LEDNICE: Ve snaze zachovat a současně zpřístupnit co nejvíce českých stavebních památek vytvořilo ministerstvo kultury ve spolupráci s příslušnými kraji tzv. indikační seznam. Obsahuje devatenáct projektů, které by měly být realizovány s finanční podporou EU. V České republice by tak měla vzniknout nová a prestižní kulturní centra, podle bývalého ministra kultury Václava Jehličky, finančně samostatná.
Jedno z nich, z názvem Centrum kulturní krajiny, je realizováno v lednickém zámku, konkrétně v barokních jízdárnách a přilehlých objektech. Jízdárny postavené v letech 1688 – 1698 podle návrhu J. B. Fischera z Erlachu jsou po architektonické stránce cennější než vlastní zámek, jehož poslední přestavba v novogotickém slohu proběhla v polovině 19. století. Navíc jsou součástí lednicko-valtického areálu (LVA), který byl zapsán na prestižní seznam UNESCO.
Projektový tým a partneři
Své síly na zpracování projektového záměru spojili zástupci obce Lednice a Krajského úřadu Jihomoravského kraje v Brně, partnery při vlastní realizaci se stane zájmové sdružení, které tvoří brněnská Masarykova univerzita a Mendelova zemědělská a lesnická univerzita (MZLU), Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Brně a v Kroměříži (NPÚ), Centrála cestovního ruchu Jižní Morava, Biosférická rezervace Dolní Morava o.p.s. a Sdružení obce Region LVA.
Realizace je na dosah
Tento projekt především počítá s vybudováním vzdělávacího a prezentačního centra světového významu zaměřeného na zdejší krajinu a na využití lednicko-valtického areálu jako výukového prostoru.
První krok k zahájení rekonstrukce jízdáren byl učiněn počátkem srpna, kdy generální ředitelka NPÚ podepsala smlouvu o výpůjčce budov od státu pro účely oprav. Schválit ji musí ještě ministerstvo financí a poté bude vlastní projekt se žádostí o dotaci předložen do příslušného integrovaného programu.
Co multifunkční centrum nabídne
Projekt je rozčleněn do sedmi kroků:
1. Základem celého areálu se má stát kulturně vzdělávací centrum regionálního i přeshraničního významu. Mimo jiné také naváže na staletou tradici zahradnictví a lichtenštejnský systém hospodářského managementu kulturní krajiny. Pokračováním má být i nový obor na Zahradnické fakultě MZLU, který by v anglickém jazyce připravoval budoucí manažery památek světového kulturního a přírodního dědictví Evropy, případně celého světa, a to vše doplněné semináři pro odborníky působícími ve státní správě, památkové péči atd. Tato část si vyžádá kongresový sál pro 300 – 400 posluchačů, doplňkové jednací prostory a potřebné zázemí.
2. UNESCO centrum WHS (Seznam světového dědictví UNESCO), návštěvnické centrum lednicko-valtického areálu – památky UNESCO. Záměr směřuje k vybudvoání trvalé expozice o areálu a o kulturních krajinách na již zmíněném seznamu světového dědictví.
3. V Kulturním centru se počítá s výstavami, společenskými, kulturními a předváděcími akcemi.
4. Kancelář Site managera pro lednicko-valtický areál má aktivně provozovat služby pro občany a subjekty zde působící.
5. Biosférická rezervace:
Světová organizace pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) vyhlásila v roce 1970 program ekologické spolupráce, nazvaný Člověk a biosféra. Jeho cílem je podpora rozumného využívání přírodních zdrojů a zavedení vyvážených vztahů mezi člověkem a přírodou. Ke studiu a podpoře těchto cílů vymezily jednotlivé státy území nazvaná biosférické rezervace (BR). Ta lednická má také obsáhnout sídlo Biosférické rezervace Dolní Pomoraví o.p.s. (BRDP), dále centrum celoživotního vzdělávání v této oblasti a také trvalou výstavu o činnosti BRDP, aktualizovanou stálou multimediální prezentací celosvětové sítě biosférické rezervace a UNESCO.
6. Jedním z neméně důležitých záměrů je vytvoření výstavních prostor pro děti a mládež. Půjde především o atrakce se zaměřením na vzdělávání, případně na již existující Akvárium Malawi (sladkovodní a mořská akvária jsou přístupná od roku 1993), nebudou chybět ani prostory pro tvořivé dílny.
7. Sice posledním, avšak rovnocenným krokem bude nová zemědělská muzejní expozice. Ta původní byla dříve umístěná v prostorách lednického zámku a u návštěvníků si získala značnou oblibu. V posledních letech však neměla adekvátní náhradu, a tak by právě tento projekt měl přispět k jejímu obnovení.
Potřebná částka na realizaci záměru je odhadnuta na 420 – 500 milionů Kč, přičemž 85 % by mělo být hrazeno z Evropských fondů.
Eva Veselá
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.