BROUMOV: Jedna z prvních společných diskusí prezidentských kandidátů bude součástí programu konference 9. Broumovské diskuse. Ta se uskuteční 2.–5. listopadu 2022 v broumovském klášteře a jejím tématem bude Solidarita a sounáležitost. Konference je přístupná veřejnosti. Svou účast na konferenci již přislíbili Pavel Fischer, Danuše Nerudová a Petr Pavel. S dalšími relevantními kandidáty jednáme. Hosté budou společně diskutovat o solidaritě a sounáležitosti a dalších aktuálních otázkách na 3. diskusním panelu, který se bude konat v pátek 4. listopadu od 10 do 12:30 v sále Dřevník v broumovském klášteře. Během diskuse zazní mimo jiné i tyto otázky: Jak mohou politici přispět k pocitu sounáležitosti? Jakou roli hraje prezident v otázce solidarity a sounáležitosti? Patří solidarita do politiky?
„Téma solidarity a sounáležitosti je velmi aktuální, a navíc se zvláště dnes týká mnoha sfér fungování politiky a společnosti. Ať už jde o mezinárodní vztahy a zahraniční politiku, nebo otázky sociální či rozpočtové,“ říká Hana Valentová, výkonná ředitelka konference. „Jak je na naší konferenci zvykem, chceme témata probrat do hloubky, a proto u nás diskusní panely běžně trvají 2,5 hodiny. Usilujeme o kvalitní demokratickou diskusi založenou na věcnosti, trpělivosti, poctivosti, otevřenosti a zdvořilosti. A právě takovou debatou, v níž se nespěchá a je čas na snahu o porozumění, chceme přispět společnosti,“ dodává.
Panel bude moderovat novinářka Veronika Sedláčková. Vstupné na panel je 200 Kč, vstupenky je možné koupit online na webu konference www.broumovskediskuse.cz.
Setkání prezidentských kandidátů není pro konferenci novinkou. Již v roce 2017 se v Broumově na své vůbec první společné prezidentské debatě setkali tehdejší prezidentští kandidáti Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Michal Horáček a Vratislav Kulhánek, kteří společně diskutovali o Vizi vzdělanosti.
Dalšími hosty 9. Broumovských diskusí budou: Daniel Kroupa (politolog, pedagog), Mikuláš Kroupa (zakladatel a ředitel organizace Post Bellum), Karin Lednická (spisovatelka), Klára Šimáčková Laurenčíková (zmocněnkyně vlády pro lidská práva), Pavel Pola (rektor, kostel Pražského Jezulátka), Eugenie Číhalová (členka Rady vlády pro národnostní menšiny), Vojtěch Boháč (novinář), Jan Barta (investor, filantrop), Antonín Kokeš (podnikatel, filantrop) nebo Martin Vohánka (podnikatel, filantrop). Další jména jsou v jednání.
Vzdělávací a kulturní centrum Broumov pořádá Broumovské diskuse ve spolupráci s neziskovou organizací Agentura pro rozvoj Broumovska od roku 2014. Předchozí ročníky se zamýšlely nad tématy Demokratická diskuse, Mír, Evropská identita, Vize vzdělanosti, Hrdinství a odvaha, Důvěra a porozumění, Hodnoty a společnost.
Statutárním partnerem konference je město Broumov. Hlavními partnery jsou Královéhradecký kraj, Jan Barta, Hobra – Školník, US Embassy, Raiffeisen Leasing, a Coca-Cola HBC Česko a Slovensko. Partnery jsou Podnikatelský klub Broumovska, Nadace OSF, Z - TRADE, Edumed, Konrad-Adenauer-Stiftung, SaarGummi, Martina Rosová, Centrum Walzel a Pixman. Hlavními mediálními partnery jsou Deník N a ČRo Plus, mediálními partnery jsou ČRo HK, Katolický týdeník, Naše.broumovsko.cz a Místní kultura. Regionálními partnery jsou Strategická rada regionu Broumovsko, Benediktinské opatství sv. Václava, Maiwaldova akademie a Agentura pro rozvoj Broumovska.
BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.
ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.
ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.