JIHLAVA: Na počátku roku 1990 působilo na našem území 1285 stálých kin, během dalších pěti let se jejich počet snížil na 947, v roce 2000 následoval další pokles na 643 kin a podle zatím poslední Zprávy o české kinematografii za rok 2006, vydané Ministerstvem kultury, bylo v provozu 497 stálých kin. Prvním multikinem u nás se stala v dubnu 1996 pražská Galaxie s osmi sály, koncem roku 2006 statistiky vykazují již 19 multikin. Obdobný trend zaznamenala letní kina – v roce 1990 jich u nás působilo 172, v roce 2006 již jen stovka. Kina zpočátku zanikala především v menších obcích, ve větších městech až později, a zejména s nástupem multiplexů. Nejvíce multikin bylo v roce 2006 v Praze, a to 11, v Brně 2 a po jednom mělo 6 krajských měst.
Tento trend platí i pro Jihlavu: ze tří stálých kin hraje jedno, druhé prochází rekonstrukcí, letní kino je mimo provoz a multikina se město dočká příští rok.
Kino Vysočina a Dukla
V centru kraje Vysočina – v Jihlavě (52,4 tis. obyv.) – působila v roce 1993 tři kina, soustředěná v příspěvkové organizaci Městská kina. Kino Vysočina, které se v roce 1966 změnilo na 70mm, však bylo v restituci vráceno Lidovému bytovému družstvu, a tak se kinosál změnil v komerční prostor. Technické vybavení bylo převezeno do kina Dukla, které do pronájmu získal od města soukromý subjekt. Promítat se zde přestalo v únoru letošního roku. Podle Koncepce jihlavské kultury a kulturních aktivit statutárního města Jihlavy v letech 2008 – 2011 se bývalé kino Dukla změní na Centrum dokumentárního filmu (CDF). Již letos v říjnu by zde měl proběhnout 12. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava (MFDF), což je největší událost svého druhu ve střední a východní Evropě. CDF bude zajišťovat klasický filmový program, veřejně přístupnou videotéku nejlepších našich i světových dokumentárních filmů a knihovnu s příslušnou odbornou literaturou.
Město počítá i s vybudováním expozice Dějiny českého a světového dokumentárního filmu, a to zřejmě v prostorách připravovaného Centra environmentální výchovy. „Odhadovaná cena celkové rekonstrukce a potřebného vybavení CDF byla původně vyčíslena na 55 milionů Kč. Z výběrového řízení ale vzešla cena nižší – cca 40 milionů Kč bez DPH. Město by rádo získalo pro tento účel finanční prostředky i z jiných zdrojů, a proto zpracovává žádost o příspěvek od ministerstva kultury. Po skončení úprav město nepočítá s tím, že by se CDF stalo příspěvkovou organizací. Provozovatele zřejmě určí výběrové řízení,“ vysvětluje mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis. CDF nabídne dva sály s kapacitou 60 a 160 míst, promítačky 35 mm a 16 mm doplní nejmodernější dolby stereo sound systém i možnost projekce z různých analogových a digitálních formátů. Svým zaměřením, zejména na nekomerční tvorbu, se stane určitým protipólem multikina, které naopak nabídne komerční snímky. Návštěvníci jistě také využijí možnosti odpočinout si a posedět v moderní kavárně a zúčastnit se dalších nabízených aktivit. Centrum tedy bude veřejnosti přístupné i mimo běžnou promítací dobu.
Kino Sokol
Toto kino, které v restituci získali zpět sokolové, je zde v současné době jediným hrajícím kinem. Přestěhoval se do něho i Filmový klub, který působil od roku 1963 v Domě kultury odborů a poté v kině Dukla. Kino Sokol sídlí v památkově chráněném funkcionalistickém objektu. „Mohlo by být přebudováno na jiný prostor, který v Jihlavě chybí, např. na alternativní scénu. Pokud dojde k dohodě s vlastníkem, rekonstrukce by mohla být financována částečně z evropských peněz,“ sděluje tiskový mluvčí magistrátu.
Produkce pod širým nebem
Letní kino, umístěné v blízkosti zdejší zoologické zahrady, mělo původně kapacitu 10 tisíc míst a naposledy se v něm promítalo v roce 1995. „Město má zpracovanou studii, která počítá s rozsáhlými celoplošnými úpravami. Předpokládá se, že půjde o první projekt, který bude spolufinancovaný z regionálního operačního programu. Nejprve se vybudují nové lávky, chodníky a osvětlení a v druhé etapě by měl být v areálu vytýčen samostatný prostor, oddělený od velké scény, pro pořádání menších akcí. Příslušný odbor jihlavského magistrátu v současné době připravuje výběrové řízení na studii II. etapy. Ta by měla řešit to, co dělá kino kinem. Tedy úpravu hlediště a promítací kabiny, možnost uzavření areálu a nové parkovací plochy,“ doplňuje tiskový mluvčí Radek Tulis.
Očekává se nástup multikina
Koncem roku 2008 by mělo být v rámci komplexu City Park otevřeno multikino se 4 sály a s celkovou kapacitou 501 míst. Zatím je nejbližší multikomplex v téměř 100 km vzdáleném Brně.
Eva Veselá
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.