ČESKÉ BUDĚJOVICE: V neděli 6. května 2018 se v Jihočeském divadle v rámci slavnostního večera již po jednadvacáté rozdávaly tradiční ceny Jihočeská Thálie za nejlepší výkony umělců v inscenacích, které měly svoji premiéru v roce 2017.
Ceny Stanislavy Součkové a Karla Rodena byly předány umělcům za operní, činoherní a baletní jevištní výkony, do rukou herců Malého divadla putovaly ceny Arnoštky a Matěje Kopeckých. Ocenění a sošku z keramické dílny českokrumlovské akademické sochařky Stanislavy Konvalinkové a finanční odměnu Nadačního fondu Jihočeského divadla získali také divácky nejoblíbenější umělkyně a umělec.
Držiteli Jihočeské Thálie 2017 se stali v oboru balet Barbora Coufalová a István Varga, v oboru činohra Daniela Bambasová a Tomáš Havlínek, v oboru opera Marie Fajtová a Alexandr Beň a za role v inscenacích souboru Malého divadla pak Denisa Posekaná a František Hnilička.
Cenu za nejoblíbenější inscenaci roku 2017 udělili diváci opeře Trubadúr v režii uměleckého šéfa opery JD Tomáše Studeného, v níž roli Leonory ztvárnila Yukiko Kinjo, kterou také diváci zvolili nejoblíbenější umělkyní. Nejoblíbenějším umělcem Jihočeského divadla se za uplynulý rok stal Paolo Lardizzone. Divácké ankety se zúčastnilo 445 hlasujících.
I letos byla v rámci slavnostního večera předána cena Českého rozhlasu za rozhlasové herectví. Tentokrát ji z rukou ředitele Českého rozhlasu České Budějovice Ing. Zdeňka Duspivy převzal Pavel Oubram, který s Českým rozhlasem České Budějovice pracuje dlouhodobě. V loňském roce načetl například vánoční povídku Jiřího Hájíčka Koleje ve sněhu, která se vysílala na Štědrý den, nebo povídku Příběh Pasovary českobudějovického novináře a spisovatele Antonína Pelíška.
Předání cen proběhlo v rámci samostatného večerního programu v režii nové umělecké šéfky činohry JD Martiny Schlegelové. Večer inspirovaný předáváním Oscarů s hudebními vstupy z filmového světa, kterým provázeli nováčci činohry Tomáš Kobr a Dan Kranich, sklidil u přítomných diváků i oceněných úspěch a ukončil první ročník divadelního festivalu SONDA / To nejlepší z vašeho divadla.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.