Veřejné knihovny se i v roce 2008 připojí ke kampani Březen – měsíc internetu. Nabízejí všem své tradiční i elektronické služby a hledají cesty i k těm, kdo jsou znevýhodněni – zdravotně, sociálně, jazykově. Usilují o odstranění bariér v knihovnách, a tak část svých služeb nabízejí k využití i z pohodlí vašeho domova, tedy elektronickou cestou. V on-line katalozích si můžete prohlédnout a vybrat potřebné dokumenty; v mnoha knihovnách si je pak můžete elektronicky objednat nebo rezervovat; výpůjčky si elektronicky prodloužit, případně nahlížet do vlastního uživatelského konta; on-line souborné katalogy vás nasměrují i do dalších knihoven v ČR, v nichž si lze potřebný dokument najít a vypůjčit meziknihovní výpůjční službou; formuláře k ní obvykle najdete na webu knihovny nebo ji lze objednat e-mailem.
Naskenované katalogy pomohou tam, kde nejsou k dispozici on-line katalogy. Portály umožní v jednotném prostředí přístup k více českým i zahraničním on-line zdrojům; případně některé přidané služby.
Dostupné jsou další databáze, elektronické služby referenční i faktografické atd. Jako první vlaštovky se objevují také např. zvukové seznamy knih na webu aj. 4000 knihoven poskytuje přístup k veřejnému internetu i v nejmenších obcích republiky, kolem 50 je jich připraveno poskytnout tento přístup zrakově handicapovaným. Některé knihovny zajistí pro ty, kdo mají problémy s mobilitou, i zásilku, dovoz nebo donášku knih do bytu.
V březnu přibudou v cca 350 knihovnách k těmto službám další zajímavé aktivity určené zdravotně znevýhodněným, seniorům, ženám v domácnosti, maminkám na mateřské dovolené, nezaměstnaným; bývají pro ně nastaveny i nadstandardní podmínky využití služeb. Je připravena řada instruktáží a školení počítačové a informační gramotnosti, práce s internetem, prezentace speciálních elektronických zdrojů, webových portálů a stránek v duchu hesla „tahle myš nekouše“. Probíhají i školení náročnější – nakupování na internetu, trendy v hardwaru, práce s digitální fotografií, možnosti komunikace (SKYPE, ICQ...). Ve stovkách knihoven je návštěvníkům k dispozici leták s webovými stránkami nejužitečnějších portálů pro znevýhodněné, vydaný BMI sdružením. Nezaměstnaným pomohou v knihovnách hledat práci a orientovat se na webu, ukážou, jak psát strukturovaný životopis, jak elektronicky komunikovat s potenciálním zaměstnavatelem. Zdravotně znevýhodnění mohou kromě kurzů navštívit společenské akce, výstavy, besedy, exkurze, prezentace výhodných služeb, portálů a webových stránek. K dispozici jsou nejen zvukové knihovny (nově i ve formátu MP3), ale objevuje se také promítání speciálních zvukových verzí filmů pro těžce zrakově postižené a nevidomé.
Nejvíce aktivit je věnováno seniorům a maminkám na mateřské dovolené. Spolupráce s mateřskými centry a kluby, akademie a univerzity 3. věku, trénování paměti, setkávání generací např. při získávání dovedností v práci s ICT a internetem, on-line sociální poradna – i to bude letošní Březen – měsíc internetu v knihovnách. Jako novinku si knihovny připravily letos Týden čtení (10. – 16. března) a naopak zcela tradičně březen uzavřou mezinárodní Nocí s Andersenem (28. března), jistě s rekordní účastí „spacích míst“ i nocujících dětí. Takže na shledanou v březnu v knihovně, stojí to zato!
Informace a údaje o knihovnách, jejich fondech, službách, o české literární produkci apod.:
na Portálu Knihovny http://www.knihovny.cz/
Informace o připravovaných akcích v BMI na: http://skip.nkp.cz/akcBMI08.htm
TZ/luk
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz