ČR: Monika Hálová z Tišnova čalouní stará křesla, židle a taburety a snaží se k tomuto řemeslu přivádět i další zájemce. Do programu Silnější hybatelé se přihlásila proto, že nevěděla, jak dál. Podobně na tom byli i ostatní účastníci, kteří se snaží něco dělat pro své okolí, ale občas zapomenou sami na sebe. A právě to je hlavním cílem Silnějších hybatelů – postarat se, aby tihle hybatelé nevyhořeli a aby mohli dál s chutí a jistotou přispívat k lepšímu životu ostatních.
„Neměla jsem srovnané priority, cítila jsem se unavená, dělala jsem milion věcí, neuměla jsem nacenit svou práci ani se prodat. Ptala jsem se sama sebe, jestli je tohle opravdu ta správná cesta, když se mi vynaložená energie nevrací,“ popisuje Monika Hálová ve své dílně Hačati. Její mentorka a koučka, se kterými byla v rámci programu tři měsíce v intenzivním kontaktu, Monice pomohly zpomalit, znovu se nadechnout a srovnat priority. „Díky těmto dvěma ženám jsem začala znovu věřit ve svou hodnotu a v to, co předávám. Už mám plán, znám svou cenu, buduji komunitu na sociálních sítích, obklopila jsem se skvělými lidmi, kteří mi pomáhají. A hlavně můžu dál dělat tohle nádherné řemeslo, opravovat staré věci a radovat se z toho, že čalounění postupně propadají i další lidé.“
Eva Vodňanská, která se snaží vybudovat na Praze 9 centrum, kde by se mohli scházet místní a povídat si, co chtějí ve svém okolí zlepšit, vypráví: „Před účastí v akceleraci jsem měla spoustu nápadů, byl to až chaos. Věděla jsem, co lidé z našeho okolí chtějí, ale neuměla jsem v nezisku chodit. Společně s mentorem a koučem jsme to klubko vzali, rozmotali, znovu ho složili a teď mi to konečně dává smysl. A snad to dává smysl i komunitě. Získala jsem důvěru a kontakty a cítím, že nám v Colben centru bude dobře. Už je nás hodně, zhruba tisíc lidí.“
Světla Studenská, další účastnice programu, miluje Valašsko. Devět let organizuje ovčácké slavnosti na Santově, chodí do škol ukazovat dětem tradiční valašská řemesla (třeba jak se zpracovává vlna) a letos otevřela chráněnou truhlářskou dílnu. „Na začátku akcelerace jsem byla snílek se srdcem na dlani. Teď jsem žena v dílně, která stojí nohama na zemi, přijímá zodpovědnost, ví, jaká je její cesta, a vybírá si, do čeho vloží energii. Naučila jsem se zpomalit a říkat ne,“ usmívá se Světla.
Odborná porota vyhlásila v pondělí 27. června 2022 vítězkou druhého běhu Silnějších hybatelů Moniku Hálovou. Monika získala částku 50 000 Kč na svůj další rozvoj, který ale může mít klidně podobu dovolené nebo jiné formy odpočinku. Jak prohlásila jedna z porotkyň Miriam Vránová z neziskové organizace Spiralis: „Sice mluvíme o akceleraci, ale naši mentoři a koučové učí účastníky vlastně zastavit se, podívat se na svůj projekt nebo úsilí z jiného úhlu a vymyslet, jak ho dělat efektivně. A také jak se při něm neuvařit.“
Právě podpora lokálních hybatelů, kteří budují společensky prospěšné podnikání, je hlavním cílem programu. „Lidé, kteří si chtějí vydělávat tím, že dělají dobro, často nerozumí byznysu. Projekt dotují vlastními prostředky a investují do něj veškerý čas a energii, což je nakonec může dohnat k pochybnostem, jestli to má vůbec smysl. Nebo rovnou k vyhoření,“ popisuje Andrea Studihradová z organizačního týmu České spořitelny, která za Silnějšími hybateli spolu s Impact Hubem stojí. Účastníci programu proto dostávají na tři měsíce k ruce mentora, který jim pomůže pochopit projekt v širším kontextu a dostat jej o úroveň dál. Zároveň mají po celou dobu k dispozici i osobního kouče, který jim pomáhá pracovat s vnitřním nastavením a uvažováním. Součástí programu jsou i konzultace s dalšími experty a v neposlední řadě tu skvěle funguje vzájemná podpora mezi jednotlivými účastníky akcelerace, například během workshopů a mastermind skupin.
Program navazuje na akcelerátor Impact First, který Česká spořitelna a její nadace realizovala ve spolupráci s Impact Hubem. Akcelerátor od roku 2015 absolvovalo více než 100 neziskových organizací a sociálních podniků. Od podzimu 2021 banka a Impact Hub společně pilotovaly dva běhy zaměřené na hybatele – tedy na jednotlivce. „V hybatelích je síla téhle společnosti a největší smysl má investice do konkrétních aktivních lidí. Program tak výtečně doplňuje naše tzv. sousedské portfolio, jehož základ tvoří komunitní grantový program Dokážeme víc i firemní dobrovolnictví,“ vysvětluje Andrea Studihradová.
Máte ve svém okolí podobného hybatele, kterému by program mohl pomoci? Až do 5. září 2022 se může přihlásit do podzimního běhu. Více zjistíte na www.silnejsihybatele.cz.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.