HRADEC KRÁLOVÉ: Cesty svobody – to je podtitul letošního ročníku festivalu Jeden svět. Organizátoři tím chtěli obrátit pozornost na místa, kde se dějí věci, které otřásají světem lidských práv a připomenout, jak je svoboda a demokracie křehká. Netušili jsme, že několik dní před tiskovou konferencí a odhalením celého programu budeme zcela pohlceni Putinovou agresí na Ukrajině.
„Snaha prosazovat lidská práva a pomáhat tam, kde je to třeba, všemi možnými (i nemožnými) prostředky je vždy náročná a nepřináší výsledky přes noc. Právě naopak. Zatímco před dvaceti lety se situace jevila tak, že roztříštěný svět sice pomalu, ale přesto jistě kráčí blíž k jednomu, lepšímu světu, dnešek má k optimistickým vyhlídkám daleko. Přesto napříč programem letošního festivalu najdete příběhy lidí, kteří za svobodu a demokracii neúnavně bojují a dokazují, že aktivní odpor vůči bezpráví má smysl a nikdy nezmizí, ať se děje cokoliv,“ popisuje téma festivalu ředitel Ondřej Kamenický.
Festival letos nabídne 80 dokumentů a 6 snímků ve virtuální realitě. Chybět nebudou ani mezinárodně oceňované snímky, uvedené na prestižních zahraničních festivalech. Festival ve spolupráci s Institutem dokumentárního filmu podpoří i filmaře a filmařky na Ukrajině speciálně přidanými projekcemi. Dvacátý čtvrtý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět proběhne ve 25 městech po celém Česku od 21. března do 3. dubna. V Hradci Králové se mohou diváci a divačky těšit na festival od 21. do 25. března.
V Hradci Králové festival zahájíme filmem Zatracená práce, popisující život a těžkosti redaktorů jednoho z posledních svobodných ruských médií TV Dožď. Zjistíte, jak televizní stanice vznikala a čím musela jeho manažerka Nataša projít, aby si splnila sen a založila médium pro „obyčejné lidi,“ ve kterém zaměstnala svobodomyslné lidi, kteří cítili potřebu něco změnit.
Film uvede ředitel festivalu Ondřej Kamenický a po projekci bude následovat debata s Liborem Dvořákem, moderátorem Českého rozhlasu a expertem na Rusko a jeho média a Adamem Šindelářem, moderátorem pořadu vertikála, který má zkušenost s rolí queer osobnosti v médiích. Po debatě bychom diváky rádi pozvali na drobný raut, u kterého mohou probrat dojmy z tohoto mimořádně silného a aktuálního snímku.
Druhou akcí, která doplní klasický program festivalu bude projekce filmu Severní proud v prostorech vodní elektrárny Hučák. Po filmu, který ukazuje náš vztah k odpadním materiálům a životnímu prostředí obecně, budou moci diváci debatovat s expertkou na environmentální studia z Univerzity Hradec Králové, doktorkou Myslivcovou Fučíkovou. Projekci bude doplňovat prohlídka prostor elektrárny se zkušenými průvodci.
V Hradci Králové dohromady uvedeme jedenáct velice aktuálních snímků. Ty řeší témata, která byla často neprávem zastíněna, či dokonce umocněna pandemickou situací, ale i nadále zůstávají tématy, které si nemůžeme dovolit přehlížet. Patří mezi ně mimo jiné omezování ženských práv v Německu, reforma soudnictví v Polsku nebo vykořisťování pracovníků kurýrních služeb v Číně. Tato témata nám nemohou být lhostejná, obzvlášť protože se omezování lidských práv nebezpečně přibližuje i České republice. Doufáme, že se i díky festivalu Jeden svět minimálně vnímání těchto probléml změní.
Pořadatel: Člověk v tísni
Spolupořadatel: Ministerstvo kultury České republiky
Generální partner: Nadační fond Abakus
Významní partneři:
Hlavní město Praha
Státní fond kinematografie
Kreativní Evropa – program Média
Wildling Shoes
Evropský parlament
Ministerstvo zahraničních věcí České republiky
Lepší škola pro všechny
Technický a VR partner: Alza
Online partner: Prozeta
Čestný partner: LMC
Generální mediální partner: Česká televize
Hlavní mediální partner: Český rozhlas
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.