílá televize Stream.cz.
V květnu 2023 vydalo nakladatelství Grada knihu Kempiči, jejímž je autorem.

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jiří Opěla (25. 12. 1939 – 2. 10. 2023) byl unikátní osobností, která stála u zrodu úspěchů Pražského komorního baletu, když si vzal v 70. letech na starost jeho produkci. Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
04.10.2023

ČR: Přesně před 5 měsíci předal z pověření ministra kultury Martina Baxy vrchní ředitel sekce živého umění Ministerstva kultury Milan Němeček oficiální přihlášku k čestnému hostování České republiky na Frankfurtském knižním veletrhu 2026.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
03.10.2023

PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. 

Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
02.10.2023

ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.10.2023