PRAHA: Výstava s lehce ironickým a dvojsmyslným názvem Wall Street představuje od 2. června ve Ville Pellé devět předních zástupců domácí street art a graffiti komunity v čele s Janem Kalábem (Point), Jakubem Matuškou (Masker) nebo Michalem Škapou (Tron). Jejich tvorba zaplnila všechna tři patra galerie i přilehlou zahradu, přičemž některá z děl vznikla přímo pro tuto výstavu. Návštěvníky tak například před galerií vítá „kiosek“ In Love Michala Škapy, Jan Kaláb speciálně pro výstavu vytvořil dílo Gravity of Light 621, které se skládá ze 47 pláten. Další díla přímo pro Villu Pellé vytvořili Petr Königsmark (Zeb One), Ondřej Vyhnánek (X-Dog) nebo Epos 257. „Návštěvníci uvidí po delší době pohromadě díla výtvarníků, kteří mají společnou historii v graffiti a street artu. Většina z nich se už delší dobou věnuje volné tvorbě a vystavuje v galeriích namísto stěn ve městě. A tak bude zajímavé pozorovat jakým směrem se jejich umělecká dráha ubírá a jak se v čase proměnila,“ zve na výstavu jeden z autorů Jan Kaláb a dodává: „před dvaceti lety jsem zastával názor, že pravé umění není v galeriích a naprosto jsem tento svět neuznával. Po letech jsem svůj názor změnil. Ale nikdy jsem nepochyboval o tom, že se budu živit tím, co chci dělat.”
Do festivalu Wall Street se zapojilo hned několik výrazných pražských galerijních domů ve spolupráci s GHMP a platformou Umění pro město. Vedle Galerie Villa Pellé nabídnou tematické výstavy i The Chemistry Gallery, Bold Gallery a Karpuchina Gallery. Kromě toho se v rámci festivalu chystá několik velkoformátových maleb ve veřejném prostoru.
Festival i stejnojmenná výstava ve Ville Pellé nesou dvojznačný název. Zeď (Wall), je pro mladé rebelující writery tím, co pro malíře plátno nebo pro sochaře kámen, ulice (Street) jim je více či méně pohostinným ateliérem i rušnou galerií. Během času se odbojná originalita do různé míry kultivuje, writeři se často postupně naučí své graffiti, tagy a piecy monetizovat a jejich díla pak zamíří přirozeně blíže k mainstreamu, do oficiálního veřejného prostoru či k soukromým sběratelům. Wall Street, symbol byznysu, je tedy za pomyslným rohem. Řada bývalých writerů absolvuje střední a vysoké výtvarné školy různých zaměření a jejich původní tvorba a kořeny se pak projevují nejen ve volné tvorbě, ale také v designu či architektuře.
V expozici bude dominovat zejména malba a objekty, závěsné obrazy i několik pieců přímo na zdech galerie. Mezi vystavujícími autory najdeme legendy – účastníky iniciačního projektu zpřed deseti lety i několik mladých výrazných writerů, kteří se vyprofilovali v mezičase. Svými díly přispějí Epos 257, Jan Kaláb / Point, Petr Königsmark / Zeb One, Václav Matoušek / Bill the Hobo, Jakub Matuška / Masker, Matěj Olmer / Bior, Michal Škapa / Tron, Jakub Uksa / Obic či Ondřej Vyhnánek / X-Dog. „Projekt není důsledně tematizován ani formálně vymezen, podobně jako původní výstava má ambici obsáhnout některé zásadní výrazové a inspirační proudy, ať je to geometrická abstrakce, exprese nebo komiksový realismus a je zaměřen především na silný individuální výraz,” uzavírá kurátor Radek Wohlmuth.
Graffiti k nám dorazilo hned po roce 1989, zejména prostřednictvím berlínské scény a stalo se symbolem svobodné západní kultury i generační výpovědí a způsobem, jak se vyrovnat se šedí postkomunistické éry. Tou skutečnou na neudržovaných zdech a fasádách i tou mentální, danou 40 lety života společnosti v totalitě. „Během divokých 90. let se postupně objevovaly první zásadní crew, pilovaly styly a přicházely vlny nových writerů, jejichž věk se stále snižoval,” vysvětluje kurátor výstavy Radek Wohlmuth, který připravil před deseti lety i první velkou institucionální výstavu mezinárodního graffiti Městem posedlí, na níž projekt Wall Street upomíná a navazuje.
Výstava Wall Street v Galerii Villa Pellé začíná 2. června a potrvá do 7. srpna. Více informací na www.villapelle.cz
Doprovodný program k výstavě Wall Street – Villa Pellé
Komentované prohlídky s kurátorem a umělci
14.6. 18.00
3.8. 18.00
Tvůrčí dílny
12.6. 2022 14.30–16.00
MŮJ SUPERHRDINA
Host Bill the Hobo
Během dílny se děti osobně setkají s aktuálně vystavujícím umělcem BILL THE HOBO.
Hlavním umělcovým tématem poslední doby je superhrdinství a tak se děti mohou těšit na odpoledne plné super schopností a především výtvarnou tvorbu se spreji, akrylem i fixy.
19.6. 2022 14.30–16.00
OD PÍSMENE K DOMU
Existuje propojení mezi písmeny a architekturou? Necháme se inspirovat aktuálně
vystavujícím umělcem ZEB ONE, během dílny si zkusíme vytvořit obraz z vlastních iniciál
a poté zkusíme z plochy přejít k vytvoření modelu celého domu.
10.7. 2022 14.30–16.00
VSTŘÍC BUDOUCNOSTI
Pojďte si s námi představit život na planetě Zemi za 1000 let, až člověk propojí své
schopnosti se schopnostmi rostlin a zvířat! Během dílny se budeme inspirovat tvorbou
aktuálně vystavujícího umělce X-DOGa a své vize budoucnosti zkusíme převést do soch.
31.7. 2022 14.30–16.00
MĚSTO SPLNĚNÝCH PŘÁNÍ
Inspirací této dílny bude tvorba aktuálně vystavujícího umělce, který́ si říká TRON. Jaké by
to bylo zaplnit celé město svými kresbami, malbami, vzkazy, představami a přáními?
Společně vytvoříme model neexistujícího města, který́
pomocí sprejů a fixů celý zaplníme graffiti uměním. A na závěr se do tohoto roztodivného města vydáme na procházku.
Letní sympozia
18.7. - 21.7. 9–12:30 hod
STREET ART ČTYŘIKRÁT JINAK
Prostřednictvím aktuální výstavy Wallstreet se děti seznámí se street artem a jeho technikami. Jaké podoby může mít umění na ulici? Může jít o sochu, obraz, ale také zvukovou instalaci nebo happening. A jaký je rozdíl mezi dobrým uměleckým dílem a vandalismem? V průběhu sympozia děti navrhnou své vlastní street artové dílo, vyzkouší si práci v ploše i v prostoru. Součástí programu bude také setkání s vystavujícími umělci, kteří vystupují pod jmény X-DOX a OBIC.
1.8. - 4.8. 9–12:30 hod
UDĚLEJ SVŮJ PIECE!
Láká vaše dítě tvorba se sprejem a zároveň se bojíte, abyste v něm nezasévali semínko k vandalismu? Potom je vás jako dělané sympozium „Udělej svůj piece!“. Během čtyř dnů se děti prostřednictvím aktuální výstavy Wallstreet seznámí s graffiti artem a na vlastní kůži zažijí, jaké to je být writerem a navrhovat vlastní mural. Společně se také zamyslíme nad tím, co odlišuje dobré umělecké dílo od vandalismu. Součástí programu bude setkání s vystavujícím umělcem, který vystupuje pod jménem TRON.
WALL STREET 2. 6. — 7. 8. 2022
pořadatel: PORTE z.s., Galerie Villa Pellé
producent: Vladana Rýdlová
kurátor: Radek Wohlmuth
grafická úprava: Jiří Mocek
produkce: Barbora Páníková, Ondřej Batoušek
instalace: Filip Voskovec
doprovodné programy: Lucie Fryčová
PR: Silvie Marková a Ondřej Batoušek
více
www.villapelle.cz ⎟ FCB ⎟ INSTA ⎟
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.