KUKS: Od 22. června do 17. srpna se bude konat 15. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks. Na pěti sobotních koncertech konaných v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu od 18 hodin se představí řada špičkových interpretů – venezuelský zpěvák Samuel Mariño, švýcarský varhaník Dieter Hubov, sólista Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu Roman Hoza, koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička, komorní orchestr L’Armonia Terrena, soubor Musica Florea, trio basetových rohů Lotz Trio a další. Vedle novodobé premiéry skladby z kukského archivu zazní i světová premiéra skladby švýcarského skladatele Frédérica Bolliho.
Zahajovací koncert se uskuteční 22. června. V podání komorního orchestru L’Armonia Terrena s dirigentem Zdeňkem Klaudou zazní díla z druhé poloviny 18. století. Nejprve předehra k oratoriu La Passione Josefa Myslivečka a Koncert pro hoboj Josefa Fialy. V dramaturgii jsou reflektována také významná výročí. Na tomto koncertu je to rok 1774, kdy zemřeli skladatelé František Ignác Tůma (Sinfonia in C) a Florian Leopold Gassmann (předehra k opeře Un pazzo ne fa cento). V tomto roce (1774), tedy před 250 lety, vznikla také Symfonie D dur KV 202 od W. A. Mozarta, která tento koncert zakončí.
V sobotu 6. července vystoupí mezinárodní formace Lotz Trio. Jde o trio basetových rohů, oblíbených nástrojů W. A. Mozarta. Jeho hudba také výhradně zazní na tomto večeru. Z originálních kompozic půjde o Terzetta č. 1 a 3 KV 439b a výběr dobových úprav z opery Kouzelná flétna.
Třetí koncert 20. července nabídne sólistu Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu Romana Hozu. Spolu s tímto barytonistou zahraje varhaník Lukáš Dvořák, čerstvý vítěz mezinárodní varhanní soutěže J. Kř. Vaňhala a varhaník na pražském Vyšehradě. V programu jsou zařazeni jak přední autoři jako J. S. Bach (Preludium C dur BWV 547 a Et in Spiritum Sanctum z Velké mše h moll), F. Mendelssohn-Bartholdy (árie Gott sei mir gnädig z oratoria Paulus), G. Donizetti (Offertorium z Requiem), tak i skladatelé s výročím – V. J. Tomášek (Fuga D dur), A. Bruckner (Nachspiel d moll), G. Fauré (Salve Regina), G. Puccini (Salve Regina) a J. L. Zvonař (Patetico pro varhany). Na závěr po Finalu ze Sonáty d moll A. Guilmanta zazní výběr Biblických písní A. Dvořáka.
Na čtvrtém koncertu 3. srpna se představí fenomenální venezuelský zpěvák Samuel Mariño. Tento světově uznávaný sopranista zazpívá poprvé v České republice a těšit se můžete především na sopránové árie G. F. Händela (M’allontano sdegnose pupille, Non sarà poco, Lascia la spina a Quella fiamma) a A. Scarlattiho (Caldo sangue a Doppio affetto). Spolu s ním vystoupí renomovaný soubor Musica Florea s uměleckým vedoucím Markem Štrynclem. V jejich podání dojde také k provedení novodobé premiéry árie z kukského archivu Mater Christi od milosrdného bratra Stephana Sailera (1741–1814). Dále zahrají Händelovu předehru k oratoriu Theodora, Příjezd královny ze Sáby, 2. větu z Concerta pro hoboj od A. Marcella a Vivaldiho Concerto F dur RV 141 pro smyčce.
Festival zakončí 17. srpna přední český houslista a koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička. Spolu s ním se představí vynikající švýcarský varhaník Dieter Hubov. Vedle skladeb J. S. Bacha (Fantasie G dur BWV 572 a Partita E dur BWV 1006), F. Mendelssohna-Bartholdyho (Sonáta D dur op. 65 č. 5), L. de Saint-Lubina (Fantaisie na téma z opery Lucia di Lammermoor), N. Paganiniho (Capriccio č. 24), M. E. Bossiho (Chant du soir), E. Gigouta (Toccata h moll) a G. Faurého (Apres un reve pro housle a varhany) zazní i světová premiéra skladby švýcarského skladatele Frédérica Bolliho „Bonrepos für Orgel“.
Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s. spolu se správou hospitálu Kuks a koná se pod záštitou ministra kultury Martina Baxy a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. Finančně jej podpořilo Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, Královéhradecký kraj a město Dvůr Králové nad Labem. Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím mailu rezervace@hudebniletokuks.cz. Více informací naleznete na www.hudebniletokuks.cz.
Přehled koncertů festivalu:
sobota 22. 6. v 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu
komorní orchestr L'Armonia Terrena
Zdeněk Klauda – dirigent
J. Mysliveček, F. I. Tůma, J. Fiala, F. L. Gassmann, W. A. Mozart
sobota 6. 7. v 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu
Lotz Trio – trio basetových rohů
W. A. Mozart
sobota 20. 7. v 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu
Roman Hoza – baryton
Lukáš Dvořák – varhany
J. S. Bach, V. J. Tomášek, F. Mendelssohn-Bartholdy, A. Bruckner, G. Donizetti, G. Puccini, J. L. Zvonař, G. Fauré, A. Guilmant, A. Dvořák
sobota 3. 8. v 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu
Samuel Mariño (Venezuela) – soprán
Musica Florea
Marek Štryncl – dirigent
G. F. Händel, A. Marcello, A. Scarlatti, A. Vivaldi
novodobá premiéra skladby z kukského archivu
sobota 17. 8. v 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu
Jiří Vodička – housle
Dieter Hubov (Švýcarsko) – varhany
J. S. Bach, F. Mendelssohn-Bartholdy, Léon de Saint-Lubin, N. Paganini, M. E. Bossi, E. Gigout, G. Fauré
světová premiéra skladby Frédérica Bolliho
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz