pondělí
2. srpna 2021
svátek slaví Gustav
Pozvánka na výstavu
© Zdroj: http://www.jilska14.cz/Jakub Stretti: ABY ZASTAVIL SE SVĚT

PRAHA: V pořadí druhé výstavy galerie Jilská 14 se ujal malíř Jakub Stretti, který si do expozice jako hosta pozval sochařku Josefínu Duškovou a hudební doprovod Tomislava Zvardoně. Zahájení proběhne za přítomnosti autora a kurátorky Lucie Šiklové v úterý 20. července od 18 hodin. Výstava potrvá do 28. srpna a bude možné ji navštívit každý týden od středy do soboty, mezi 14. a 19. hodinou.

od 21.07.2021 do 28.08.2021
Autor článku: 
Anna Kučerová

Jakub Stretti na svých obrazech nechává kontinuálně již od 90. let minulého století potkávat čas s bezčasím, vzruch s klidem, napětí střídá uvolněním. Jeho abstraktní lyricko expresivní tvorba námětově vychází z tohoto světa: své konkrétní zážitky, pocity, vjemy a postřehy transformuje v osobité, poetické a barevné podmaňující vize krajin ticha, krajin více či méně určitého prostoru, krajin plnosti i prázdnoty, krajin vzruchu i klidného zrodu. Obrazy většinou vybavuje názvy, napovídajícími okolnosti inspirace, přesto je jeho sdělení čistě vizuální, malířské. Barva, plocha, linka, expresivní kaligrafický znak. — Stretti studoval na pražské Akademii u Františka Hodonského a Karla Malicha, jejich malířské interpretace světa jsou mu blízké. S Hodonským jej spojuje bohatý kolorismus, s Malichem jakási „metafyzika“ chápání prostoru a těla, blízká transcendetálnímu idealismu teosofů. Tyto přístupy a myšlenková, filosofická a duchovní východiska dále rozvíjí ve vlastním osobitě aktualizovaném rukopise. Buňky, světy, vibrace, tlaky, energie, vlny. Čas plynoucí, čas zastavený. Svět, ve kterém žijeme, je zrychlený, pandemické pozastavení jako by symbolicky artikulovalo obecnou potřebu: Zpomalovat. — Toto hlavní sdělení se Jakub Stretti rozhodl zesílit přizváním sochařky Josefíny Duškové. Její objekty tematizující ticho, hloubku, zastavení, plynutí i splynutí mu přidávají další rozměr.


Lucie Šiklová


JAKUB STRETTI
30. 8. 1967 narodil se v Praze
1987 – 1994 Akademie výtvarných umění, Praha (Ateliér krajinomalby prof. Františka Hodonského, Ateliér prof. Karla Malicha)
1982 – 1986 Střední odborná škola výtvarná, Hollarovo náměstí, Praha
1992 – 1993 École nationale d árt a Cergi Pontoise, Francie (studijní pobyt)


JOSEFÍNA DUŠKOVÁ jako host
27. 10. 1981 narodila se v Praze
2001 – 2002 Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy, obor – ZUŠ, výtvarná výchova
2002 – 2008 Akademie výtvarných umění v Praze, ateliér figurálního sochařství a tvorby medaile Jana Hendrycha
1997 – 2001 Střední uměleckoprůmyslová škola v Praze, obor tvarování dřeva a řezbářství
2005 stáž na Satakunnan polytechnic – Kankaanpaa, Finsko

https://www.jilska14.cz/

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Umělecká skupina OLDstars uvádí letos v létě dvě premiéry současných britských dramat o lidech a vztazích ve stále se zrychlujícím a globalizovaném světě. Herci, kteří byli po několik sezon skryti v útrobách hereckých škol, se vrací do místa svých divadelních začátků a ukazují, že generační divadlo je stále silným fenoménem.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Divadlo a tanec
Co se děje
30.07.2021

PLZEŇ: Návštěvníkům města Plzně nově slouží plnohodnotný virtuální průvodce v podobě mobilní aplikace SmartGuide. Přibližuje historii města a provází návštěvníky tím nejlepším z Plzně. Umožňuje jim pohybovat se samostatně bez průvodce a davů a nabízí více než 42 bodů zájmu a 5 naučných tras.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
29.07.2021

ČR: Ani v antice, ani v moderních dějinách nebyly olympijské hry jen definicí sportu. Bezmála třítýdenní klání sice bývá přehlídkou mimořádné fyzické zdatnosti, ale jeho následný sociokulturní přesah může být také rekordní. Bez výjimky pak olympiáda ovlivní podobu všech měst, kde se koná. Na to jak, poukazuje patnáctidílná série Gebrian: Olympijské stavby. Její tvůrce, architekt Adam Gebrian v ní hodnotí, jak světové metropole přistoupily k pořadatelství jedné z nejsledovanějších globálních událostí, a nakolik dokázaly vynaložené investice do veřejného prostoru dlouhodobě využít, nebo krátkodobě promarnit. Nechybí ani pohled do Tokia. To hostí olympiádu už podruhé a soutěž na návrh Národního stadionu vypisovalo hned dvakrát. Současné realizaci musel ustoupit původně vítězný projekt legendární Zahy Hadid, který vyvolal v jinak uměřeném Japonsku vlnu emocí.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura
Co se děje
28.07.2021

BRNO: Dlouho zanedbávané Mendlovo náměstí v Brně čekají rozsáhlé změny. Ujmou se jich architekti ze studia Chybik+Kristof společně s autorem budoucí rekonstrukce náměstí, architektem Michalem Palaščákem. Podobu Mendlova náměstí promění červeně dlážděný kruh, nové stromy i bezbariérové zastávky. Náměstí bude místem oslav 200 let od narození zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela, práce se proto mají stihnout do konce léta 2022. Spoluautorem koncepce je Kancelář architekta města Brna. Ta v roce 2018 po ukončení urbanisticko-architektonické soutěže navrhla koncept úpravy náměstí, který bude možné realizovat ještě před kompletní rekonstrukcí náměstí.

Jihomoravský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura
Co se děje
02.08.2021