HRADEC KRÁLOVÉ: Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové zve do Galerie Dokola na výstavu Jany Bačové Kroftové s názvem Skutečné osobnosti. Výstava vybraných portrétních skic je aktuálním pokračováním projektu Každý den z roku 2013–2014. V té době autorka vytvořila každý den jednu osobnost (toho dne narozenou), aby si kompenzovala deziluzi z výsledku prezidentských voleb. Chtěla tak připomenout skutečné české osobnosti ze světa vědy, kultury, politiky a umění. Do současné doby nakreslila více než 600 portrétů. Vybraných 18 vzniklo v letech 2021 až 2022. V letošním roce, kdy je hlavním tématem knihoven v kraji vzdělávání, byly vybrány významné české osobnosti spojené s politikou, kulturou, uměním a vzdělaností.
Jana Bačová Kroftová
Akad. sochařka, scénografka, ilustrátorka a autorka divadelních projektů.
Rodačka z Hradce Králové v letošním roce slaví významné životní jubileum. Vystudovala figurální sochařství v ateliéru prof. Jana Hendrycha. Diplomovala v roce 1998 velkou pískovcovou plastikou Interakce. Z její sochařské tvorby připomeňme např. kamennou plastiku Naslouchání, která vznikla na Mezinárodním sochařském symposiu v Hořicích, Památník k 100. výročí založení ČSR v Praze Kbelích, reliéfy na zvon Václav v kostele sv. Havla v Praze, či kamennou plastiku Interakce v Hradci Králové. Vystavuje doma i v zahraničí, její díla byla zastoupena na mezinárodní sochařské výstavě Sculpture by the Sea v Sydney a Cottesloe. Věnuje se i divadelní scénografii a autorským projektům. Podílela se na vzniku 35 divadelních inscenací pro nejrůznější česká a zahraniční divadla. Je spoluautorkou a ilustrátorkou knih. Ve volné tvorbě se věnuje kresbě a malbě.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.