JIČÍN: U příležitosti stého výročí narození Jaroslava Wagnera pořádá jičínské muzeum výstavu, která tohoto významného památkáře a jičínského rodáka představí veřejnosti na základě materiálů z jeho pozůstalosti.
Výstava je založena především na pozůstalosti Jaroslava Wagnera, kterou jeho manželka Jaroslava Wágnerová darovala jičínskému muzeu. Díky tomu je možné představit celé profesní zaměření, publikační činnost a způsoby práce tohoto významného pracovníka památkové péče. Stovky fotografií a rukopisů svědčí o Wagnerově profesionálním, důkladném a odborném přístupu ke všem zpracovávaným tématům. V jeho životopise se objeví vzpomínky Jičíňáků, ale i dokumenty ze Státního okresní archivu, Vojenského archívu ─ Centrálna registratúra Trnava, Archivu Česko ― německého fondu budoucnosti a Literárního archivu Památníku národního písemnictví.
Jaroslav Wagner bude představen jako student, sportovec, památkář a člověk, který miloval Jičín. Ve Státním ústavu památkové péče a ochrany přírody v Praze se stal jedním z nejuznávanějších odborníků zvláště na středověký a raně novověký stavební vývoj měst a dalších stavebních památek. Jeho odborné posudky zachránily mnoho vzácných urbanistických celků a jednotlivých objektů. Během více než 30 let činnosti v ústředí památkové péče věnoval pozornost řadě významných památek republiky, například na zámcích v Náchodě, Hrádku u Nechanic, Kuksu, Dobříši, Hrubém Rohozci, Kosti, Skalce, Starých Hradech aj., spolupracoval na obnově památek a vzniku městských památkových rezervací. V oblasti rekonstrukcí a restaurování památek je nutné zmínit jeho návrh na obnovu zámku Staré Hrady, analytické plány pro rekonstrukci jičínského zámku a studii obnovy a využití Valdštejnské lodžie, parku a obory. Dále se zasloužil o zachování historické hodnoty města Jičína, když v roce 1956 a následně v polovině 60. let prosadil vyhlášení městské památkové rezervace. Ve své vědecké funkci věnoval mimořádnou pozornost a úsilí obnově památek v rodném městě i v mnoha dalších obcích Jičínska.
Výstava „Jaroslav WAGNER – památkář a jičínský rodák“ se koná ve výstavní chodbě jičínského muzea od 5. května do 20. června 2021. Denně mimo pondělí, od 9 do 17 hodin.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.