ČR: V říjnu 2022 spustilo Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) ve spolupráci s Asociací muzeí a galerií České republiky projekt Benchmarking muzeí a galerií (dále jen BMG). Projekt nabízí muzeím a galeriím možnost porovnávat své výkony s údaji ostatních muzeí s podobnou charakteristikou.
Na webových stránkách projektu (benchamrkingmuzei.cz) byla spuštěna první verze BMG, která je v této fázi omezena na zpracovávání výkonnostních dat muzeí a galerií, které jsou zřizovány státem a veřejnou správou, tj. kraji a obcemi. Muzea jiných zřizovatelů tato etapa projektu zatím nezahrnuje.
Jak to funguje?
K datům z projektu mají přístup zpravodajské jednotky ročního výkazu o muzeu a galerii pod stejnými přístupovými údaji, jakými se přihlašují do elektronických formulářů NIPOS. Přihlášení uživatelé si v projektu mohou navolit srovnávací skupinu podle 5 nastavitelných filtrů – rok, region ČR, zřizovatel, specializace muzea a velikost sbírky. Pokud by však zahrnovala méně než 5 institucí, výpočty výkonů nebude možné sledovat.
Uživatel má po přihlášení k dispozici celkem 75 indikátorů (ukazatelů), díky nimž může porovnávat výkony své instituce v různých úrovních. Ty jsou rozděleny do 7 tematických skupin. Vedle skupin sledujících základní ukazatele jako jsou ekonomické výkony, výstavní plocha, počet sbírek či návštěvnost se jedná o více specificky zaměřené skupiny ukazatelů zkoumající odbornou a výzkumnou činnost muzeí či jejich kulturní a vzdělávací programy.
Komu je projekt určen?
Vedle respondentů ročního výkazu o muzeu a galerii je BMG určen také anonymním uživatelům. Veřejnosti se zájmem o data v oblasti muzeí a galerií budou k dispozici pouze agregovaná data s podmínkou, že data a informace získané z projektu budou použity pouze pro účely benchmarkingu a zásadně nekomerčním způsobem.
Jak registrovaní, tak anonymní uživatelé mají přístup k datům v desetileté časové řadě a podle nastavených parametrů je možné údaje prohlížet buďto ve webovém prohlížeči, nebo stáhnout v Excelové tabulce. Ve webovém rozhraní je k dispozici také funkce, která z datové řady vytvoří přehled ve statistických grafech.
Jsou data anonymní?
Přihlášeným muzeím a galeriím se zobrazují pouze individuální data z jimi vyplněného ročního výkazu o muzeu a galerii. Ostatní uživatelům se tyto údaje nezobrazují a nemají je k dispozici. Uživatelé tedy porovnávají své údaje s agregovanými údaji ostatních muzeí a galerií podle nastavených parametru, tak aby byl splněn § 16 o povinnosti mlčenlivosti a ochraně důvěrných statistických údajů zákona o státní statistické službě (č. 89/1995 Sb.). Pokud by uživatel zvolil parametry, podle kterých bude v agregované skupině méně než pět subjektů, data se nezobrazí. Tím je zamezeno tomu, aby mohl kdokoliv odhadnout data subjektů ve skupině s malým zastoupením zpravodajských jednotek. Anonymním uživatelům, tedy těm, kteří nevyplňují statistický výkaz či nespadají do skupiny muzeí a galerií, pro které je BMG určený, se žádná individuální data nezobrazují.
Výkaz o muzeu a galerii
Nejnovější údaje, které jsou nyní uživatelům BMG k dispozici, jsou údaje z Kult (MK) 14-01 Ročního výkazu o muzeu a galerii (muzeu výtvarných umění) za rok 2021. Sběr dat za rok 2022 bude probíhat od ledna do března roku 2023 a předběžné výstupy z výkazů budou k dispozici v červnu roku 2023 na webu NIPOS. Podrobné výstupy z výkazů budou k dispozici na podzim roku 2023, kdy budou uvolněna také aktuální data do projektu BMG.
Výkaz o muzeu a galerii je součástí Programu statistických zjišťování, který obsahuje seznam zjišťování stanovených zákonem o státní statistické službě. Do tohoto seznamu jsou zařazena všechna muzea a galerie (muzea výtvarných umění) věnující se činnosti muzeí podle statistické klasifikace CZ-NACE 91.02. Výkaz je zároveň součástí rezortní statistiky Ministerstva kultury a za jeho zpracování zodpovídá NIPOS.
Článek byl publikován ve Věstníku AMG 6/2022 (https://www.cz-museums.cz/UserFiles/file/2022/Vestnik%20/6_2022_komplet_mensi.pdf)
ČR-PRAHA: Večerní aukci pořádanou 4. prosince v pražské síni Arthouse Hejtmánek opanoval obraz Velký terč Kamila Lhotáka, který se stal dosud nejdráže prodaným Lhotákovým dílem v tuzemské aukci. Obraz z roku 1966 po léta zdobil malířův byt a po roce 1989 byl dalších pětatřicet let součástí soukromé sbírky. U Hejtmánků byl Velký terč prodán v novém autorském rekordu za 7 440 000 korun. Aukční rekord padl také v případě Motocyklisty (Slunečního paprsku), ikonické plastiky sochaře Otakara Švece: vydražena byla za 1 364 000 korun. K nejvýše prodaným položkám patřila i dechberoucí Kající Máří Magdalena vytvořená okolo roku 1695. Plátno slavného barokního malíře Petra Brandla přezdívaného „český Caravaggio“ získal nový majitel za 4 836 000 korun. Autorského maxima dostáhl také slovenský fotograf Tono Stano s ikonickým snímkem Smysl z roku 1992. Prodán byl za 260 400 korun.
PRAHA: Poprvé v historii mají v letošním roce návštěvníci Pražského hradu možnost během adventu a vánočních svátků navštívit vánočně vyzdobené interiéry Rožmberského paláce. Patnáct urostlých stromečků v jeho hlavním, tzv. Rožmberském sále, ozdobili skláři z českých firem, které vyrábí ručně foukané a malované skleněné vánoční ozdoby, pro výstavu KŘEHKÁ KRÁSA VÁNOC. Tato výstava je součástí Vánočního putování Pražským hradem, kterou v této podobě pořádá Správa pražského hradu. Rožmberský sál zdobí foukané kulaté baňky, volné tvary, formy a figurky z dílen českých výrobců, kteří patří mezi poslední nositele této tradice. Celkem je možné vidět téměř 4000 ozdob. Výstava je pro veřejnost zdarma a potrvá do 5. ledna 2025.
PRAHA: Sofian Medjmedj, jedna z nejvýraznějších postav současné české hudební scény a zároveň jeden z nejstreamovanějších umělců své generace, oznámil další mimořádnou událost. Po vyprodaném listopadovém koncertu ve Foru Karlín se zpěvák a songwriter rozhodl fanouškům splnit jejich přání a zopakovat tento jedinečný zážitek. Druhá show ve Foru Karlín proběhne 21. března 2025 a vstupenky jsou již nyní v prodeji.
ČR: Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování ve třináctém ročníku taneční soutěže StarDance. Devátý večer se tak na parket v přímém přenosu postaví dvojice Marta Dancingerová s Martinem Prágrem, Oskar Hes s Kateřinou Bartuněk Hrstkovou, Martina Ptáčková s Dominikem Vodičkou a vrátí se Lucie Vondráčková s Lukášem Bartuňkem. Tato dvojice sice StarDance v závěru osmého kola opustila, ale v reakci na nečekané zdravotní komplikace Patrika Hartla se Česká televize rozhodla ji do soutěže vrátit.