BRNO: Příběh slavné automobilové značky Ferrari nabídne Technické muzeum (TMB) svým návštěvníkům prostřednictvím sbírky unikátních papírových modelů závodních vozů Ferrari v měřítku 1 : 6. Ucelenou, zcela výjimečnou sbírku modeláře Milana Pauluse veřejnost poprvé uvidí 18. září 2024 na výstavě s názvem „Legenda z Maranella“ v hlavní budově TMB, Purkyňova 105, v Brně – Králově Poli.
„Jednou z domén Technického muzea v Brně je dokumentace historie dopravy, kterou muzeum nabízí návštěvníkům formou stálých expozic či v rámci mnoha akcí pořádaných pro veřejnost. Stejně tak se s historií dopravních prostředků mohou zájemci setkat i na tematických výstavách prostřednictvím unikátních modelů“, uvádí Zbyněk Rederer, kurátor oborů Technické hračky a Didaktické pomůcky v TMB. „Po úspěšné výstavě Jízdenky, prosím!, která se zabývala fenoménem železničního modelářství, nyní představíme originální modely závodních automobilů, a to italské značky Ferrari. Název výstavy – Legenda z Maranella – odkazuje na italské město, v jehož blízkosti Enzo Ferarri před 52 lety otevřel soukromou testovací dráhu vozů Ferrari.“
Autorem vystavených modelů vozů Ferrari je karvinský modelář Milan Paulus. První papírový model složil ve svých deseti letech. Od modelů publikovaných v legendárním časpopisu ABC přešel postupně k vlastním, jichž má na svém kontě více než 90. Jedná se o precizní modely automobilů, letadel a člunů značky Ferrari, z nichž každý je svého druhu jediný na světě. Milan Paulus vyzkoušel mnoho variant a měřítek, ale nakonec zůstal u prověřeného měřítka 1 : 6, v němž jsou zhotoveny všechny vystavené modely výstavy Legenda z Maranella. Ač se jedná o modely dosahující délky až kolem jednoho metru, jsou mistrovsky zpracovány do nejmenších detailů – návštěvníci nahlédnou rovněž do motorů a prozkoumají i vnitřní vybavení kabin vozů. Za svou práci získal Milan Paulus mnoho ocenění na národních či mezinárodních modelářských výstavách, a dokonce byl zapsán i do České knihy rekordů.
Na výstavě návštěvníci uvidí také model dvouplošníku Spad XIII Francesca Barracy. Právě na jeho letadle se poprvé objevil emblém slavného černého vzpínajícího se koně, jejž následně převzal jako značku na své automobily Enzo Ferrari. Výstava ukáže i model vozu CMN 15/20, na němž zakladatel slavné automobilky debutoval jako závodník v roce 1919. Další zajímavostí k vidění jsou např. modely závodních speciálů Ferarri, které se od 50. let 20. století úspěšně účastnily nejslavnějšího závodu světa – 24 hodin Le Mans. Zájemci ocení rovněž modely závodních člunů – hydroplánů Castoldi, které byly v 60. letech vybaveny motory z formule a byly koncipovány k lámání rekordů na vodě. V neposlední řadě budou vystaveny modely závodních automobilů, které proslavili legendární jezdci Formule 1: Niki Lauda (F 312) či Michael Schumacher (F 310 a F 2000).
Kromě vlastních modelů vozů výstava nabídne rovněž příběhy nejslavnějších jezdců a míst, kde se závodilo. Jelikož je Brno neodmyslitelně spjato s automobilovou historií a závodním Masarykovým okruhem, hraje toto téma ve sbírkách Technického muzea v Brně významnou roli. Několik vozů, které výstava nabídne, představuje právě ty, které se účastnily závodů v Brně, konkrétně Alfa Romeo P3 v letech 1935–1937, Ferrari 125 GP v roce 1949 a Ferrari 488 GT 3 v roce 2019.
„Součástí výstavy je také modelářský koutek“, dodává Zbyněk Rederer, který v TMB působí současně i jako muzejní edukátor. „Nejen děti, ale i dospělí si mohou zkusit vystřihnout a slepit jednoduché modely vozů Ferrari 599 GTB Fiorano a Ferarri Enzo. A ti se soutěživým duchem si zde zazávodí na stolní elektrické autodráze.“
Výstavu Legenda z Maranella si mohou návštěvníci prohlédnout v Technickém muzeu v Brně až do 29. prosince 2024.
Další informace naleznete na: www.tmbrno.cz/akce/legenda-z-maranella/
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.