úterý
7. července 2020
svátek slaví Bohuslava
Jenovéfa
© Archiv divadlaJenovéfa - hra lidových loutkářů v úpravě Tomáše Dvořáka

PLZEň: Divadlo ALFA je jedním z prvních divadel, která se v červnu po koronavirové pauze otevřela divákům. V úterý 9. června uvedlo v české premiéře srdceryvný příběh „Jenovéfa“ z repertoáru kočovných loutkářů. Autorem adaptace, režisérem i výtvarníkem je Tomáš Dvořák, jehož styl patří k nejlepším značkám českého loutkářství. Jenovéfa je po hrách Don Šajn (2001) a Johanes Doktor Faust (2005) třetím Dvořákovým návratem k loutkářským kořenům. Stejně jako v obou předchozích inscenacích ani tentokrát nechyběly jedinečně půvabné loutky vyrobené z obyčejných věcí nalezených v garáži či v domácnosti.

od 09.06.2020 do 12.06.2020
Autor článku: 
Daniela Vítová

Jenovéfa je čtvrtou premiérou sezóny 2019/20, původně byla naplánovaná na 1. června a koronavirová krize tak posunula její uvedení o pouhý týden. „Výhodou je, že Jenovéfu hrajeme v menších prostorách divadelního klubu. Pokračovali jsme proto s přípravou hned, jak to bylo možné, s tím, že budeme hrát pro minimální počet diváků. Omezení se naštěstí tento týden uvolnila a můžeme tak obsadit všechna místa,“ vysvětlil ředitel Divadla ALFA Jakub Hora.

Jenovéfa je sólovým projektem dlouholetého uměleckého šéfa Alfy Tomáše Dvořáka, jednoho z hlavních tvůrců osobité poetiky divadla, která okouzluje a baví diváky po celém světě. Zatímco se v současné době loutka spíše vytrácí, Tomáš Dvořák dál pěstuje bravurní práci s loutkou a opatruje dědictví, které už je chráněné i značkou UNESCO. Pečuje o to, co je Plzni a českému loutkářství vlastní. O hudební spolupráci na Jenovéfě požádal Tomáš Dvořák herce Petra Vydareného – ten se rozhodl využít starý pozapomenutý nástroj: citeru, která svými jímavými tóny dobře ladí.

Hra zahřeje milovníky řízných, zábavných, a přitom tragických love story: hraběnka Jenovéfa odmítne v době nepřítomnosti manžela Sylkfrída milostné návrhy rytíře Gola.

Jenže manžel uvěří pomluvám proradného padoucha... Příběh o utrpení brabantské hraběnky Jenovéfy byl poprvé zaznamenán již ve 14. století a rozšířil se i u nás zejména v knížkách lidového čtení. Vedle Dona Šajna a Doktora Fausta patřila Jenovéfa k nejoblíbenějším loutkovým hrám v celé Evropě a její osobité zpracování si předávaly i loutkářské rodiny v Čechách. Staré lidové hry v podání Alfy dnes baví romantickou naivitou i archaickým jazykem a divadlo s nimi uspělo mimo jiné v Německu, Francii, Itálii a Japonsku. Každý z příběhů trvá kolem 25 minut, Jenovéfu proto diváci uvidí ve dvojici s Johanesem Doktorem Faustem, nebo Donem Šajnem.

Slavnostní večerní premiéra 9., 10., 11. a 12. června v 19:00

Divadlo ALFA, Rokycanská 7, PlzeňSezóna 2019/20

První premiérou sezóny byla v říjnu pohádka Spáčka a vřeteno, inspirovaná originálním příběhem na motivy Šípkové Růženky z pera britského autora Neila Gaimana (režie Tomsa Legierski). V prosinci přišla na řadu dobrodružství mexického mstitele s názvem Pozor, Zorro! (režie Tomáš Dvořák). Březnová premiéra pohádky Ťuk, ťuk, ťuk. Tučňák?!, určené poprvé v historii Alfy pro nejmenší děti už od dvou let, se kvůli pandemii nemoci covid-19 neuskutečnila. Diváci novinku tvůrců z Ostravy Tomáše Volkmera a Hany Volkmerové poprvé viděli až 2. června. Jenovéfa je poslední premiérou sezóny. Divadlo ALFA v květnu i v červnu pokračuje ve vystoupeních pro domovy seniorů na Plzeňsku. Stále také vysílá a doplňuje nové pořady a programy na YouTube kanále ALFA zírá.

34. Skupova Plzeň

V červnu se měl uskutečnit festival loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň, protože se ale jedná o mezinárodní festival s bohatou účastí zahraničních umělců, byl kvůli pandemii přesunut. Nový termín přehlídky českých a slovenských profesionálních souborů je stanoven na 14. – 18. října 2020.

 

Vstupenky do Divadla ALFA

 

je možné zakoupit ve všech prodejních místech systému Plzeňská vstupenka a také přímo v pokladně Divadla ALFA, otevírací doba: PO - PÁ 8:00 - 15:30 hod. Pokladna Divadla ALFA je také otevřená vždy 1 hodinu před představením. Vstupenka do Divadla ALFA platí jako jízdenka MHD v Plzni - jednu hodinu před a jednu hodinu po představení!

 

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍNSKÝ KRAJ, ČR: Čeští filmaři právě natáčejí celovečerní hraný snímek Hrana zlomu na pomezí hororu a thrilleru. V jedné z hlavních rolí se objeví mladá herecká hvězda Štěpán Kozub. Hrana zlomu je temnou příběhovou mozaikou, v níž je všechno jinak, než se na první pohled může zdát. Podle tvůrců má jít o projekt navýsost autorský a žánrově vyhraněný. Film vstoupí do českých kin na jaře 2021. Natáčí se i ve Zlínském kraji, a to v Rožnově pod Radhoštěm.

Celá ČR, Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
07.07.2020

ČR: Na Kavčích horách skončilo první kolo konkurzu do chystaného pokračování pořadu Peče celá země. Nejlepší amatérští pekaři a cukráři budou vybráni po letních prázdninách, natáčení druhé řady začne příští rok na jaře.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
07.07.2020

CIESZYN, ČESKÝ TĚŠÍN: V souvislosti se zlepšením epidemiologické situace na Slezsku se česká vláda rozhodla v pondělí 29. června oodvolat kontroly na česko-polských hraničních přechodech na území Slezského vojvodství. Rozhodnutí o otevření hranic nabylo účinnosti o půlnoci z 29. na 30. června. Spontánním a symbolickým způsobem chtěli na tuto situaci zareagovat zástupci Euroregionu Těšínské Slezsko a spolku Člověk na hranici. Společně navrhli občanům účast na akci s názvem "Zhasneme hranici". 

Moravskoslezský kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
06.07.2020

ČR: Každý pátek v jiném kraji a v jiném městě: Česká televize vyjíždí za diváky v novém projektu „Českem tam a zpět“. Dvouměsíční putování po republice s podtitulem „Víkend začíná s Českou televizí“, odstartuje v pátek 3. července v Karlových Varech. Návštěvníci nahlédnou do zákulisí přípravy zpravodajství, setkají se se známými tvářemi ČT a prostřednictvím pozvaných hostů do vysílání zpravodajské ČT24 lépe poznají i samotný region. Součástí každé zastávky bude také doprovodný program pro rodiny s dětmi. Divákům u televizních obrazovek nabídne ČT živé vstupy z navštívených míst, od Studia 6 až po večerní Události.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.07.2020