čtvrtek
16. ledna 2025
svátek slaví Ctirad
Titulní strana obálky knihy
© Zdroj: www.knihyzed.cz



Izraelsko-americký spisovatel Tuvia Tenenbom pokřtí svou novou knihu v Praze

PRAHA: Proč se židovští muži nesmí podívat na židovské ženy? V Česku mimořádně oblíbený spisovatel Tuvia Tenenbom přichází s novou knihou „Po čem rabíni touží“, kterou představí 22. listopadu v Praze. Jde o jeho šestou knihu vycházející v češtině u Nakladatelství Zeď. Čeština je i vůbec prvním jazykem, v němž nové Tenenbomovo dílo spatří světlo světa.

22.11.2022
Autor článku: 
Lucie Šplíchalová/ika

Tenenbom se v knize opět vydává na cestu, tentokrát ale nenajezdil tisíce kilometrů. Na této své zatím nejtěžší cestě se vydal k vlastním kořenům, do obtížně pochopitelného a proniknutelného světa ortodoxních Židů v Jeruzalémě, kde vyrůstal. Vyzpovídal lidi z prostředí, o němž většina z nás neví vůbec nic. Sám se snažil v tomto světě zorientovat. Výsledný obrázek je neobyčejně vtipnou a zároveň „politicky“ nekorektní zprávou o dnešních ortodoxních Židech a jejich životě. Kniha je plná zábavných dialogů i pronikavých pozorování. Je přirozené, že Tuvia Tenenbom na své cestě hledá také sám sebe.

Tenenbom již v mládí opustil život v ortodoxní židovské společnosti, aby se mohl nahlas ptát na vše, co jej napadne. Po letech života v liberálním New Yorku zjistil, že si musí čím dál víc i zde dávat pozor na otázky, které klade. Postupně si uvědomil, že jeho někdejším rabínům z ortodoxní komunity, kteří jsou svázaní božími zákony, by se život v dnešním "liberálním" New Yorku, který je pro změnu svázaný všeobecnou korektností, líbil. Proto se vypravil do Izraele, aby navázal tam, kde před lety skončil. Začal otázkou: Proč se židovští muži nesmí podívat na židovské ženy. Pokračoval např. dotazy: Jak to, že někteří ortodoxní Židé vůbec neznají Bibli? Proč uctívají rabína víc než Boha? Proč na otázku odpovídají otázkou? Proč je v Jeruzalémě víc rabínů než koček? Kdo znamená víc - rabín nebo rebe? Proč se ženy smějí dívat na muže? Proč někteří chodí oblečeni jako ve středověku? Co se stane, až Bůh všechny vzkřísí? Proč se nesmí říkat Bůh? A kdo přijede na bílém oslu? Aby se dopátral odpovědí, prochodil izraelsko-americký autor Svaté město křížem krážem. Navštívil školy i hroby, snědl spoustu jídla a vypil hektolitry coca-coly. Mluvil se stovkami lidí, od běžných Židů po rabíny, od Aškenázů po Sefardy, od žebráků po milionáře, od šejdířů po svaté muže. Svými otázkami řadu lidí provokoval a díky tomu často zjistil, co si doopravdy myslí.

Tuvia Tenenbom se narodil v roce 1957 v Izraeli, vyrůstal v ortodoxní židovské rodině a byl předurčen k životu rabína, stejně jako jeho otec. Coby mladík ale odjel do USA a usadil se v New Yorku, protože umění mu učarovalo víc. Začal psát hry a založil divadlo Jewish Theater of New York. Stal se „zakladatelem nové formy židovského divadla“, jak o něm napsal francouzský list Le Monde. Vedle toho začal Tenenbom psát eseje a sloupky do novin, přispívá do Die Zeit, Corriere della Sera či Jediot Achronot. Poté začal psát knihy. Antisemitismus, který prostupuje dnešní Německo i 70 let po druhé světové válce, zachycuje jeho první kniha I Sleep in Hitler’s Room (Spím v Hitlerově pokoji), jejíž vydání v Německu provázelo nadšení i pohoršení kritiků. Následovala knížka Catch the Jew! (Chyťte Žida!), která zkoumá soužití Izraelců a Palestinců, zároveň si všímá podivuhodné role evropských politiků a organizací, sypajících peníze do palestinských projektů a zcela jednostranně se stavějících na stranu Palestinců proti Izraeli. Pak přišla kniha The Lies They Tell (Všechny jejich lži), neuvěřitelně otevřený vhled do americké společnosti, který — ač byl napsán těsně před vítězstvím Donalda Trumpa v prezidentských volbách — odhaluje kořeny dnešní politické proměny USA, rozpor mezi liberálním pobřežím a zbytkem země, velmi rozšířený antisemitismus, nenávist k Izraeli i pokrytecký postoj k černochům. Dopady uprchlické krize v Německu zkoumal v Hello, Refugees! (Čau uprchlíci!), brexit a antisemitismus v Británii pak v knize The Taming of the Jew (Krysy Jejího Veličenstva). Všechny knihy Tuvii Tenenboma uvádí na český trh Nakladatelství Zeď.

www.knihyzed.cz

 

O nakladatelství

Nakladatelství ZEĎ dvou českých novinářů – Jana Dražana a Jana Perglera – se zaměřuje na chytré knihy s poutavými příběhy, jimž je blízká demokracie, humanita, vzdělanost i jiskřivý humor. Knihy, které zde vycházejí, nahlížejí pod povrch i do budoucnosti. S přesným novinářským čichem předkládá ZEĎ čtenářům publikace, které bystře reagují na současné dění a současně hájí hodnoty svobodné evropské společnosti s vědomím jejích kořenů i historie. Na knižním trhu působí od roku 2016.

Jan Dražan: 30 let pracuje v médiích. Začínal v roce 1991 v Lidových novinách. Působil v Mladé frontě DNES a IN magazínu Hospodářských novin. Později v Týdnu, Lidových novinách a Echo24.cz a Týdeníku Echo jako zástupce šéfredaktora. Dnes pracuje v Českém rozhlasu a je spoluzakladatelem Nakladatelství Zeď. Je spoluautorem knihy Václava Cílka Poutník časem chaosu, s Janem Perglerem pak napsali knihy rozhovorů Náš Václav Havel, Člověk 25, Tango pod Hradem a Jak se z toho nezbláznit.

Jan Pergler: Dlouholetý novinář. Začínal v roce 1991 v Lidových novinách, posléze v Týdnu, Mladé frontě DNES. Vedl IN magazín Hospodářských novin, působil v Deníku. Počátkem 90. let stál u zrodu nadace Člověk v tísni. Dnes pracuje v ČSOB a je spoluzakladatelem Nakladatelství Zeď. Spolu s Janem Dražanem je autorem knih Náš Václav Havel, Člověk 25, Tango pod Hradem a Jak se z toho nezbláznit. V roce 2022 vydal s Jiřím Rumlem knihu Ruml naruby.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Institut umění – Divadelní ústav otevírá vzdělávací program Akademie IDU pro kulturní manažery/ky. Kurz je věnovaný osobnímu rozvoji a leadershipu pod vedením lektorky Ireny Swiecicki.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
13.01.2025

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025