čtvrtek
8. srpna 2024
svátek slaví Soběslav
Tváře ARTEDU
© Archiv ARTEDU



Jak se dá umění zažít na vlastní kůži

PRAHA–ČR: ARTEDU je nezisková vzdělávací organizace zprostředkující přímý zážitek z umění. Jejím mottem je„umění na vlastní kůži“. Díky četným projektům orientujícím se na různé sociální i věkové skupiny pomáhá rozkrývat taje současného umění laické veřejnosti.

Autor článku: 
Kristýna Šrolová

Posláním ARTEDU je naučit laickou veřejnost pronikat do světa současného umění. Pochopit motivace a prostředky, které umělec používá k sebevyjádření a tím se přiblížit k výtvarnému dílu, jak nejvíce to lze. Neumíte si to představit? Metodika projektů je různá.

Artedu odstartovalo projektem Učebny, které probíhají na středních neuměleckých školách ve spolupráci s významnými českými umělci. Vedoucí projektu je pedagožka a kurátorka vzdělávacích programů Zdenka Švadlenková. Studenti ve spolupráci s umělci pracují po dobu několika měsíců na společném projektu, který uzavírá vernisáž díla přímo na střední škole. V roce 2019 se uskuteční velká souborná výstava všech děl vytvořených během projektu Učebny, a to v Národní Galerii. Výstavu doprovodí několikadenní sympozium, jehož cílem je vzbudit diskuzi o stavu současného vzdělávání v umění.

Více informací najdete na: www.artedu.cz/ucebny.

Poslední projekt ARTEDU, který vznikl v září 2017, je Postatelier. Volně navazuje na systém ateliérové výuky na vysokých uměleckých školách a vytváří pro absolventy prostor ke sdílení, inspiraci a tvorbě. Vznik projektu iniciovaly na podzim 2017 multimediální umělkyně Barbora Johansson Pivoňková a Veronika Drahotová, které chtěly vytvořit tvůrčí prostředí pro setkávání jak českých, tak zahraničních umělců a pokračovat tak v diskuzi nad současným uměním i mimo akademickou půdu. Od té doby se konají pravidelná setkání v Pražském Kreativním centru, které navštívilo již několik desítek umělců napříč generacemi. Nyní atelier připravuje první kolektivní výstavu. Ta proběhne taktéž v Pražském kreativním centru a plánuje tvůrčí rezidenci v Berlíně.

Více na: www.artedu.cz/postatelier.

ARTEDU má za sebou spolupráci s významnými současnými umělci jako např. Michael Rittstein, Petr Nikl, Vladimír Kokolia, Kurt Gebauer, Roman Týce, Patrik Hábl, Veronika Bromová a řada dalších. V současnosti sídlí v Pražském kreativním centru na Staroměstském náměstí a  projektů či programů, které zde pořádají se můžete zúčastnit i vy. Stačí jen sledovat Facebook nebo webové stránky, viz: https://www.artedu.cz/

 

Co o své motivaci říká pětice zakladatelek - Barbora Johansson Pivoňková, Zdenka Švadlenková, Alena Bartková, Eva Šmerdová a Ivana Bochníčková?

Umění má žít, dýchat a má se o něm mluvit. My máme ale často pocit, že uvízlo v zašlých učebnicích a zaprášených rámech poloprázdných galerií. Chceme, aby se umění stalo součástí našich životů a aby nám všem bylo blíž.

Chceme, aby mladé rodiny jezdily o víkendech do galerií a ne do obchodních center. Aby IKEA nebyl jediný umělec, který nám doma visí na zdi. Abychom si na to všechno sáhli a stáli uprostřed. Abychom o umělcích nečetli v knihách, ale abychom s nimi vedli debaty naživo. Aby popisky u galerijních obrazů debaty začínaly a ne ukončovaly.

Snažíme se oživovat umění a stavět vás doprostřed uměleckého dění. kde jen můžeme. Nejlepší způsob, jak věcem kolem sebe porozumět, je vyzkoušet si je. Proto vedeme společně s profesionálními umělci workshopy.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Život v éteru je kniha o Radiu 1. Vyšla v srpnu 2023 a představuje počátky soukromého rozhlasového vysílání v Československu i současnost stanice, která je unikátem i ve světovém měřítku. Radiem 1 prošla řada kulturních osobností, ať jde o moderátory (Honza Dědek, Saša Michailidis) nebo o hudebníky a DJs. Úspěšná kniha oslaví 7. srpna rok od svého vydání. V současnosti je v knihkupectvích i obchodech s hudbou v prodeji její druhý dotisk.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
08.08.2024

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

ČR: Znáte kreslené vtipy Miroslava Kemela? Někdy trefně komentují aktuální dění, přičemž nešetří žádné politické veličiny, jindy se zasmějete vcelku nevinným anekdotám se zvířátky. Autor jich nakreslil stovky a tisíce, protože se touhle tvorbou profesionálně zabývá už od 90. let. Potěšením a relaxací je mu muzika, skládání písniček a vystupování s vlastní kapelou, ke které se občas přidává i zpěvák a herec Vladimír Javorský.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Články a komentáře
07.08.2024

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
05.08.2024