neděle
4. června 2023
svátek slaví Dalibor
Filip Harze, projekce v Evangelickém kostele v Hradci Králové
© Archiv pořadateleJeden svět v Hradci Králové zavítá i do evangelického kostela

HRADEC KRÁLOVÉ: Jubilejní pětadvacátý ročník festivalu Jeden svět proběhne tradičně také v Bio Central v Hradci Králové. Zahájí jej nový snímek režiséra Vitalije Manského Východní fronta, v němž tvůrce sleduje každodenní život dobrovolných mediků v prvních šesti měsících války na Ukrajině. Slavnostní zahájení doplní rozsáhlá debata s novinářkou Ivanou Svobodovou, analytikem Andrejem Poleščukem a organizátorem sbírky pro Ukrajinu z asociace Post Bellum Martinem Ocknechtem. Celý večer zakončí raut ukrajinských specialit, u kterého budou diváci mít možnost neformálně pohovořit mezi sebou i s hosty.

Autor článku: 
Jan Slanina / Bio Central

Jaký je život s ALS neboli amyotrofickou laterární sklerózou? Na to odpoví dokument Naděje až do konce, po kterém budou diváci debatovat se zástupkyněmi organizace ALSA, Petrou Němcovou a Helenou Holou. Dříve neobjasněné skutečnosti ukáže snímek Kuciak: Vražda novináře, po kterém s diváky pohovoří Světlana Witowská. Ve čtvrtek večer uvidí diváci příběh matky, jejíž dcera si prošla sexuálním násilím a způsob, jak se s touto skutečností celá rodina vypořádává. Po dokumentu Nepříjemně blízko nás čeká debata se zakladatelkami projektu Pod svícnem, Michaelou Studenou a Barborou Urbanovou.

Program filmů s debatou zakončíme v pátek projekcí snímku Sny z večerky, který nám představí korejskou rodinu, která v Los Angeles provozuje večerku a její radosti i strasti. Zakončení festivalu doplní debata s koreanistou Tomášem Horákem a zakladateli restaurace Chich Food’s, Dũng a Hằngem. Ti si pro diváky také připraví občerstvení složené ze specialit z různých asijských zemí.

 

Projekce v evangelickém kostele

Seznam projekčních prostor letos opět rozšíříme o jedno místo ve městě. V předchozích letech jsme expandovali do sauny NUUK nebo třeba ve vodní elektrárně Hučák. Letos zavítáme do evangelického kostela v Nezvalově ulici, kde proběhne projekce snímku Polské modlitby o Antekovi, polském chlapci, který si klade za cíl zbavit Polsko homosexuální kultury a jehož hodnotový systém změní až láska. Po projekci bude následovat debata s novinářem a publicistou Filipem Harzerem, který se situací v Polsku profesně zabývá.

 

Zažijte filmy ve virtuální realitě

Co by se stalo, kdyby plast nahradil většinu naší DNA? Odpověď navrhne futuristický VR projekt Člověk plastový, v němž se lidské tělo promění ve zcela novou entitu. Ve výběru interaktivních dokumentů bude i oceňovaný VR projekt Ráno před koncem světa, rekonstruující událost z roku 2018, kdy se Havaj ocitla pod falešnou hrozbou jaderného raketového útoku. Ve vězení El Helicoide se diváci octnou ve stejnojmenném snímku, ve kterém budou moci prozkoumat toto vězení pro politické vězně.


www.biocentral.cz

 

Partnerství a sponzorství

Pořadatel: Člověk v tísni

Spolupořadatel: Ministerstvo kultury České republiky

Generální partner: Nadační fond Abakus

Hlavní partner: Dárci a dárkyně sbírky Lepší škola pro všechny

Významní partneři:

Státní fond kinematografie

Hlavní město Praha

Kreativní Evropa – MEDIA

Evropský parlament – Oddělení pro vztahy s občanskou společností

 

Technický a VR partner: Alza

Online partner: Prozeta

Čestný partner: LMC

Generální mediální partner: Česká televize

Hlavní mediální partner: Český rozhlas

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Opatření proti šíření pandemie covid-19 dopadla nejvíce na tradiční kulturu, zejména pak na scénické umění a kulturní dědictví. Během let 2020 a 2021 se jejich výsledek hospodaření očištěný o dotace propadl o více než 3,7 miliardy korun v porovnání s rokem 2019. Návštěvnost kulturních zařízení v roce 2021 ve srovnání s rokem 2019 klesla o více než polovinu, meziročně však stoupla o téměř šest procent.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Odborné studie a recenze, Co se děje
02.06.2023

KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 51. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2023.

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.06.2023

PLZEŇ: V dubnu letošního roku několik desítek plzeňských architektek a architektů zveřejnilo otevřený dopis hejtmanovi a zastupitelům Plzeňského kraje, v němž podepsaní apelovali na vedení kraje, aby přehodnotilo rozhodnutí nevypsat soutěž na návrh adaptace budovy někdejších městských lázní pro účely Západočeské galerie v Plzni a dalších institucí a v celé věci postupovalo maximálně transparentně. Během následujících týdnů pak téměř 60 signatářů podpořila jak Česká komora architektů (ČKA), tak Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Ostatní
Co se děje
02.06.2023

ČR: Vladimír Mišík sice už pověsil koncertování na hřebík, ale i tak se toho okolo něj a jeho jménem děje stále víc než dost. Kromě Anděly ověnčené nové studiové tvorby se můžeme průběžně těšit také z reedic Mišíkových starších, často dlouho nedostupných alb. Aktuálně v podobě kompilace, která se ne nadarmo honosí přízviskem ikonická! Dvojalbum Špejchar 1969–1991 I–II, jež letos slaví třicet let od prvního vydání, se na pětadvaceti písních ohlíží za první částí Mišíkovy velmi úspěšně kariéry rockového písničkáře a asi netřeba zdůrazňovat, že je vskutku za čím se ohlížet. Nyní navíc s novým masterem z původních pásů a se skvělou variací na originální grafiku z dílny Karla Halouna a Luďka Kubíka na 2LP, 2CD i digitálně. Podívejte se na videoteaser: https://youtu.be/69WxTAC4FFQ

Celá ČR
Hudba
Co se děje
02.06.2023