<p>CHRUDIM: Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi připravuje na letošní rok několik nových výstav. První z nich můžete navštívit již nyní. Je věnována zakladateli muzea Janu Malíkovi (1904 – 1980), významnému tvůrci i teoretikovi v oblasti loutkového divadla, který by letos oslavil 110 let od svého narození.</p> <p>Muzeum se rozhodlo ve výstavě představit osobu Jana Malíka jako výtvarníka a režiséra. Návštěvníci si mohou prohlédnout jeho loutky, maňáskové a marionetové hlavy či návrhy. Prostřednictvím loutek Vojtěcha Cinybulka, s nímž Malík dlouhodobě spolupracoval, se seznámí také s představeními, která Malík režíroval. Výstava je doplněna také o zajímavé fotografie z dalších Malíkových režijních počinů.</p> <p> Výstava nazvaná Jan Malík – výtvarník a režisér je pro veřejnost otevřena od 15. února 2014 a potrvá minimálně do konce září 2014.</p> <p> Jan Malík patřil k nejaktivnějším tvůrcům i teoretikům v oblasti loutkového divadla. Roku 1923 začal aktivně pracovat v Loutkovém divadle Sokola v Praze-Libni. Uplatnil se zde jako loutkoherec, režisér, scénograf i autor her. K jedné z jeho nejúspěšnějších her patří Míček Flíček, kterého inscenoval v Loutkovém divadle Umělecké výchovy v roce 1936. Za války Jan Malík založil progresivní loutkovou skupinu PULS. V letech 1940 ̶ 1941 a 1945 ̶ 1950 redigoval časopis Loutková scéna, věnovaný především amatérským loutkářům. K vývoji loutkového divadla přispěl také praktickými scénickými návrhy loutek, dekorací, ale také osvětlení či technického vybavení scén. Po válce se zasloužil o nový divadelní zákon, který loutkovému divadlu dopřál rovnocenného postavení s divadly činoherními.</p>
ČR-ZAHRANIČÍ: Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? Dokázali spolu exulanti, kteří odešli z Československa do zahraničí v různých časových vlnách, spolupracovat? Z čeho čerpali naději? A byl to především odpor vůči totalitnímu režimu, který je přes veškeré názorové spory spojoval? Jak po 35 letech od Listopadu ´89 a návratu domů vzpomíná na život a spolupráci v londýnském exilu nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský, zakladatel exilového nakladatelství Rozmluvy a stejnojmenného časopisu?
ČESKÁ TŘEBOVÁ: NP seniorského divadla pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha. Proběhla o víkendu 8. – 10. listopadu 2024 v České Třebové. V druhově, žánrově a obsahově velmi rozmanitém programu bylo uvedeno devět představení. Odehrály je pro své kolegy a pro diváky českotřebovské i přespolní soubory z Desné, Homole, Děčína, Olomouce, Ostravy, Svitav, Ústí nad Orlicí, Červeného Kostelce a Holešova.
ČR: Jen pár hodin po spuštění prodeje vstupenek na historicky první turné StarDance byla vyprodaná představení v Karlových Varech, Pardubicích, Liberci, Brně a Ostravě. Předprodej na poslední zastávku, tedy do pražské O2 Areny, začne v sobotu 16. listopadu. Zájem fanoušků o možnost vidět naživo mimořádně oblíbenou televizní taneční show, jejíž aktuální třináctá řada je v polovině a kraluje sledovanosti sobotních večerů, byl tak velký, že systém prodejce vstupenek v sobotu v noci dočasně kolaboval. Česká televize už začala s majiteli multifunkčních arén jednat o odpoledních přestaveních, která by ve zveřejněných městech a termínech předcházela těm vyprodaným večerním. O přidaných show se zájemci dozví na webu stardancetour.cz.
ČR: Se radujeme z vydání třetí velké opráskové knihy s názvem "Opráski f bichli", která navazuje na úspěšné tituly "Oprásky s českí historje f koztce" a "Opráski f krichli". Tato kniha nabízí fascinující stripy nejen z českého, ale i ze zahraničního prostředí, doplněné o jedinečné Jazovy ilustrace, které nikde jinde nenaleznete. Kromě vtipných postřehů z dávných časů, středověku i moderní historie se můžete těšit na příběhy Zmikunda a jeho přátel, stejně jako na příběhy od nadšenců této oblíbené komiksové série. Koupí této knihy si nejen rozšíříte znalosti o historických událostech, ale i se skvěle pobavíte. Vejlet za humorem a historií v jednom je zaručen!