čtvrtek
18. července 2024
svátek slaví Drahomíra
Pozvánka
© Archiv pořadatele



Hrubá Hudba s Geisslers přinesou na Barču netradiční hudební fúzi starého s novým

PRAHA: Od baroka k discu, od folkloru k rapu, propojování zdánlivě nesourodých hudebních stylů je společným znakem kapely Hrubá Hudba a hudebníků z divadelního souboru Geisslers Hofcomoedianten. Geisslers pod názvem Let‘s baRock! přinášejí klasiku, disco i pop šmrncnuté barokem. Hrubá Hudba zase vychází z horňáckého folkloru, který ovšem nabízí v moderních úpravách Jiřího Hradila se syntezátory nebo bicími. Dva koncerty, dvou soubory, dva různé přístupy. Co se stane, když se tyto fúze rozličných prvků setkají na jednom místě, zjistíte ve čtvrtek 21. března v Kulturním domě Barikádníků v pražských Strašnicích.

21.03.2024
Autor článku: 
Kateřina Hubertová

Geisslers Hofcomoedianten není jen jedinečné divadlo, ale také songy, které nedostanete z hlavy. V podání pop-barokního bandu a pěti zpívajících herců uslyšíte výběr těch nejchytlavějších Geisslers písní v novobarokních aranžích skladatele Tomáše Hanzlíka. „Máme rádi výzvy a mezižánrové přesahy. V mnoha našich inscenacích moderně interpretujeme barokní hudbu a přibližujeme ji současnými prostředky dnešnímu divákovi. Tentokrát jsme k celému procesu přistoupili z druhé strany, kdy naše oblíbené songy z divadelních inscenací upravil Tomáš Hanzlík pro malý barokní orchestr,“ popsala ředitelka souboru Kateřina Bohadlová s tím, že společné vystoupení s Hrubou Hudbou dodává spojení starého s novým další dimenzi.

Hrubá Hudba je společný koncertní projekt nu-jazzové kapely Lesní zvěř, Horňácké muziky Petra Mičky a klávesisty Jiřího Hradila. Přináší pohled tohoto muzikanta, známého z kapel jako Tata Bojs, Umakart či Kafka Band, na tradiční horňáckou hudbu, její propojení s ostatními žánry a zároveň rozvinutí směrem k současným hudebním světům. „Koncem roku 2019 jsme vydali 2CD Hrubá Hudba, kde jsme se pokusili rozvíjet horňácký folklór v kombinaci s žánry, které se dříve u nás s folklórem nepojily. Chtěli jsme tak ukázat, že lidová hudba, aby žila, tak je třeba se jí věnovat víc ze široka a oslovovat i kulturní veřejnost, která by se běžně do kontaktu s folklórem nedostala. Zároveň však i dodat odvahy folklórní komunitě k větší otevřenosti k současné hudební řeči. Po třech letech koncertního sehrávání se z projektu stala kapela a z teoretických úvah realita. Společné muzicírování nás moc baví a rádi si ho s vámi užijeme“ dodává Jiří Hradil.

Ojedinělý koncert, na kterém se setkají žánrově zdánlivě naprosto odlišné světy, proběhne 21. března v Kulturním domě Barikádníků od 19:00 hodin (vstup do sálu od 18:15 hodin). Vstupenky lze zakoupit v předprodeji v síti GoOut a na pokladně KD Barikádníků.

Geisslers Hofcomoedianten již přes dvacet let tvoří současné hravé divadlo inspirované barokem. Neusilují ale o rekonstrukci původních barokních her a předloze dávají současný rozměr, objevují nadčasová témata, zapomenuté příběhy, odkazy slavných divadelních osobností a paralely mezi minulostí a současností. Od roku 2014 Geisslers pravidelně hrají na jevišti Divadla VILA Štvanice, kde také od roku 2015 pořádají festival pro rodiny s dětmi VILOmeniny. Od svého počátku jsou Geissleři součástí festivalu barokního divadla a hudby THEATRUM KUKS. Každoročně v létě vyráží soubor na turné napříč Českou republikou a pod hlavičkou Festivalu zámeckých a klášterních divadel oživuje místa s divadelní historií.

Hrubá Hudba je originální spojení dvou odlišných hudebních světů (Lesní zvěř & Horňácká muzika Petra Mičky), které na české hudební scéně dosud nemá obdoby. Hudební koktejl syrového horňáckého folkloru a nu-jazzu s prvky dalších hudebních žánrů. „Jiří Hradil do Hrubé Hudby investoval tři roky energie a ve spolupráci s Mičkou připravil nahrávku, která přepsala dějiny folklorní hudby,“ uvedl Zdeněk Neusar.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024