pondělí
14. října 2024
svátek slaví Agáta



Institut dokumentárního filmu získal prestižní evropskou cenu

Institut dokumentárního filmu (IDF) získal na právě skončeném Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Soluni za svůj přínos pro tento obor ve střední a východní Evropě prestižní ocenění EDN Award. Cenu každoročně udílí zastřešující evropská asociace European Documentary Network (EDN)  organizaci, skupině či jednotlivci za výjimečný způsob, kterým  přispěli k rozvoji evropského dokumentu. „Činnost Institutu, která spočívá ve vytváření lepších podmínek pro dokumentaristy ze zemí střední a východní Evropy a v uvádění místních filmů na mezinárodní scénu, je příkladem skutečné průkopnické práce,“ zdůvodňuje letošní volbu ředitelka EDN Leena Pasanen.

 Institut se tak zařadil mezi významné minulé držitele – například holandský dokumentární fond Jan Vrijman Fund, financujícímu vznikající filmy v rozvojových zemích, nebo finskou veřejnoprávní TV stanici YLE, která jako jedna z posledních stanic v Evropě soustavně podporuje autorskou dokumentární tvorbu.

„Je to pro nás čest stát po boku těchto organizací,“ říká ředitelka Institutu Andrea Prenghyová, a dodává: „Navíc toto ocenění přichází od nezávislé celoevropské organizace sdružující dokumentární režiséry a producenty. O to více si ho vážíme. Cena není spojená s žádnou finanční podporou, je to hlavně prestižní ocenění, které nám určitě pomůže v práci s evropskými partnery.“ Za osm let Institutu dokumentárního filmu bylo s jeho přímou nebo nepřímou pomocí natočeno přes 40 dokumentárních filmů v 15 zemích střední a východní Evropy. Jeho činnost je odrazem toho, že podobně jako hrané, tak i dokumentární filmy, pro svůj vznik a úspěch potřebují projít mnohdy složitým a dramatickým procesem hledání koproducentů, financujících institucí či médií s předkupním právem. Ocenění pro Institut přivítali i sami čeští tvůrci. „IDF je pro dokumentaristy v České republice nesmírně důležitá instituce, otevřel brány českému dokumentu do světa a přivedl světový dokument do Čech,“ říká Helena Třeštíková. S humorem úspěch okomentovala režisérka Erika Hniková: „IDF je takovou důležitou maminkou českých a východoevropských dokumentů. Ať už při kojení, vývoji, růstu, či jejich vypouštění do světa. A proto: Díky mami!“

Jedním z čerstvých příkladů práce Institutu je úspěch filmu Schránky paměti (Grandpa’s Secrets) autorů Jakuba Hejny a Lucie Králové a producenta Jiřího Konečného (Endorfilm) na tzv. East European Foru, které organizuje právě Institut. V říjnu 2007 na něm autoři představili svůj připravovaný snímek 15 zahraničním televizním producentům a do dnešního dne mají příslib předkupu práv na vznikající dokument od kanadské stanice TV Ontario, holandské televize AVRO, švédské SVT a finské veřejnoprávní stanice YLE. Kromě toho, že se tak film po dokončení dostane k výrazně širšímu publiku, předkup vysílacích práv také umožňuje získání větších finančních prostředků ještě ve fázi natáčení. Podpora IDF vznikajícím dokumentům se projevuje ve všech fázích jejich vývoje: od hledání nových nápadů a scénářů (celoroční dílny Ex Oriente Film Workshop), přes hledání finančních prostředků (East European Forum) až po prodej hotových filmů (East Silver Market ve spolupráci s MFDF Jihlava). A to nejen v tuzemském, ale i východoevropském měřítku.

Institut dokumentárního filmu (IDF) je nezisková organizace podporující český a východoevropský autorský dokumentární film ve všech fázích jeho vývoje. Režisérům a nezávislým producentům pomáhá při vzniku, propagaci a distribuci jejich tvorby. Prosazuje roli dokumentárního filmu jako specifického prostředku společenské reflexe a usiluje o jeho přiblížení k divákovi. Od roku 2001 IDF soustavně spolupracuje s předními domácími i světovými organizacemi, vzdělávacími institucemi, televizními stanicemi, distributory a producenty. Více informací najdete na www.DOCUinter.net, které je zároveň bránou do světa českého a východoevropského dokumentu. European Documentary Network (EDN) je evropské členské sdružení pro profesionály z oblasti dokumentárního filmu a televize. Má v současné době přes 900 členů z více než 60 zemí.

Cena EDN Award je určena instituci, skupině či jednotlivci, který výjimečným způsobem přispěl k rozvoji evropského dokumentu.

Více informací: www.edn.dk/art.lasso?nn=1

TZ/luk

Mohlo by vás také zajímat...

HODICE: Knihovnou roku 2024 je Místní knihovna v Hodicích. Městská knihovna Chodov si odnesla cenu za realizaci odvážného a inovativního konceptu samoobslužné komunitní knihovny a Městskou knihovnou roku 2024 se stala Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk. Ocenění MARK pro mladé knihovníky převzal Bc. Michal Jokeš z Městské knihovny v Praze. Ceny byly slavnostně předány 10. října 2024 v Zrcadlové kapli v Klementinu, sídle Národní knihovny ČR.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.10.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Zamek Cieszyn vás zve k účasti na 23. ročníku přehlídky nejlepších diplomových prací v oboru užité grafiky a designu z Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska a také studentů z těchto zemí studujících na zahraničních univerzitách. Práce v podobě ilustrací (grafiky, fotografii, náhledů) a krátkého popisu je možné nahrávat do 3. listopadu 2024.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
14.10.2024

ŠTOLMÍŘ U ČESKÉHO BRODU: Začátkem října se v s kostele sv. Havla ve Štolmíři u Českého Brodu konal výjimečný koncert duchovní hudby. Renomovaný soubor pro historicky poučenou interpretaci Musica Florea zde pod vedením dirigenta Marka Štryncla provedl Kyrie a Gloria in G Jana Křtitele Vaňhala (1739–1813) a v české premiéře pak Requiem d moll Jana Zacha (1713-1773).

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
11.10.2024

ČR-PRAHA: Sokolové si již pošesté připomínali Památný den sokolstva – 8. října – jako významný den České republiky. Po celé republice se konaly pietní akty k uctění památky sokolů, kteří obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost.

Památný den sokolstva uctívá nejen pět tisícovek sokolů a sokolek, kteří položili své životy v protinacistickém odboji, a mezi nimiž bylo i na 150 spolupracovníků výsadku Anthropoid, ale i všechny ty, kteří padli v 1. světové válce v řadách československých legií a v řadách 3. protikomunistického odboje.

"Zakladatelé dali Sokolu do vínku ryze demokratické zásady, na nichž sokolská organizace stojí. Jakákoliv totalitní moc tak byla, a vždy bude, pro naši členskou základnu zcela nepřijatelná. I to je skutečnost, kterou si dnešního dne připomínáme," zdůraznil Martin Chlumský, starosta České obce sokolské

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Senioři, Ostatní
Co se děje
10.10.2024