neděle
28. července 2024
svátek slaví Viktor
Štěfan Margita
© archiv pořadatele



Jarní část cyklu Klasika Viva – Šumperk

ŠUMPERK: Cyklus koncertů Klasika Viva vstupuje do roku 2019 a šumperský program opět nabídne nezapomenutelné umělecké zážitky. Každoročně cyklus nabízí koncerty renomovaných umělců světového jména, ale také perspektivních laureátů mezinárodních soutěží. Ani tento ročník nebude výjimkou. Mezi největší lákadla jarní části bude bezesporu patřit koncert tenoristy Štefana Margity, který v Šumperku vystoupí vůbec poprvé. Návštěvníci se nicméně mohou těšit i na další koncerty, které se uskuteční pod taktovkou vynikajících umělců

od 27.02.2019 do 20.05.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

ŠUMPERK: Cyklus koncertů Klasika Viva vstupuje do roku 2019 a šumperský program opět nabídne nezapomenutelné umělecké zážitky. Každoročně cyklus nabízí koncerty renomovaných umělců světového jména, ale také perspektivních laureátů mezinárodních soutěží. Ani tento ročník nebude výjimkou. Mezi největší lákadla jarní části bude bezesporu patřit koncert tenoristy Štefana Margity, který v Šumperku vystoupí vůbec poprvé. Návštěvníci se nicméně mohou těšit i na další koncerty, které se uskuteční pod taktovkou vynikajících umělců:

27.února Bennewitzovo kvarteto, Kostel Zvěstování Panny Marie

Bennewitzovo kvarteto je v mezinárodním měřítku špičkovým komorním souborem, což dokládají nejen vítězství ve dvou prestižních soutěžích – v Ósace v roce 2005 a Prémio Paolo Borciani v Itálii v roce 2008, ale i pochvalné hlasy kritiky. Již v roce 2006 německý Frankfurter Allgemeine Zeitung napsal: “...obdivuhodná byla vedle zřetelné strukturace hudby zvukově krásná tónomalba a intonační čistota provedení. Jen velmi zřídka člověk zažije takto umně a efektně znějící harmonie...Veliké umění.“ Kvarteto v průběhu let navázalo uměleckou spolupráci s prestižními soubory a umělci a v současnosti koncertuje na významných českých i zahraničních podiích. Návštěvníci koncertu se mohou těšit na skladby věhlasných autorů, jakými bezesporu jsou L. van Beethoven a A. Dvořák.

11.března Martin Kasík, Kostel Zvěstování Panny Marie

Martin Kasík je vítězem mnoha domácích i mezinárodních soutěží, mj. soutěže Pražského Jara 1998 či jedné z nejprestižnějších světových soutěží Young Concert Artists Competition v New Yorku 1999. Koncertoval v řadě proslulých koncertních sálů Evropy, Spojených států amerických, Japonska, Tai - Wanu či Singapuru. V roce 2008 se stal Martin Kasík prezidentem Chopinova festivalu v Mariánských Lázních. Od roku 2009 vyučuje na pražské konzervatoři. V rámci koncertního večera zazní skladby Fryderyka Chopina či jedinečné Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského.

8.dubna Štefan Margita & Moravské klavírní trio - Velký sál DK Šumperk

Operní pěvec, tenorista Štefan Margita působil a působí v nejslavnějších operních domech světa - např. v milánské La Scale, londýnské Královské opeře v Covent Garden či v newyorské Metropolitní opeře. Doslova celosvětový věhlas a obdiv kritiků a publika mu přinesly především role v Janáčkových operách Káťa Kabanová, Z mrtvého domu a Osud, tambourmajor v opeře Vojcek Albana Berga, kapitán Vere v opeře Benjamina Brittena Billy Budd a Bůh Ohně ve Wagnerově opeře Zlato Rýna. V současnosti je považován za jednoho z nejlepších představitelů této role na světě. V roce 2020 se pak v roli Tichona v Janáčkově Kátě Kabanové vrátí na scénu Metropolitní opery v New Yorku. Za doprovodu Moravského klavírního tria, které se řadí k souborům s nejrozsáhlejším repertoárem v Evropě, zazní skladby proslulých autorů, jakými jsou například A. Dvořák, F. Schubert či P. I. Čajkovskij.

20. května Karel Dohnal, Kostel Zvěstování Panny Marie

Karel Dohnal je laureátem řady významných mezinárodních soutěží (Pražské jaro, Řím, Bayreuth, Ostende, Sevilla, Londýn). Během své dosavadní kariéry koncertoval v mnoha zemích Evropy, Asie, Severní i Jižní Ameriky. Spolupracoval například s Tokyo String Quartet, sopranistkou Editou Gruberovou, s klavíristy Eugeny Samoilovem, Martinem Kasíkem a řadou našich i zahraničních orchestrů. V letech 2009–2010 hostoval jako první klarinetista v BBC Symphony orchestra v Londýně. Karel Dohnal představí kompozici Karlheinze Stockhausena s názvem Harlekin, která spojuje hru na klarinet, tanec a pantomimu. Toto jedinečné komediální představení klade na interpreta mimořádné nároky, a proto ho v současnosti hraje jen několik klarinetistů na světě.

Všichni zájemci o návštěvu koncertu mají možnost zakoupit vstupenky v pokladně DK Šumperk či online na internetových stránkách Klasika Viva. Současně si mohou zájemci objednat kartu Klubu přátel Klasika Viva, díky které získají slevu 50% na nákup vstupenek na koncerty pořádané pod hlavičkou Klasika Viva, či abonentní vstupenku, která držiteli garantuje rezervaci konkrétního sedadla, stejně jako výhodné ceny vstupenek.

Kompletní informace o koncertech, programech a vstupenkách jsou na webových stránkách https://www.klasikaviva.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024