PRAHA: Kleopatra Petra Kolečka se v září vrací v obnovené premiéře a nabídne provokativní pohled na legendární příběh v kulisách dnešní doby. Jitka Čvančarová jako nejslavnější starověká femme fatale a Michal Malátný v trojroli jejích osudových mužů. Režie inscenace se ujal Ondřej Pavelka, autorem scénické hudby a písní je Michal Malátný a kapela Chinaski.
Původní úspěšný rozjezd v roce 2018 záhy přerušilo těhotenství, posléze dvouletá covidová krize a následně i zranění. Po dlouhé pauze se teď tvůrci rozhodli populární inscenaci na prknech holešovické La Fabriky vzkřísit.
Kolečko je pověstný tím, že dokáže hrdinky historie přiblížit dnešním ženám a společnosti. Jeho humor navíc funguje i jako nástroj významu. „Žena, která se narodila s úkolem uchránit starobylou a oslabenou říši před maskulinním militantním Římem, ale život si zkomplikovala ještě těžším úkolem: chce opravdového chlapa…“ uvádí Kolečko svou Kleopatru, pro kterého je to po Kauze Salome, Kauze Médeia a Kauze Maryša už čtvrtá divadelní hra postavená na osudové ženě.
Ve své Kleopatře dramatik s humorem sobě vlastním namíchal koktejl faktů, legend a současných odkazů. „Myslím, že naše Kleopatra by se asi k současným feministickým kampaním nepřipojila.“ … “Je to taky o tom, že ta skutečná láska je velmi vzácná a může se v životě objevit jenom na krátkou chvíli. A někdo ji třeba nepotká vůbec.” dodává Kolečko. Jak to s Kleopatrou bylo, je a mohlo být, se dozví diváci v La Fabrice od září.
Kleopatra a její osudoví muži v kontextu dnešní doby… Ženy, muži, pyramidy a Chinaski. Divadlo La Fabrika uvede KLEOPATRU jako první premiéru 16. divadelní sezóny 28. září 2023 v 19:30.
Více na www.lafabrika.cz
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.