ČR: Podzimní opatření se zdála být pro řadu českých řemeslníků a tvůrců, jejichž vrcholná sezóna začíná na podzim s adventními trhy, jako konečná. Řada z nich by musela zvážit, zda pro ně podnikání za dané situace má ještě smysl. Naštěstí český národ se nerad vzdává a ve vypjatých situacích umí rychle zareagovat. A tak se zrodila iniciativa Darujeme české Vánoce.
Hanka Šormová (návrhářka českých hraček pod značkou Tuláčkův svět) a Jana Kuntošová (farmářka známá pod značkou Vesnické dobroty) přišly s jednoduchým poselstvím: "Pojďme mezi lidi šířit myšlenku, ať letos nakoupí alespoň jeden dárek od českého tvůrce. Tím dochází k tzv. trojnásobné radosti - pro darovaného, českého tvůrce (který prodal i bez trhu) a zprostředkovatele, který dárek nakoupil.”
Obě podnikavé ženy za tímto účelem založily FB komunitu Darujeme české Vánoce a navrhly letáček. Očekávaly, že do prosince se přihlásí maximálně 2000 lidí a vznikne malé online tržiště, kde čeští tvůrci budou inzerovat své zboží a potenciální nakupující si vyberou dary z pohodlí domova na jednom místě.
Realita byla ale zcela jiná. Myšlenka očividně nadchla lidi, protože během 4 dnů bylo ve skupině 10 tisíc lidí. Za pouhých 14 dnů se ve skupině nalézá na 31 000 členů. Původní koncept bylo potřeba přepracovat. Podnikatelky se toho nezalekly a spolu s dobrovolnicemi pozvedly iniciativu mnohem výše.
Během týdne vznikl web, kam se mohou registrovat prověření čeští tvůrci (podnikají na IČO, mají splněné veškeré certifikace, prezentují se na svém webu/e-shopu). Zároveň na webu existují katalogy produktů (PDF letáky), které přehledně zobrazují zboží od zlatých českých ručiček.
Kromě FB skupiny funguje rovněž Instagram, Pinterest a na blogu webu se objevují první články. Vznikl nápad na soutěž, která má za cíl podpořit prodej už teď v listopadu, aby se roztočil tok peněz. Prozradíme, že se chystá i online adventní kalendář českých tvůrců. Ale to už se podívejte na web pro detailnější informace.
O tom, že se jedná o milou a pozitivní iniciativu v této nelehké době, svědčí i fakt, že za projekt se postavila Česká spořitelna. Banka už dříve pomáhala českým tvůrcům a ráda ve svých kampaních odkazuje i na Darujeme české Vánoce.
BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.
ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.
ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.