HRADEC KRÁLOVÉ: Jubilejní pětadvacátý ročník festivalu Jeden svět proběhne tradičně také v Bio Central v Hradci Králové. Zahájí jej nový snímek režiséra Vitalije Manského Východní fronta, v němž tvůrce sleduje každodenní život dobrovolných mediků v prvních šesti měsících války na Ukrajině. Slavnostní zahájení doplní rozsáhlá debata s novinářkou Ivanou Svobodovou, analytikem Andrejem Poleščukem a organizátorem sbírky pro Ukrajinu z asociace Post Bellum Martinem Ocknechtem. Celý večer zakončí raut ukrajinských specialit, u kterého budou diváci mít možnost neformálně pohovořit mezi sebou i s hosty.
Jaký je život s ALS neboli amyotrofickou laterární sklerózou? Na to odpoví dokument Naděje až do konce, po kterém budou diváci debatovat se zástupkyněmi organizace ALSA, Petrou Němcovou a Helenou Holou. Dříve neobjasněné skutečnosti ukáže snímek Kuciak: Vražda novináře, po kterém s diváky pohovoří Světlana Witowská. Ve čtvrtek večer uvidí diváci příběh matky, jejíž dcera si prošla sexuálním násilím a způsob, jak se s touto skutečností celá rodina vypořádává. Po dokumentu Nepříjemně blízko nás čeká debata se zakladatelkami projektu Pod svícnem, Michaelou Studenou a Barborou Urbanovou.
Program filmů s debatou zakončíme v pátek projekcí snímku Sny z večerky, který nám představí korejskou rodinu, která v Los Angeles provozuje večerku a její radosti i strasti. Zakončení festivalu doplní debata s koreanistou Tomášem Horákem a zakladateli restaurace Chich Food’s, Dũng a Hằngem. Ti si pro diváky také připraví občerstvení složené ze specialit z různých asijských zemí.
Projekce v evangelickém kostele
Seznam projekčních prostor letos opět rozšíříme o jedno místo ve městě. V předchozích letech jsme expandovali do sauny NUUK nebo třeba ve vodní elektrárně Hučák. Letos zavítáme do evangelického kostela v Nezvalově ulici, kde proběhne projekce snímku Polské modlitby o Antekovi, polském chlapci, který si klade za cíl zbavit Polsko homosexuální kultury a jehož hodnotový systém změní až láska. Po projekci bude následovat debata s novinářem a publicistou Filipem Harzerem, který se situací v Polsku profesně zabývá.
Zažijte filmy ve virtuální realitě
Co by se stalo, kdyby plast nahradil většinu naší DNA? Odpověď navrhne futuristický VR projekt Člověk plastový, v němž se lidské tělo promění ve zcela novou entitu. Ve výběru interaktivních dokumentů bude i oceňovaný VR projekt Ráno před koncem světa, rekonstruující událost z roku 2018, kdy se Havaj ocitla pod falešnou hrozbou jaderného raketového útoku. Ve vězení El Helicoide se diváci octnou ve stejnojmenném snímku, ve kterém budou moci prozkoumat toto vězení pro politické vězně.
Partnerství a sponzorství
Pořadatel: Člověk v tísni
Spolupořadatel: Ministerstvo kultury České republiky
Generální partner: Nadační fond Abakus
Hlavní partner: Dárci a dárkyně sbírky Lepší škola pro všechny
Významní partneři:
Státní fond kinematografie
Hlavní město Praha
Kreativní Evropa – MEDIA
Evropský parlament – Oddělení pro vztahy s občanskou společností
Technický a VR partner: Alza
Online partner: Prozeta
Čestný partner: LMC
Generální mediální partner: Česká televize
Hlavní mediální partner: Český rozhlas
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.