HORNÍ FALCE: Po dvou letech přestávky pořádá Skanzen Horní Falce opět Zahradnické trhy. Jaro je tady a zahradnická sezóna může začít…o víkendu 30. dubna do 1. května 2012 bude v Selském muzeu v obci Perschen od 10 do 18 h panovat čilý ruch.
Skanzen Horní Falce je zaměřený na venkovský život dřívějších staletí a k tomu patřilo také zemědělství a samozásobování. Snahou skanzenu je zachování původní biologické rozmanitosti kulturních rostlin. Staré odrůdy zeleniny a ovoce jsou často odolnější i chuťově výraznější. Proto jsou zde zastoupeni také pěstitelé, kteří nabízejí kvalitní nehybridní sazenice! Budou zde k mání sadby brambor, cibule až po různobarevné fazole a rajčata, papriky, dýně a cukety a také bio bylinky. Do záhonků i balkónové truhlíky tady bude v nabídce pestrá směs květin.
Chybět samozřejmě nebude ani řemeslné zboží: košíkářské špalíry, spirály, zahradní keramika, přírodní mýdla a včelařské produkty. Kdo hledá vhodný dárek, najde zde delikatesy přímo od výrobců jako destiláty a nejrůznější dobroty do kuchyně, O občerstvení bude také postaráno, zdejší řezníci nabídnou speciality z grilu a ke kávě připraví muzejní pekař domácí moučníky a koláče. Kromě toho bude v prodeji také čerstvý kváskový chléb.
Za prohlídku stojí také historický farní dvůr ze 17. století, ve kterém se trh odehrává. V jeho hlavní budově jsou autenticky zařízené místnosti a v podkroví se ukrývá velká sbírka sakrálních předmětů. Pro děti máme připravenou dílničku, kde se budou vyrábět z hlíny a semínek kuličky pro vlastní květinovou zahrádku.
Vstup a parkování na trhy zdarma!
www.freilandmuseum-oberpfalz.de
Immer auf dem neuesten Stand bleiben?
Besuchen Sie uns auf Facebook oder unserer Homepage!
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.