středa
7. prosince 2022
svátek slaví Ambrož, Benjamín
Jana Koubková
© Archiv JKJazzové novinky z dílny Jany Koubkové

ČR-PRAHA: V době, během níž na nás ze všech stran útočí depresivní zprávy, zejména ty spojené s pandemií, je obzvlášť potřebné jakékoli povzbuzení. A že je jazz, který odjakživa přinášel svobodu, uvolnění a dobrou náladu tou správnou volbou, si můžeme být jisti. Obzvlášť, když se tohoto povzbuzování ujme taková osobnost, jakou je právě Jana Koubková. První dáma českého jazzu nepřestává udivovat a obšťastňovat své publikum novinkami.

Autor článku: 
Martina Fialková

Nejsou to ale jen jazzové písničky samy o sobě, ať už zní přímo z podia nebo z nahrávky. V posledních pár letech ráda přidává i něco navíc. Má kolem sebe skvělý tým složený z podobně kreativních přátel – hudebníků, ale i výtvarníků, a tak se může „vyřádit“ spolu s nimi a využít toho, že se ocitli na společné jazzové vlně. K její nové písni Blues (ne)ohrožené seniorky (hudba Ondřej Kabrna, text Jana Koubková) proto vzniklo během loňské jarní pandemické vlny originální animovaný klip. V tomto po všech stránkách vydařeném dílku zpěvačka zpívá z duše mnoha dalším (ne)ohroženým a zároveň se vyrovnává se svými vlastními myšlenkami i překonanou těžkou nemocí. Přiznává, že její dny sice nejsou vždy k popukání, ale z písničky na nás dýchne moudrost a vyrovnanost, vděk a odvaha, to vše obaleno předivem jemného vtipu a šarmu. Malinko černý humor ještě dále rozvíjí rozpohybované kresby Luďka Bárty ve výborné animaci a střihu Ondřeje Pechy.

Ve stejném týmu vznikl ještě další videoklip – a to slavný Bugatti Step. Asi úplně poprvé tato populární a vrituosní skladba pro klavír Jaroslava Ježka dostala text. Otextovala ji opět sama zpěvačka, a to vskutku originálně. I tady se animace vydařila a vzniklo zábavné dílko, které je radost si poslechnout, ale i zhlédnout. Oběma počiny se tak Jana Koubková obrací na ty, kteří se obávají vyjít na živý koncert nebo zkrátka nemají čas. Ale pár minut na krátkou písničku se vždy najde, a osvěží nám i už tak ne úplně vítaný „home office“ či jiný druh domácí izolace. Stačí si vyhledat na YouTube. Janě Koubkové i všem dalším (ne)ohroženým seniorům, kteří přesto stále udržují dobrou náladu, do nového roku hodně zdraví.

Zdroj: Listy Prahy 1

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-BRUSEL: Pod názvem Umění spojuje se včera večer 5. prosince uskutečnil v Bruselu u příležitosti Českého předsednictví v radě EU slavnostní koncert žáků základních uměleckých škol z různých krajů ČR. Koncertu předcházelo slyšení zástupců členských států v Evropském parlamentu na téma uměleckého vzdělávání. Právě systém základního uměleckého školství a rozsáhlá síť základních uměleckých škol patří ke světovým unikátům. V Bruselu jej odprezentuje Irena Pohl Houkalová, ředitelka celostátního festivalu ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem zviditelnit význam ZUŠ. Na koncertě přímo v Evropském parlamentu vystoupili žáci i pedagogové z pražských ZUŠ Jana Hanuše a ZUŠ Popelka, Ostravské ZUŠ Mariánské hory, ZUŠ J. B. Foerstera v Jičíně, ZUŠ Bystré, ZUŠ Teplice, ZUŠ Liberec, ZUŠ Kroměříž a ZUŠ Havlíčkův Brod. Program akcentoval virtuositu a zapálení nejmladších generace a byl sestaven z ikonických děl mistrů české klasické hudby i světových autorů s přesahem do filmové a populární hudby a soudobé autorské tvorby.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.12.2022

ČR: Novinkové CD Příští stanice muzikálová má poměrně zajímavou genezi svého vzniku. Jeho sólisty jsou Bára Basiková a Jakub Hübner. Bára se s Jakubem potkala několikrát na koncertech, kde oba vystupovali. Například na koncertě Muzikál expres 30 v Hudebním divadle Karlín. Postupem času mezi oběma vznikl vzájemný respekt i sympatie. První jejich společnou nahrávkou byla skladba Byl den a padla noc, která vyšla loni na Jakubově vánočním CD a je i bonusem toho dnešního. Muzikál expres se tedy rozhodl dát ve své letošní produkci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu prostor právě jim.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
06.12.2022

MAROKO-ČR: Česká republika slaví úspěch! Unikátní program Nositelé tradice lidových řemesel, kterým Ministerstvo kultury spolu s Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici dlouhodobě uchovává tradiční lidová řemesla pro budoucí generace, byl včera zapsán do prestižního mezinárodního Registru osvědčených postupů pro zachování nemateriálního kulturního dědictví lidstva. Nominaci programu schválil 1.12. 2022 mezivládní Výbor pro ochranu nemateriálního kulturního dědictví na svém 17. zasedání v Maroku. Registr stejně jako Reprezentativní seznam UNESCO je spravován Úmluvou o zachování nemateriálního kulturního dědictví UNESCO.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Ostatní, Památky
Co se děje
02.12.2022

MAROKO-ČR: Starobylá tradice spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách byla dne 1.12.2022 zapsána na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Ostatní, Památky
Co se děje
02.12.2022