čtvrtek
19. září 2024
svátek slaví Zita
Pozvánka na výstavu
© Zdroj: http://www.jilska14.cz/



Jakub Stretti: ABY ZASTAVIL SE SVĚT

PRAHA: V pořadí druhé výstavy galerie Jilská 14 se ujal malíř Jakub Stretti, který si do expozice jako hosta pozval sochařku Josefínu Duškovou a hudební doprovod Tomislava Zvardoně. Zahájení proběhne za přítomnosti autora a kurátorky Lucie Šiklové v úterý 20. července od 18 hodin. Výstava potrvá do 28. srpna a bude možné ji navštívit každý týden od středy do soboty, mezi 14. a 19. hodinou.

od 21.07.2021 do 28.08.2021
Autor článku: 
Anna Kučerová

Jakub Stretti na svých obrazech nechává kontinuálně již od 90. let minulého století potkávat čas s bezčasím, vzruch s klidem, napětí střídá uvolněním. Jeho abstraktní lyricko expresivní tvorba námětově vychází z tohoto světa: své konkrétní zážitky, pocity, vjemy a postřehy transformuje v osobité, poetické a barevné podmaňující vize krajin ticha, krajin více či méně určitého prostoru, krajin plnosti i prázdnoty, krajin vzruchu i klidného zrodu. Obrazy většinou vybavuje názvy, napovídajícími okolnosti inspirace, přesto je jeho sdělení čistě vizuální, malířské. Barva, plocha, linka, expresivní kaligrafický znak. — Stretti studoval na pražské Akademii u Františka Hodonského a Karla Malicha, jejich malířské interpretace světa jsou mu blízké. S Hodonským jej spojuje bohatý kolorismus, s Malichem jakási „metafyzika“ chápání prostoru a těla, blízká transcendetálnímu idealismu teosofů. Tyto přístupy a myšlenková, filosofická a duchovní východiska dále rozvíjí ve vlastním osobitě aktualizovaném rukopise. Buňky, světy, vibrace, tlaky, energie, vlny. Čas plynoucí, čas zastavený. Svět, ve kterém žijeme, je zrychlený, pandemické pozastavení jako by symbolicky artikulovalo obecnou potřebu: Zpomalovat. — Toto hlavní sdělení se Jakub Stretti rozhodl zesílit přizváním sochařky Josefíny Duškové. Její objekty tematizující ticho, hloubku, zastavení, plynutí i splynutí mu přidávají další rozměr.


Lucie Šiklová


JAKUB STRETTI
30. 8. 1967 narodil se v Praze
1987 – 1994 Akademie výtvarných umění, Praha (Ateliér krajinomalby prof. Františka Hodonského, Ateliér prof. Karla Malicha)
1982 – 1986 Střední odborná škola výtvarná, Hollarovo náměstí, Praha
1992 – 1993 École nationale d árt a Cergi Pontoise, Francie (studijní pobyt)


JOSEFÍNA DUŠKOVÁ jako host
27. 10. 1981 narodila se v Praze
2001 – 2002 Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy, obor – ZUŠ, výtvarná výchova
2002 – 2008 Akademie výtvarných umění v Praze, ateliér figurálního sochařství a tvorby medaile Jana Hendrycha
1997 – 2001 Střední uměleckoprůmyslová škola v Praze, obor tvarování dřeva a řezbářství
2005 stáž na Satakunnan polytechnic – Kankaanpaa, Finsko

https://www.jilska14.cz/

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Začíná dvanáctý ročník celoroční soutěže ČT :D pro děti všech věkových kategorií. Tentokrát je mottem Uka dobro, a jak název napovídá, nejen úkoly, ale také inspirativními pořady, rozhovory i hrami poradí, jak pečovat o vztahy s ostatními a ukázat druhým dobro. Každý měsíc čeká na malé účastníky nový úkol, zapojit se mohou také ve science centrech po celé České republice.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Nepřehlédněte
18.09.2024

MOST: Divadelní Piknik Volyně, celostátní přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla se kvůli výstavbě obchodního centra na zahradě původního festivalového působiště přesune do Ústeckého kraje, konkrétně do Mostu.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2024

ČR: Nakladatelství Galén právě vydalo knihu unikátní zpovědi dvou žen, které prožily část svého života se stejným narcistickým partnerem. Jejich příběhy doplňují autentická vyprávění dalších dvanácti žen, jež rovněž prošly zkušeností domácího násilí. Příběhy plné bolesti, strachu o děti a bezmoci v souvislosti s prokazováním psychického násilí se rozhodně nečtou lehce, ale mohou čtenáře varovat a zároveň jim pomoci.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.09.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Jana Tomšů ze spolku Zlínský zvěřinec.

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Články a komentáře
18.09.2024