HRANICE (19 tis. obyvatel): Kulturu v Hranicích zajišťuje příspěvková organizace Městská kulturní zařízení (MKZ). Její roční příspěvek se pohybuje ve výši 3,5 milionů korun. Hlavní činnosti definuje zřizovací listina jako veřejné předvádění audiovizuálních autorských děl, dále organizování a zajišťování dalších kulturních, vzdělávacích a společenských akcí. Tuto činnost provozuje organizace v prostorách kina Svět, letního kina a Zámeckého klubu.
Situace kolem kina Svět je ale poněkud složitá, protože na budově z padesátých let minulého století, kterou vlastní stát, se podepsal zub času a přestává být vyhovující.
Zato Zámecký klub je zřejmě největší chloubou, o kterou organizace pečuje. Nachází se v historickém sklepení hranického zámku s klenutým stropem, který zaručuje dobrou akustiku zejména při hudebních produkcích. Tyto prostory prošly v roce 2007 zásadní rekonstrukcí, nicméně slabou stránkou klubu je pódium, které nemá žádné zákulisí nebo technický prostor. Účinkující se musejí přes publikum prodírat na jeviště i z něj. Zejména hudebníci to mají těžké, když přes hlavy diváků musí pronášet nástroje a techniku. Na druhou stranu se při rekonstrukci pamatovalo na handikepované, takže klub má bezbariérový přístup.
Průměrná návštěvnost akcí Zámeckého klubu se v roce 2008 pohybovala v rozmezí 50 – 60 lidí za večer z celkové kapacity 100 míst. V případě pořádání akce Hranická scéna bývá klub zcela zaplněn. Nutno dodat, že hudební akce jsou ve městě nejžádanějším typem nabízené kultury.
Vzhledem k omezeným prostorovým možnostem klubu uvažuje vedení MKZ o využití přilehlých ploch. Jedná se o malou, ale příjemnou terasu přímo před vstupem a zejména část zámecké zahrady ještě pod jeho úrovní, vhodnou pro divadelní či hudební představení.
Z venkovních akcí pořádá zařízení pravidelně festival Evropské jazzové dny, Kulturní hranické léto, Vánoční jarmark, Oslavy výročí založení republiky a Lampionády. Nevšední atmosféru skýtá velkolepá dvorana zámku se skleněným zastřešením. Mnohé akce se konají na náměstí a některé probíhají pravidelně v letním kině s kapacitou tisíc míst. Tolik diváků dokážou přitáhnout větší akce, ale Bijáček pro děti nebo Mezinárodní festival outdoorových filmů, které se zde také konají, navštíví jedno představení v průměru 45 lidí.
Vzhledem k tomu, že MKZ nemohou pronajímat prostory, což vyplývá z jejich zřizovací listiny, zůstává příspěvek od města jediným finančním zdrojem.
Organizace se všemi svými objekty a agendou zaměstnává pět lidí na plný úvazek, a to včetně její ředitelky Heleny Votavové. O jejich pracovním nasazení svědčí například situace, kdy šéfka obstará svým kolegům oběd, aby se polední pauzou příliš nezdržovali. Můžete ji či její zástupkyni občas spatřit před představením také v šatně, při kontrole čistoty toalet, nebo je během některých hudebních produkcí zastihnout za barem.
Další pracovní síly jako zvukaři, uvaděči a promítači pracují v MKZ na částečné úvazky. Při opravdu velkých akcích se MKZ obracejí na Pracovní úřad města, kde hledají brigádníky mezi nezaměstnanými. Stejně tak využívají i pracovní síly ve výkonu trestu, ovšem s vědomím nezbytných rizik.
Problém, s kterým se Městská kulturní zařízení Hranice také potýkají představuje sídlo organizace. Jedná se o jednu místnost v budově Městského úřadu, která je zároveň kanceláří ředitelky, její asistentky a produkčního. Vedle toho slouží i jako jednací místnost.
Podmínky to nejsou vůbec lehké, nicméně svou práci všichni dělají rádi, což zůstává mnohdy jedinou a nejdůležitější motivací zůstat. A energická a elánem překypující ředitelka to prostě nevzdává.
Kateřina Vedralová
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.