ČR: Festival Jeden svět uvádí deset filmů z letošního ročníku na své VOD platformě Jeden Svět online, která prošla kompletním redesignem v duchu nové vizuální identity festivalu.
Na www.jedensvetonline.cz mohou již dnes diváci a divačky zhlédnout deset vybraných filmů z letošního ročníku festivalu a více než šedesát dokumentů s lidskoprávní tematikou. Streamovací platforma se ke svému publiku vrací v novém kabátě, vycházejícím z nové vizuální identity, kterou festival zveřejnil na přelomu roku. VOD Jeden svět online nabízí unikátní sbírku filmů, převážně dokumentů, které diváci*čky nikde jinde nenajdou. Složení filmové nabídky vybírají dramaturgové*yně festivalu Jeden svět.
Mezi desítkou vybraných filmů z letošního ročníku nechybí film z mezinárodní soutěže Venezuela: Země ztracených dětí. Observační dokument natočený ve venezuelských slumech zblízka ukazuje, jak v zemi sužované chudobou, hladem a násilím dopadá dlouhodobé zanedbávání infrastruktury na ženy a děti.
Snímek Extremisti.br získal na festivalu Cenu poroty Václava Havla za nejlepší film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Mapuje prostředí krajně pravicových hnutí v Brazílii. Obsáhlá sonda do praxe těchto extrémistů představuje portrét politické radikalizace a současných podob internetové propagandy a fake news, které dokáží mobilizovat masy.
„Film ukazuje, že používání sociálních sítí a nových technologických nástrojů může být manipulativní, vytvářet rozpory, podněcovat k násilí, diskreditovat a podkopávat základní demokratické instituce. Na příkladu jednoho konkrétního státu snímek vypráví varovný příběh o tom, kam to s námi může dojít, pokud nebudeme bojovat proti dezinformacím,“ okomentovala porota své rozhodnutí.
Dokument Pod damašských nebem je zástupcem festivalové sekce Blízký východ. Pojednává o skupině syrských umělkyň, které se rozhodly vytvořit na základě autentických výpovědí divadelní představení, které má upozornit na patriarchální násilí v tamnější společnosti. Proces vzniku unikátního díla je však zároveň portrétem zvnitřněné mizogynie, dennodenně zasahující do osobních i profesních vztahů protagonistek.
Do ruské historie zavede dokument Kauza Dmitrijev o historikovi, který zasvětil svůj život odkrýváním zločinů stalinismu. Film se ohlíží za událostmi vedoucími k jeho zatčení i za utajenými dějinami Ruska a Sovětského Svazu.
Festivalovou sekci Komunity, která zkoumala různé podoby komunitní zkušenosti v současné společnosti, zastupují hned tři filmy. Virtuální ostrov jehož děj se plně odehrává ve virtuálním prostředí počítačové hry DayZ, českých vývojářů Bohemia Interactive. Tvůrci v postapokalyptickém prostředí zkoumají realitu lidí, skrytých za digitálními avatary a fantazie, strachy a sny současné společnosti. Pinpongová rodina sleduje skupinu lidí různého původu, kteří se pravidelně setkávají na Schouově náměstí v Oslu, kde spolu hrají stolní tenis. Třetím zástupcem Komunit je kontroverzní Modlitba za Armagaeddon, která diváctvu nabízí vhled do fundamentalistických křesťanských hnutí v USA, která očekávají druhý příchod Ježíše Krista a s ním i konec světa. Dokument plasticky ukazuje, že přesvědčení o blížícím se konci světa není okrajovým fenoménem, jak by se mohlo zdát, ale ovlivňuje nevídaným způsobem současnou politiku USA a její podporu Izraele.
Dokument La Singla (festivalová kategorie Identity) vypráví zapomenutý příběh neslyšící tanečnice flamenca, která si v šedesátých letech podmanila Španělsko i celou Evropu. Identity zastupuje i fikční snímek Sultánčin sen. Animovaný film, inspirovaný utopickým vyprávěním o světě, který řídí ženy, slouží jako výchozí bod pro zamyšlení se nad dynamikou mezi pohlavími a sesterskou sounáležitostí.
Českou tvorbu ve výběru zastupuje časosběrný dokument Rodný kraj, sledující cestu pěti mladých lidí z Ruska a Ukrajiny k začlenění do české společnosti.
Ceny filmů na platformě Jeden svět online se pohybují od 30 do 90 korun a po registraci a zakoupení filmu jsou divákům a divačkám dostupné po dobu 48 hodin. Nabídka filmů platformy se bude v čase rozšiřovat. Filmy z nabídky Jeden svět online je možné sledovat na kterémkoliv zařízení jako je osobní počítač, tablet nebo chytrý telefon a to po celém území ČR.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.