ŠUMPERK: Festival „Město čte knihu“ potěšil milovníky kvalitní literatury v Šumperku. Široká kulturní nabídka je už podvanácté donutila, aby opustili domácí čtenářská zákoutí a vydali se konfrontovat své literární zážitky s jinými knihomoly, kteří žijí v podhůří Jeseníků. Povídky z Čítanky Ivana Krause se přednášely i dramatizovaly v knihovně, domě kultury, ve Vile Doris, muzeu, kostele, divadle, na Komíně, v Klubu důchodců i v klubovně Svazu nevidomých a slabozrakých.
Humorné i vážné příběhy oblíbeného autora interpretovali šumperští středoškoláci, profesionální herci, ochotníci i další dobrovolníci. Všichni sklidili uznání a zasloužený potlesk, největších ovací se však dočkal sám spisovatel, který na festival dorazil osobně spolu s manželkou Naděždou Munzarovou.
„Prožil jsem v Šumperku hezké dva dny. V uplynulých letech se festival věnoval autorům jako například Ludvík Vaculík, Jiří Suchý, Vladimír Körner. Letos vyšla má kniha, a to dokonce v tvrdých deskách, což je luxus. Četlo se, promítalo se, festival měl vysokou návštěvnost, bylo mi dobře. V šumperské knihovně mají schopné lidi,“ pochválil spisovatel ve vysílání Českého rozhlasu organizátory šumperského literárního festivalu.
„Když jsme se na Ivana Krause obrátili s žádostí, zda bychom mohli vydat jeho povídky, byl velice vstřícný a ochotný, což nás potěšilo. O setkání s ním měli lidé velký zájem, autogramiáda se vydařila,“ vyjádřila spokojenost také organizátorka festivalu, knihovnice Zdeňka Daňková.
Obálku k Čítance Ivana Krause vytvořil nedlouho před odchodem do uměleckého nebe Adolf Born.
„Ilustraci odevzdal 12. května a 22. května zemřel. Už od začátku jsme chtěli uspořádat výstavu jeho děl, byl však velmi unavený a neměl chuť nic připravovat. Nakonec jsme se rozhodli vytvořit výstavu na jeho počest,“ objasnila Daňková.
Obálky knih, které Adolf Born ilustroval, si zájemci mohou prohlédnout v Rytířském sále Vlastivědného muzea v Šumperku ještě do konce letošního roku. Pospíšit by si měli také ti, kdo chtějí zakoupit Čítanku Ivana Krause, vydanou u příležitosti letošního festivalu.
„Kniha je zajímavá mimo jiné tím, že kromě Krausových povídek obsahuje i originální ilustrace autora textu, které dosud nikde nevyšly. Také proto je o ni mimořádný zájem. Distributoři už celý náklad rozebrali, zatím je však kniha ještě k dostání v knihkupectvích,“ uvedl nakladatel Pavel Ševčík z nakladatelství Veduta.
Podzimní literární festival se v Šumperku odehrál už podvanácté. V jeho počátcích se organizátoři inspirovali v německém partnerském městě Bad Hersfeldu.
„Hned první ročník byl nezapomenutelný a od té doby je akce rok od roku lepší,“ vysekla organizátorům poklonu Marie Gronychová, ředitelka Vlastivědného muzea.
„V letošním roce se povedla i čtenářská štafeta. Každý den od pondělí do pátku se četlo vždy na jedné základní a střední škole. Všichni zapojení čtenáři pak obdrželi placku s logem letošního festivalu. V mateřinkách a na prvním stupni základních škol měla úspěch akce Babičky a dědečkové čtou dětem,“ přiblížila ředitelka knihovny Kamila Šeligová.
Vladimíra Krejčí
vladimira.krejci@seznam.cz
732 677 891
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?