pátek
13. září 2024
svátek slaví Lubor
Pozvánka
© Zdroj: Slovenský inštitút v Prahe



Jediné unikátní uvedení digitálně restaurovaného prvního slovenského filmu Jánošík se symfonickým doprovodem

PRAHA: Česká premiéra projektu Jánošík je první projekcí digitálně restaurovaného legendárního slovenského filmového zpracování historické postavy Jánošíka. Němý film z roku 1921 živě doprovází žilinský Státní komorní orchestr a skupina Bashavel. 

27.11.2023
19:00
Autor článku: 
TZ Slovenský inštitút v Prahe

Prvý slovenský celovečerní hraný film Jánošík, který vznikl na báze literární předlohy Jiřího Mahena a v němž hlavní roli ztvárnil český herec Teodor Pištěk, je v historickém kontextu naprosto unikátní. „Slovák, hraný Čechem, ale Slovák, v akčním filmovém dobrodružství, esenciálně divácký film, žánrovka,“ jak snímek charakterizoval Juraj Malíček.
Digitální restaurování filmu se uskutečnilo v roce 2021 u příležitosti 100. výročí uvedení filmu. Snímek vznikl v československo-americké produkci studia Tatra Film  Corporation a režíroval ho slovenský režisér Jaroslav Siakeľ.  

Němý film Jánošík měl premiéru 25. 11. 1921 v Praze, 1. 12. 1921 v Chicagu a 3. 1. 1922 v dnešním Domě umění Fatra (Grand Bio Universum) v Žilině. Myšlenka filmu se zrodila v Chicagu, kam se Jaroslav Siakeľ přestěhoval před první světovou válkou. Těsně po válce ho pověřila skupina Slováků žijících v USA, aby s bratrem Danielem natočili film, který by zobrazil hrdinské epizody z Jánošíkova života. Pro natáčení si bratři vybrali mimo jiné exteriéry v okolí Blatnice ve Velké Fatře, odkud pocházeli.  

V roli Jánošíka se tedy představil již známý český divadelní a filmový herec Theodor Pištěk (1895-1960), roli Aničky ztvárnila Mária Fábryová (1900-1973). Jánošík se zpočátku promítal na Slovensku a v USA, zejména americkým Slovákům, avšak zájem se postupně vytratil a film upadl do zapomnění. Naštěstí snímek zůstal majetkem producenta Jana Závodného, amerického Slováka, rodáka z Brezové pod Bradlem, který ho uložil do své garáže v Chicagu a v roce 1970 ho přinesl osobně zpět na Slovensko a daroval ho Slovenskému filmovému ústavu.

Projekce filmu Jánošík v Praze zazní s autorskou hudbou houslisty a aranžéra Stanislava Palúcha, který hudbu zkomponoval v roce 2021 v rámci společného projektu festivalu Viva Musica Bratislava a Státního komorního orchestru Žilina. Promítání filmu Jánošík po více než sto letech s živou hudbou v podání SKO a souboru Bashavel pod taktovkou žilinského rodáka Vladimíra Martinku bylo unikátní událostí. Stanislav Palúch je všestranným hudebníkem se širokým záběrem v oblasti klasické hudby, jazzu, folklóru, new acoustic, world music a jiných žánrů a pro své mimořádné umění a univerzálnost je jedním z nejvyhledávanějších hudebníků na Slovensku i v České republice. Spolupracoval a spolupracuje s více orchestry a soubory, přičemž různými formacemi koncertoval ve většině států Evropy a v USA, nahrával pro Český rozhlas, RTVS a ORF. Jako studiový hráč nahrál kolem 40 alb. Věnuje se i autorské, aranžérské a produkční činnosti, je autorem hudby k několika představením Slovenského lidového uměleckého kolektivu i autorem filmové hudby. V roce 2009 mu byla udělena cena Tatrabanky Mladý tvůrce v kategorii Hudba.

Skupina Bashavel vznikla na jaře v roce 2006 jako společný projekt předních českých hudebníků, kteří dříve spolupracovali v různých jazzových i multižánrových formacích (Pacora Trio, NBS trio aj.) a chtějí svou hudební řečí navázat na lidové hudební tradice. Skupina vystupuje na domácí i zahraniční scéně a v roce 2020 byla mezinárodní odbornou porotou zvolena jako zástupce Slovenska pro účast na prestižním hudebním veletrhu WOMEX 2020.

Státní komorní orchestr Žilina vznikl v roce 1974 jako jediný orchestr „mozartovského typu“ na Slovensku a odehrál již téměř 3400 koncertů. ŠKO Žilina patří k renomovaným orchestrům v celosvětovém měřítku – kromě domácího pódia v Domě umění Fatra v Žilině koncertuje ve slovenských městech i v zahraničí. Orchestr se představil v téměř všech státech Evropy i napříč kontinenty. Na podzim 2023 vstupuje do své jubilejní 50. sezóny, spolu s novým šéfdirigentem Františkem Macekem.

Účinkují:
Státní komorní orchestr Žilina
Vladimír Martinka, dirigent
Soubor Bashavel
Hudba k filmu: Stanislav Palúch
Režie: Jaroslav Siakeľ
Režie filmové rekonstrukce (1975): Ivan Rumanovský
Digitální restaurování filmu (2021): Slovenský filmový ústav
Námět: Gustav Maršall-Petrovský, Jiří Mahen
Scénář: Jozef Žák-Marušiak
Kamera: Daniel Siakel, Oldřich Beneš

Vstupenky na představení si můžete zakoupit na tomto odkazu.

Připravili: Státní komorní orchestr Žilina s podporou Ministerstva kultury Slovenské republiky, Slovenský filmový ústav a Divadlo Hybernia.

www.mzv.sk/sipraha

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.09.2024

OSTRAVA: Ve čtvrtek 5. září byla na Slezskoostravském hradě otevřena nová dlouhodobá výstava nacházející se ve sklepních prostorech. Země na obzoru!!! aneb Jak slezskoostravské uhlí dobývalo Arktidu zavede návštěvníky do světa jednoho z nejvýraznějších šlechticů 19. století – Johanna Nepomuka hraběte Wilczka.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
11.09.2024

ČR: Pokáč přes letní sezónu nezahálel, byť měl plný koncertní kalendář, založil Pokáčovo nadační fond a ve spolupráci s neziskovou organizací Znesnáze21 odstartoval projekt Hudba je pro všechny, prostřednictvím kterého podporuje rozvoj mladých talentů a hradí jim hudební vzdělání. Nyní už však přichází s novou tvorbou a singlem Solitaire, v němž upozorňuje, že život občas není až tak fér. Videoklip přináší typický osobitý humor a nadhled. Pokáč navazuje na úspěšnou spolupráci s producentem Johnym Rainbow a režisérem Jakubem Mahdalem. Píseň vychází u RedHead Records a od 6. září je k dispozici na všech streamovacích platformách i YouToube.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
11.09.2024

ČR: Ve čtvrtek, 5. září 2024, zveřejnila na své tiskové konferenci Herecká asociace nominace na divadelní Cenu Thálie 2024.  Herečka Divadla Drak – Edita Dohnálková Valášek – byl vybrána odbornou porotou mezi nominované pro obor Loutkové divadlo za svůj mimořádný herecký výkon v roli Bohdanky v inscenaci Divadla Drak Sedmero krkavců.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
10.09.2024