PRAHA: V pondělí 11.4. uvede Spolek Kašpar diváckou premiérou představení Pašije, nazkoušené v těžkých dobách covidových. Dubnový speciál, ve kterém Mojžíš a Ježíš slaví Velikonoce, se divákům představí v pětidenním bloku odpoledních i večerních představení.
Pašije jsou v původním významu vyprávění o utrpení a smrti Ježíše Krista. Ale Velikonoce nejsou připomínkou dobrovolně podstoupené smrti, nýbrž oslavou vědomě svobodného života zbaveného strachu ze smrti.
Tradice pašijových her sahá až do 13. Století, což je úzce spjato s těžkými životními podmínkami poddaného lidu, které byly někdy až nesnesitelné. Náboženství se stává často východiskem z utrpení. Prostý lid spojuje své utrpení s utrpením Krista a věří, že také pro něho nastane vzkříšení, že nastanou lepší časy. Lidé hledají dobro a zlo a snaží se je zobrazit v lidových hrách, které se nesou v náboženském duchu a souvisí s dobou, ve které vznikaly. Jejich popularita se nejdéle udržela na venkově, kde se postupně staly tradicí.
Spolek Kašpar představí Pašije jako vizuální podívanou, plnou nejen živých, ale i výtvarných obrazů, strhující projekce a nápadité choreografie. To vše doplněné živou hudbou kapely Ondřeje Švandrlíka a textem Václava Renče z Popelky nazaretské.
Režie: Filip Nuckolls
Dramaturgie: Lenka Bočková
Výprava: Radka Josková
Hudba: Ondřej Švandrlík
Pohybová spolupráce: Jan Veselý
Asistent režie: Kryštof Kotek
Kapela: Ondřej Švandrlík, Anna Štěpánová, Petr Tichý
Hrají: Adéla Zatloukalová, Daniel Pivoda Ondráček, Štěpán Coufal, František Kreuzmann, Petr Halíček, Filip Tejmar a děti
Premiéra 1. dubna 2021 v Divadle v Celetné
Foto z inscenace Pašije © Martin Svoboda
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.